cancer de colon

Secțiunea: Cancerul de colon
9 comentarii 1
1 lala_kty
1 lala_kty [1c]
14-01-2016, 11:19

Membru din 13-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua!Tatal meu,in varsta de 79 de ani,a fost diagnosticat acum 1 saptamana cu cancer de colon.I s-a facut o biopsie in care la diagnostic scrie ca fragmentele de mucoasa colonica prelevate sunt reprezentate de o proliferare glandulara marcat atipica si maligna de tip adenocarcinom micropapilar.M-8265/3.La colonoscopie s-a vazut ca tumoarea e la o distanta de 50 de cm de anus...1)puteti sa imi explicati in termeni mai uzuali ce inseamna?
2)pe buletinul anatomo-patologic sunt recomandate niste examene complementare cum ar fi:imunohistochimie,coloratii speciale,citopatologie,FISH,CISH si PCR.Se fac la internare aceste analize?Pt.ca tatal meu este deja programat la operatie in cateva zile si nu mi-a zis nimeni de nici un examen suplimentar.....Va multumesc!!!!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-01-2016, 16:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lala_kty, Azi, ora 11:19:51):


trebuie sa faca investigatii imagistice pentru a se vedea extensia bolii. IHC si restul vor fi stabilite in functie de extensie si dupa consultul la medicul oncolog. ce inseamna este ca are un cancer de colon. mai multe nu cred ca se pot spune pentru moment, pe baza a ce ai relatat tu.
3 lala_kty
3 lala_kty [1c]
14-01-2016, 17:49

Membru din 13-01-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

multumesc frumos....o sa revin cu detalii dupa operatie
4 ATX
4 ATX [3c]
18-04-2017, 16:39

Membru din 14-04-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Sanatate tuturor !

Sotia mea (66 ani) a fost operata in feb 2017 de colon descendent si chirurgul a eliminat aprox 40% din colon.
Analiza histopatologica a evidentiat cancer, dar chirurgical a fost scos un segment cu limite curate.

Acum urmeaza chimioterapie cu tablete (capecitabina 500 mg 8 buc/zi - XELODA): 6 seturi x (2 saptamani + 1 sapt pauza).

A terminat al doilea set de chimio.

Din pacate are dureri de tip arsura, sub capul pieptului cu ceva radiatii in stanga spate. Durerea din capul pieptului seamna cu cea de la ulcer, gastrita.
Posibil de la chimioterapie, caci durerile apar la aprox 3 ore dupa ce inghite tabletele.
Plus ceva greata (fara varsaturi, din fericire) si slabiciune, rau general din cand in cand.
Vad ca raul general se manifesta mai des si pe o durata in crestere (de 2-4 ore pe zi la 6-10 ore pe zi)

Stiti ceva despre durerile de mai sus ?
Cei care au urmat chimio, au avut astfel de dureri ?

Multumesc pentru orice raspuns.
5 MARTON
5 MARTON [617c]
22-04-2017, 13:34

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

DA EU AM FRECVENT aceste sa le spun dureri dar ele sunt astfel arsuri in capul pieptului-gat-junghiuri spete plamani-sufocare si cateodata acum circa 2 ani reflux acid gastric cu arsuri esofag. SOLUTII: DICARBOCALM,EMANERA,OMEPRAZOL SAU MERE OXIDATE,TELINA CRUDA PE PRIMELE LOCURI SUNT EMANERA SI MERELE VERZI OXIDATE.
SI EU AM avut printre altele multe si de colon dar la mine sa taiat numai 10 cm.
LEGAT de starea de voma la tratamentul meu nu mananc cu 2 ore inainte si o ora dupa si in 3,6 de tratament am vomat de 3 ori , si de inca 4 de cadam o injectie pt diabet care interactioneaza cu celelalte tratamente.
DACA doresti imi scrii pe privat o adresa de mail,facebook sau un telefon si mai discutam , poti citi aici si o parte din povestea mea ASA ARATA UN PACIENT CU MULTIPLE METASTAZE.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 ATX
6 ATX [3c]
25-04-2017, 18:12

Membru din 14-04-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Răspuns pentru (MARTON, 22-04-2017, 13:34:34):


Multumesc mult pentru raspuns. Apreciez detaliile prezentate. Iti voi scrie si in privat.

Azi am fost la medicul oncolog curant si ne-a spus acelasi lucru, adica tratamentul este cauza durerilor.
De asemenea, am primit un raspuns detaliat si edificator la multe probleme din partea lui RaulDuke, pe privat - ii multumesc tare mult.

Continuam tratamentul si speram ca va fi bine !

Sanatate tuturor !
7 MARTON
7 MARTON [617c]
29-04-2017, 12:23

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

CU PLACERE ITI STAU LA DISPOZITIE CU UN SFAT SAU O VORBA BUNA CATEODATA ASTA TE AJUTA ENORM SI NU ARE VALOARE ESTE NEPRETUIT .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 ATX
8 ATX [3c]
22-05-2017, 13:08

Membru din 14-04-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Răspuns pentru (ATX, 18-04-2017, 16:39:11):


Am ajuns la a patra serie de tratament.

In pauza de o saptamana, dintre seriile de tratament, lucrurile se imbunatatesc in a treia - a patra zi de pauza.
La revenirea pe tratament reincep neplacerile: dureri, stare generala proasta, oboseala, tensiune scazuta etc.
Probleme cu pielea la maini si picioare: buricele degetelor de la maini au crapat, pielea de pe picioare (talpi) se cojeste tare.

Hemograma s-a deteriorat semnificativ

Numar eritrocite / HEMATII (RBC) 3.29 (normal 3.8 - 5.2) mil./µL
Hemoglobina {Hb} 10.4 (normal 11.7 - 16.1) g/dL
Hematocrit (HCT) 31.3% (normal 35 - 47)

Ia si ceva fier ca tratament, dar efectul in analize este inexistent.

Stie cineva cat de grava este situatia ? Ce tratament ar putea sa compenseze aceasta scadere a parametrilor sangvini ?

Continuam tratamentul si speram sa trecem cu bine de aceasta perioada.

SANATATE TUTUROR !
9 MARTON
9 MARTON [617c]
24-05-2017, 17:32

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

aceste simptome sunt efecte secundare si eu le am de circa 3,5 ani am si poze pe care le trimit unor pcienti ca sa vada exact cum arata si uite metode de vindecare: TALPI -aceste ''bataturi '' sunt de fapt cheratina depusa (substanta din unghie),la mine sau format in zonele de presiune pe care calc : degetele mari,calcaie si in lateral, daca esti atent si urmaresti ciclul tratamentului vei observa o ameliorare cand pacientul consuma lichide si o intensificare cand nu consuma suficienta apa sau spre sfarsitul tratamentului si eu am 2 variante de tratare 1--crema cu UREE MINIM 30% se da seara si se pune ciorap pt a mentine umezeala si a facilita vindecarea ,dar veti vedea ca va aparea un miros de "picioare nespalate '' dar este din cauza ca se creeaza mediul pt bacterii ele miros
2-- STATUL IN APA CALDUTA atunci pielea se hidrateaza si vei observa o ameliorare imediat dupa in 10-15 minute vei observa cum pielea este mai moale
3-- sunt PERIOADE cand aceste bataturi sunt atat de dureroase,ustura si ard toate 3 in acelasi timp de nu poti merge atunci EU FOLOSESC ambele variante
MAINI SAU COATE -- cateodata pielea pe tot corpul dar mai accentuat pe maini si zonele intime se usuca atat de tare incat crapa cu tot cu carne acest efect este al tratamentului si lipsei hidratarii ,EU FOLOSESC consum mai multa apa, crema ADVANTAN MILK 1mg , si stau in apa calduta (nu rece nu fierbinte), imi trimiti pe privat o adresa de mail sau un nr de telefon pt ati trimite poze si alte remedii pe care nu le scriu aici pt ca unii nu o sa fie de acord chiar daca de mii de ani si in prezent se folosesc 40% in cosmetica
APA pe linga hidratare ajuta si la eliminarea celulelor moarte .
Trebuie sa tinem cont si de acest aspect : noi suntem pacienti si nu medici si un medic tine cont nu numai de analize ci de multi alti factori pe care noi nu ii stim foarte bine ,noi ne raportam la urmatorul aspect :STAREA PACIENTULUI SI LA CE NE ANUNTA ORGANISMUL .Este normal ca anumite analize sa nu mai fie in parametrii deoarece noi ca persoana avand aceasta boala inseamna ca avem unele probleme si adaugand la ele si tratamentul care pe de o parte ajuta enorm afecteaza si el ,de aici alte dezechilibre .CEL MAI BINE DISCUTA DESCHIS CU MEDICUL CURANT
MULTA SANATATE SI ASTEPT SA NE AUZIM SAU POATE SA NE INTALNIM
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
9 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp