Cancer de colon, metastaze ficat si plamani

Secțiunea: Cancerul de colon
34 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
03-04-2011, 14:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Narcisa B., cum a zis radicus: "Renuntarea la tratament ar putea echivala cu renuntarea la luni sau chiar ani din viata." nu este nimic mai adevarat, in cazul in care ea tolereaza dpdv hematologic si nu numai tratamentul. Avastin are multe efecte secundare, se face in asociere cu chimioterapia de multe ori, dar este singura sansa de a mai prelungi viata sau de a mai controla din simptome, fara a fi o garantie.
inafara de asta, desi esti la o varsta mica, nu ai de ales decat sa fii foarte curajoasa in perioada asta grea; vrand nevrand te vei maturiza foarte tare. trebuie sa iei act de faptul ca o solutie de vindecare NU exista in momentul de fata, imi pare rau sa zic asta, decat cu o minune inexplicabila, cu sansa de reusita de unu la milioane sau miliarde. tot ce se poate spera in momentul de fata e legat de PALIATIE: ameliorarea simptomelor.
nu stiu ce e acela spanz, nu stiu de scorpionul albastru din cuba, dar stiu cu siguranta ca daca lucrurile astea ar face macar a mia parte din cat zic sustinatorii ca fac, ele ar fi folosite si ar fi chiar STANDARD in bolile canceroase.
mult noroc si curaj ! spera la ce e mai bine dar pregateste-te pentru ce e mai rau!
22 Narcisa B.
22 Narcisa B. [14c]
03-04-2011, 20:31

Membru din 17-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Nu am intretupt chimioterapia. Mama s-a simtit mai bine in sensul ca a inceput sa manance( simtea nevoia sa manance foarte mult zahar si alte alimente care hranesc masa tumorala), a inceput sa mearga, a avut momente foarte bune in care era ca inainte de aflarea existentei metastazelor. Ceea ce e bine este ca nu mai tuseste, insa de cateva zile are niste dureri pe care cu greu le suporta din cauza unor ganglioni umflati care, credem noi, ii apasa pe un nerv si oricum nu e bine. O prietena care a trecut prin asta spune ca e din cauza faptului ca sistemul ei imunitar este la pamant. Nici nu mai vreau, nici nu mai pot sa dau verdicte in legatura cu starea ei... boala asta nu iti permite luxul de a da verdicte...
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
03-04-2011, 20:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce tratamente ia pentru durere ? poate trebuiesc modificate putin... ce dureri are si unde sunt situate ? durerile e putin probabil sa aiba legatura cu sistemul imunitar.
24 Narcisa B.
24 Narcisa B. [14c]
04-04-2011, 16:30

Membru din 17-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Nu durerile, ganglionii. Ganglionii, repet, banuim noi ca apasa un nerv care ii cauzeaza durerea. Calmantele se numesc Tramadol.
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
04-04-2011, 23:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de care tramadol si cat ? poate e cazul ajustarii tratamentului antialgic...
26 CRINA_79
26 CRINA_79 [3c]
05-04-2011, 20:51

Membru din 05-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Draga Narcisa m-am intristat foarte tare citit despre ceea ce se petrece in viata ta acum.Eu lucrez la un magazin de produse naturiste si acolo am intalnit cazuri asemanatoare cu cel al mamei tale.Problema e ca la noi in tara nu ne sfatuieste nimeni sa o luam si pe calea produselor naturale, dar lucrand cu astfel de produse si infruntandu-ma cu fel de fel de cazuri, am ajuns la concluzia ca mai devreme sau mai tarziu vom alege de bunavoie aceasta cale.Chiar azi, s-a intamplat sa intre la mine la magazin un domn cu care am vorbit despre reteta din puiul cu pene negre si pastilele de ginseng.D-l acesta sufera si dansul de aceasta boala, si a incercat si dansul reteta.Rezultatele?Uimitoare mi-a spus dansul.Simtea efectiv, mi-a spus, cum lucra acest remediu asupra tumorii.De ce pui cu pene negre?Dupa spusele dansului, toata treba e pigmentul pielii care ar avea anumite proprietati.Eu cred ca oricum nu mai ai nimic de pierdut si daca nu e totusi prea tarziu, incearca cu mama ta.Eu iti doresc tie multa putere, speranta si multa credinta in Dumnezeu, mai ales acum ca se apropie Pastele poate va face BUNUL DUMNEZEU o minune cu mama ta!SA VA AJUTE DUMNEZEU SI MULTA SANATATE MAMEI TALE!
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
06-04-2011, 11:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai nu ne sfatuieste nimein sa o luam pe calea produselor naturale decat comerciantii de produse naturale, normal :D si asta se intampla pentru ca produsele naturale nu folosesc la nimic in tratamentul cancerului. nu mai mult ca apa chioara, cel putni, sau ca povestile spuse la gura sobei.
numai medicina standard este cea care poate oferi niste rezultate obiective in cazul acestor boli, fie ca se spera la vindecare, fie ca nu. apoi, la"senzatia" de bine mai pot contribui si alte chestii, e drept, cum ar fi credinta, psihoterapia, placebo, etc. etc., dar cu valoare PUR SUBIECTIVA. nu fac nimic concret!
28 Narcisa B.
28 Narcisa B. [14c]
06-04-2011, 22:41

Membru din 17-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Dna. Crina, va multumesc mult pentru mesaj. Cat despre lipsa de randament a tratamentelor naturiste ma abtin. Nu cred ca sunt in masura sa contest ceva atat de categoric tinand cont ca nu cunosc. Exista totusi cazuri concrete de vindecare si de o parte si de alta, si datorita medicamentelor standard, recunoscute pentru nu stiu exact ce, dar recunoscute si datorita remediilor naturiste. RaulDuke, tratamentul cu Tramadol este recomandarea medicului, deci a fost dicutat cu mama...
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
07-04-2011, 10:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

conteaza DOZA de tramadol.
30 CRINA_79
30 CRINA_79 [3c]
07-04-2011, 20:22

Membru din 05-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Draga RaulDuke sau cum te autointitulezi tu, eu nu vorbesc de povesti la gura sobei eu vorbesc despre lucruri concrete discutate cu persoane care au cancer sau care au avut si au scapat datorita acestor produse.Deci eu vorbesc despre INTAMPLARI CONCRETE, discutate cu persoane care dupa spusele madicilor carora le iei ata apararea, mai aveau o luna sau poate mai putin de trait, si care, traiesc si in ziua de azi datorita acestor `leacuri babesti`cum le numesti tu!Deci eu nu vorbesc despre `senzatia de bine`ci despre vindecare!!!!Sau de prelungirea duratei vietii in cazurile mai grave.Am vazut si oameni care arata mult mai rau si s-au imbolnavit de altele dupa chimio sau radioterapie.Iar in cazul chimioterapiei iti spun eu ce conteaza:trebuie sa fie cel putin 60%din subst activa a tratamentului lucru care la noi in tara nu exista sau daca exista este fff costisitor si nici nu spune nimeni lucrul asta oamenilor care sufera.Nu v-ati pus niciodata intrebarea de ce scapa oamenii cu bani atat de repede?Esti sceptic pentru ca sunt convinsa ca ori nu ai intalnit oameni care sufera cu adevarat de aceasta boala, ori nu i-ai ascultat cu atentie daca ai avut ocazia sa vb cu ei!!!!
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
07-04-2011, 20:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

draga crina_79, sau cum te "autointitulezi tu singura pe tine insatzi", ca sa fie afrontul adus gramaticii complet :D tu ori minti cu buna stiinta ca sa-ti promovezi afacerea, lucru perfect de inteles dar la fel de necinstit, ori vorbesti in totala necunostinta de cauza, pentru ca din simplele tale vorbe reiese ca nu cunosti NIMIC nici despre cancer nici despre medicina in general.
de unde scoti balivernele alea cu 60% substanta activa, costisitor, scapa oamenii cu bani, si celelalte ineptii ? ramai la promovarea produselor tale mai inutile ca apa de ploaie si nu-ti mai da cu parerea si despre alte lucruri la care nu te pricepi! daca vrei sa scapi in continuare cu minciuna asta de promovare a medicamentelor naturiste (caci stiu ca merge bine afacerea asta intr-o tara plina de creduli ca Romania), sfatul meu este sa ocolesti din principiu discutiile, ca te dai repede de gol!
ai perfecta dreptate, nu am vorbit cu oameni cu cancer si nici nu am intalnit vreodata vreunul. doar sunt oncolog de meserie... ce pot sa mai zic ? m-ai prins !
32 CRINA_79
32 CRINA_79 [3c]
10-04-2011, 18:39

Membru din 05-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Mda ce sa zic, esti destept d-le oncolog de meserie.As fi avut si eu ceva de corectat la ceea ce ai scris tu, din punct de vedere gramatical, dar nu vreau sa ma dau mare asa cum tot faci tu.Eu dragul meu sunt o simpla vanzatoare amarata nicidecum vreo mare femeie de afaceri in domeniul medicinei naturiste si nici nu promovez produse`inutile ca apa de ploaie`.EU DOAR LE VAND!!!!Balivernele cu 60%nu le-am scos eu dragul meu ci mi-au fost spuse de un domn care dupa multe, multe tratamente(bolnav de cancer fiind)administrate de oncologi destepti asa ca tine si dupa multe experimente care s-au facut pe el de aceeasi oncologi destepti, inutile bineinteles, s-a hotarat sa apeleze la aceste `produse inutile`si ce crezi domnule oncolog destept se simte foaaaaarte bine iar marcarii tumorali i-au iesit acestui domn CREDUL, foarte buni!Creduli sunt oamenii care vin la voi plini de speranta, pe picioarele lor, iar voi ii distrugeti din toate punctele de vedere!!!!!Ba in alte cazuri mai nefericite ii mai si omorati asa din greseala.Nu ma refer la medicii oncologi ci la medicina alopata si la medicamentele alopate.Asa ca d-le oncolog nu am de ce sa ma dau de gol ca nu ascund nimic.Stii de ce?Ca nu am ce!A si inca ceva scaderea sistemului imunitar nu doare...multa sanatate iti doresc d-le oncolog si sa salvezi cati mai multi oameni de aceasta cumplita boala!
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
10-04-2011, 18:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

"marcarii" e cuvant ? inca nu ti-ai clarificat problema cu gramatica romana. si e "domnule doctor" pentru tine, daca vrei sa fii sarcastica pana la capat :D
mda, eu cred ca voi toti care vindeti NIMIC pentru cancer ati face foarte bine sa nu mai cereti bani pentru nimicurile voastre, si sa le dati pe gratis, pentru ca oricum nu fac nimic!
daca domnul acela misterios pe care il amintesti tu ar fi real, el nu ar avea decat de multumit "medicinei alopate" cum ii ziceti voi, sarlatanii, pentru ca a apucat sa mai intre pe usa maghernitei tale. el insa este o inventie de a ta/voastra si pentru asta ai putea sa ganditi o poveste mai credibila :D ca sa va asculte lumea, nu de alta! eu nu am nevoie de clienti, vin atat de multi incat as fi fericit daca MACAR O ZI nu ar fi nimeni pe la usa cabinetului. din moment ce voi aveti nevoie de clienti ca de aer, ati putea macar sa fiti sinceri cu ei si sa nu inrautatiti situatia mintindu-i si vanzandu-le pe bani grei sperante false!
mult noroc, dar sa stii... si tu si toti sarlatanii... in cazul in care chiar EXISTA un iad... sa arzi o eternitate in el mi se pare o miza cam mare ca sa risti chiar si cat un varf de ac, nu crezi ? pazeste-te !
mult succes in rest!
34 PatryL
34 PatryL [1c]
17-12-2012, 15:16

Membru din 17-12-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna Narcisa,
Ce mai face mama ta?cum a evoluat boala?
Si o cunostinta de a mea a fost operata anul asta la colon si ficat, in vara, si acum are tumora si pe ovar, si se pare si pe plamani..:(
Oricum...ma uimeste maturitatea cu care vorbesti la anii tai.
Răspunde la topic
34 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp