cancer de col uterin... cu pot sa-mi dau seama daca a recidivat sau nu?

Secțiunea: Cancerul de col uterin
2 comentarii 1
1 destin
1 destin [4c]
17-04-2010, 20:10

Membru din 17-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 4

buna ziua in 2009 am fost diagnosticata cu carcinom scoamos keratinizant cu invazie stromala (2,5 mm pe fracmentul examinat) imediat am urmat tratamentul la fundeni cu radioterapie (cobalto)si 3 aplicatii dupa aplicatii la 1 luna m-am operat la bucuresti la spitalul "prof.dr.agrippa ionescu "( medici nemaipomeniti ) mai exact pe 7 septembrie 2009 de aceea vreau sa va intreb cu pot sa-mi dau seama daca a recidivat sau nu pt ca dupa operatie eu nu am luat decit antibiotice si calmante va multumesc astept un raspuns
2 Ylla
2 Ylla [62c]
17-04-2010, 20:10

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Mergeti la medicul oncolog din policlinica de care apartineti.Acolo vi se intocmeste o fisa iar medicul o sa va recomande ce trebuie facut in cazul dvs.In general la inceput din 3 in 3 luni se fac markerii tumorali specifici tipului de cancer,daca acesti markeri sunt in limite normale totul este in ordine adica boala nu a recidivat.Daca sunt peste limita normala nu este bine inseamna ca boala a recidivat.In general se mai recomanda si efectuarea unui CT .Eu am un cancer ovarian si dupa terminarea chimioterapiei in luna august 2099 am facut markerul(se face din sange) din 3 in 3 luni si CT am facut in sept 2009 si luna aceasta.Toate acestea le-am facut la recomandarea dr. oncolog unde am fost luata in evidenta.Va doresc multa sanatate.
ylla
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp