cancer de col uterin

Secțiunea: Chimioterapie
23 comentarii 12 INAINTE ›
1 iuliana67
1 iuliana67 [9c]
12-06-2015, 17:50

Membru din 12-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Buna ziua,sunt programata sa incep chimioterapia concomitent cu radioterapia pt cancer de col recidivat si apoi si brahiterapie ,va rog sa imi spuneti ce ma astepta ,va fi greu de suportat ,va rog sa imi raspundeti daca a mai facut cineva astfel de tratament ,care este mai greu de suportat chimio sa radioterapia si branhi terapia este dureroasa ,multumesc !
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-06-2015, 18:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (iuliana67, Azi, ora 17:50:20):


exista anumite simptome date de fiecare componenta a tratamentului in parte. posibil sa ai greata/varsaturi de la chimioterapie, iar radioterapia poate cauza diaree, anumite reactii la nivelul pielii sau mucoasei rectale, vezicii, cu disconfort; analizele de asemenea trebuiesc verificate, inclusiv hemograma si functia renala. toate acestea iti vor fi explicate de medici si vor fi controlate cat mai bine tot de acestia, pentru ca ele sa fie minime.
3 iuliana67
3 iuliana67 [9c]
13-06-2015, 15:36

Membru din 12-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Răspuns pentru (RaulDuke, 12-06-2015, 18:55:23):

Multumesc mult ,imi este foarte frica ,nu stiu cat este de dureroasa fiecare procedura in parte .sper sa pot sa rezist !
4 elene
4 elene [4c]
24-06-2015, 21:52

Membru din 27-03-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna seara! Ma puteti ajuta si pe mine?? La carcinom in situ se face radio sau chimio?? Dr meu a spus ca nu este nevoie. Este ok sau mai consult ati dr??
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
25-06-2015, 16:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elene, 24-06-2015, 21:52:06):


nu, nu se face. monitorizarea e suficienta.
6 Amarazi
6 Amarazi [8c]
27-06-2015, 12:12

Membru din 12-06-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 8

In atentia d-lui Raul Duke, cu multumiri anicipate .
Buna ziua, am o dilema, saptamana treacuta am facut o histerectomie radicala tip II in urma careia chirurgul a gasit " uter cu dimensiuni si aspect normal, anexe macroscopic normale,fara leziuni decelabile. Piesa extrasa se trimite la HP. La sectiunarea piesei se constata la nivelul buzei posterioare a endocolului o formatiune vegetanta de circa 2.5 cm". Insa RM-ul efectuat cu 2 saptamani inainte zice "modificari de semnal la nivelul colului uterin intinse cranio-caudal pe o lungime de 4.3 cm, AP pe 2.8cm si transversal pe 2.3 cm. stadiu 1b2. Inadvertenta e evidenta si n-am nici o explicatie plauzibila pt ea. Mi- ar prinde bine sa am una desi stiu ca e tardiv si chiar de n-ar fi, parcursul medical ar fi fost probabil acelasi. E pentru cap insa, asta e si el un organ pana la urma, care vrea si el doza lui de normalitate. Merci.
Amarazi
7 elene
7 elene [4c]
27-06-2015, 13:41

Membru din 27-03-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 4

multumesc mult! Mai am o intrebare: monitorizarea o face oncologul sau ginecologul care a operat??
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
28-06-2015, 23:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Amarazi, 27-06-2015, 12:12:02):


pentru mine nu e evidenta nicio inadvertenta. nu pot decat sa te cred ca te referi la o aparenta discordanta intre dimensiunile date de RM si cele descrise de chirurg. te asigur ca nu inseamna nimic, examenul patologic va transa aceasta dilema (si stadiul local definitiv). s-au scos si ganglioni, cu ocazia operatiei ? s-a facut biopsie dinainte, spre a se vedea ca e vorba de cancer ? daca e vorba de cancer, al stadiul IB, chiar si aparent, ganglionii pelvini trebuiesc operati intotdeauna!
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
28-06-2015, 23:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elene, 27-06-2015, 13:41:38):


ginecologul si/sau medicul de familie.
10 elene
10 elene [4c]
28-06-2015, 23:54

Membru din 27-03-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 4

inca o data multumesc! Am fost operata anul trecut in noiembrie: dupa prima biopsie inainte de operatie mi s a spus ca nu este cancer dar trebuie neaparat sa ma operez, dupa operatie biopsia efectuata la institutul oncologic histopatologic a iesit SUSPICIUNE CARCINOM IN SITU, mi sa dat proba si m am dus la domino-sana acolo dupa 12 zile a venit rezultatul (in imunohistochimic ) CERVICITA CRONICA! Care sa l cred din analizele astea?? Dr. oncolog zise ca nu este cancer dar ginecologul zice ca a fost si nu mai este... ce ma sfatuiti??
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
29-06-2015, 08:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elene, 28-06-2015, 23:54:04):


nu am niciun sfat oncologic (cu asta ma ocup). continua monitorizarea la medicul de familie si/sau ginecolog. ei sunt cei care trebuie sa iti dea recomandari de cand sa mai vii la control si ce sa mai faci.
12 Amarazi
12 Amarazi [8c]
29-06-2015, 11:37

Membru din 12-06-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, 28-06-2015, 23:03:38):

Multumesc, nu inteleg in continuare de ce e alta marimea tumorii la RM! sau poate RM nu a evidentiat doar tumoarea care da, e un adenocarcinom, s-a facut si biopsie inainte si s-au scos si ganglionii care acum se afla pe la Polizu . E absolut oribila perioada asta de asteptare. Gravitez fizic si psihic intre stari aproape contradictorii si am tot timpul sentimentul ca e ceva ce-mi scapa. Cunosc statisticile dar nu-mi atenuaeaza starea de incertitudine. Cu astea am depasit deja sfera dvs de interes, va multumesc pentru amabilitate.
Amarazi
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
29-06-2015, 12:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Amarazi, Azi, ora 11:37:15):


cu placere. numai bine!
14 Amarazi
14 Amarazi [8c]
04-07-2015, 10:38

Membru din 12-06-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, 29-06-2015, 12:03:45):

Buna ziua, indraznesc sa va rog sa-mi mai dati cateva lamuriri. In opinia dvs, la un examen morfologic cu concluzia : adenocarcinom endocervical cu extensie in istm, grad HP, G1,M= 8140/3, 10 ganglioni examinati, 0 invadati, pTNM-pT1b, Mx, FIgo 1b1, ce indicatie postoperatorie ati recomanda ? (Varsta 39, fara vreun istoric medical, nefumatoare, usor subponderala insa in opinia generala, mai putin a mea si a tabloidelor fashioniste!). Anticipand oarecum ca ati zice de radioterapie, cum sta treaba la nivel de Bucuresti ? Sunt aparate compatibile cu ce se gaseste prin lume (partea mai buna a ei) ? Stiu ca oameni competenti sunt- tocmai ii scriu unuia- dar ce face ca un asemenea tratament sa aiba sanse cat mai mari de succes? Care e Mercedes-ul aparatelor radio din oras, unde il gasesc si unde n-ar fi indicat sa calc? Sau poate spre alte zari o fi mai bine ? Imi e indicat spitalul Militar, sunt variante mai bune ? Stiu ca suna a la drobul de sare dar care e probabilitatea unei metastaze la distanta ?

Va (foarte) multumesc !
Amarazi
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
04-07-2015, 22:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Amarazi, Azi, ora 10:38:02):


stadiul IB1, cu ganglioni examinati si negativi, inseamna un risc relativ mic de a exista metastaze. chiar foarte mic. estimez de sub 5%. oricum vei urma o monitorizare la distanta, printr-un medic oncolog. in rest, datele din buletinul histopatologic nu sunt prea complete vis-a-vis de a prezice utilitatea radioterapiei dupa operatie (nu se pot construi ceea ce se numeste "criteriile Sedlis" folosite de americani; nu am pe nicaieri dimensiunea tumorii, absenta sau prezenta invaziei limfo-vasculare sau profunzimea invaziei stromale). de asemenea entitatea de "adenocarcinom" vine sa complice lucrurile si mai tare putin, pentru ca la col e ceva mai rar. cu toate acestea cel mai probabil ca un tratament suplimentar prin radioterapie va fi recomandat. trebuie sa ajungi la o discutie cu un asemenea medic. cele mai performante aparate sunt si cele mai noi, ca generatie si tehnologie, si se gasesc bine mersi si in Romania, in special in Bucuresti, chiar daca mai degraba in mediul privat decat in spitalele publice. nu cred ca e nevoie sa mergi pe nicaieri prin alta parte a lumii pentru ceva ce poti gasi si aici, cu niste costuri incomparabil mai mici.
16 Amarazi
16 Amarazi [8c]
05-07-2015, 12:31

Membru din 12-06-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, 04-07-2015, 22:04:26):

Buna ziua,
Va trimit buletinul histopatologic complet intrucat, citind opiniile dvs acordate in alte conversatii similare, chiar vreau sa stiu parerea dvs punctuala. Transcriu tot caci imi lipseste discernamantul intre termenii astia medicali care de multe ori sunt doar niste litere. Deci:
Ex macro:
piesa de histerectomie cu L = 10cm, cavitate uterina L=5cm, corp cu grosime perete 2.5 cm, coleret vaginal, col cu hiperemie periorificiala marcata.
Anexe chistice seroase si hematice.

Ex micro:
Vagin1/3 inf-proces inflamator cronic ulcerativ
Vagin1/3 med-idem
Vagin 1/3 sup-idem
Exoendocol dr -A- adenocarcinom endocervical cu sufuziuni hematice
Exoendocol dr -P- idem
Exoendocol stg-P- idem cu zone de necroza
Exoendocol stg-A- idem
Istm- infiltratie carcinomatoasa
Corp-fibroleiomiomatoza difuza, hiperplazie endometriala complexa cu atipii.
Corp-hiperplazie endometriala complexa cu atipii.
Parametru dr- scleros+ mic ganglion limfatic.
Parametru stg-vase sanghine cu pereti hialinizati+mic ganglion limfatic.
Ovar dr -chiste seroase
Ovar st- corp galben hemoragic
Trompe- indemne
Ganglioni iliaci si obturatori dr- 5 ggl cu leziuni de tip histiucitoza sinusala
Ganglioni iliaci si obturatori st- 4 ggl cu leziuni de tip histiocitoza.
Concluzie- adenocarcinom endocervical cu extensie in istm
Grad HP -G1
M- 8140/3
pTNM-pT1b, pNo, Mx
Figo 1B1
Venerabila doamna care patrona laboratorul , la remarca mea cu privire la prezenta mai rara a adenocarcinomului in col, informatie profana, e-adevarat, culeasa din analele net-ului, dar care vad ca o certificati si dvs, mi-a zis condescendent ca in col numai adenocarcinoame se pot forma. Si eu care bananaisem prin oras cu propriile probe in brate(senzatie unica!) am avut impresia ca n-am nimerit tocmai bine. Sper insa ca privitul la microscop era adevaratul ei har.

Apreciez si va multumesc pt atentia si timpul pe care mi le acordati.
Amarazi
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
06-07-2015, 08:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Amarazi, 05-07-2015, 12:31:55):


e o greseala de comunicare. "adenocarcinoamele" reprezinta pana in 20% din cancerele cinstite de col; este greu de spus care din acest procent este constituit defapt din celule care defapt apartin endometrului, istm cu extensie spre col, etc. altfel marea majoritate a cancerelor de col uterin sunt cele "scuamoase"/"epidermoide". in tot cazul aceasta discutie nu are foarte mult rost. diagnosticul e pus si nu se schimba iar ce trebuie facut in continuare vei discuta cu medicii tai oricum. si in mare parte e prestabilit oricum. vorbeste cu un radioterapeut!
18 lauras
18 lauras [2c]
08-07-2015, 09:48

Membru din 24-06-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna dimineata,

Dle RaulDuke va urmaresc de ceva vreme, cam peste tot pe unde raspundeti...
Va rog mult sa ma ajutati sa inteleg ce se intampla cu o ruda de a mea (mai exact matusa) care a fost diagnosticata cu neoplasm de col uterin stadiul II - scrie pe biletul de externare din spital.
S-a facut biopsie, rezultatul fiind histopatologic fiind:

Fragmente tisulare constituite din insule de carcinoma spinocelular nekeratinizant separate de putina steoma (cred, nu se intelege f. bine).
Diagnostic anatomo-patologic: CARCINOM SPINOCELULAR NEKERATINIZANT, FRANC INVAZIV, AL COLULUI UTERIN

Rezultatul CT:

Examinare CT abdomino-pelvina cu administrare de sc iv efectuata in vederea realizarii planului de radioterapie.
formatiune tumorala de regiune cervicala uterine cu dimensiuni axiale maxime de cca 67/52 mm cu extensie craniala la nivel istmic si partial uterin cu arii de necroza incluse ce asociaza minima stergere parcelara a limitei grasoase fata de peretele posterior vezical (fara semen certe CT de invazie la acest nivel), respective cu aspect bombat la nivelul grasimii pararectale - de corelat cu datele clinic-biologice.
Uter latero-deviat spre stanga cu posibila invazie parametrala stanga.
Chist anexial drept de cca 20/15 cmm; in rest ambele anexe fara particularitati notabile CT.
Ficat, splina, pancreas, rinichi fara particularitati noatbile CT. Hiperplazie adenomatoasa suprarenaliana bilateral.
Vezica urinara in semirepletie, continut omogen CT.
fara lichid de ascita.
Cateva adenopaqtii pelviene, iliace externe bilateral de maximum 12/7 mm de partea stanga.
Rare imagini micronodulare pulmonare bazale bilateral, unul cu calcificari incluse de partea dreapta cu aspect sechelar.
Modificari degenerative-artrozice vertebrale etajate.

CONCLUZIE:

Masa tumorala de regiune cervicala uterine cu extensie craniala uterine ce asociaza mici adenopatii pelvine - de corelat cu datele clinico-biologice.

Medicul radioterapeut a pus acelasi diagnostic doar stadiul este IIIB. Mai mult, I-a spus surorii mele ca este neoperabila, ca are afectata si vezica si rectul.
Face radioterapie de 2 saptamani, acum a interrupt la recomandarea radioterapeutului, deoarece ii este foarte rau: dureri ingrozitoare de stomac, greata, varsaturi, nu mananca (aproape nimic) si ce mananca vomita.

Ma intreb daca recomandarea de a nu fi operata este buna? Poate radioterapeutul sa stabileasca daca da sau NU? Ar trebui sa o vada si un chirurg, oncolog?

Am atatea intrebari... va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat se poate de repede.
Va multumesc
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
08-07-2015, 10:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lauras, Azi, ora 09:48:14):


strict pe baza examenului CT scris de tine pare a fi vorba de un cancer nerezecabil, deci pentru care tratamentul standard este radioetrapia asociata cu chimioterapia, ceea ce ar trebui sa faca. daca a inceput deja radioterapie, va finaliza asta, sper si cu brahiterapie ulterior, si va fi reevaluata. totusi ar trebui sa aiba si un CT de abdomen si torace, pentru a vedea cu ce ne confruntam. nu cred ca e de operat, cel putin pentru moment (la ce ai scris tu).
20 lauras
20 lauras [2c]
08-07-2015, 12:09

Membru din 24-06-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 10:41:29):


Multumesc pt. promptitudine. Tot ce am relatat mai sus este "copy/paste" din rezultatul biopsiei si al CT.
Nu ne-a spus nimic despre brahiterapie, dar vom intreba. Chimioterapie nu i-a fost recomandata de nici un medic (ginecolog, oncolog, radioterapeut).

Vom incerca sa-i facem si un CT de abdomen si torace, zilele urmatoare.
Din subtilitatea cu care ati raspuns pot trage concluzia ca... sa ne asteptam la ce este mai rau.
Ce este cel mai grav e ca nu stiu ce sa-i fac cu acele dureri, ce sa-i dau sa manance... radioterapeutul I-a dat sa faca perfuzii cu sol. ringer 500 ml, glucoza 5% 500 ml, osetron, nospa, si arnetin. Nu se vede nici o ameliorare, tot dureri, tot greata, parca mai putine varsaturi dar nici nu mai incearca sa manance (cu 2 iaurturi, 4 biscuit si 2 banane nu vad cum s-ar intrema).

Va multumesc,
Răspunde la topic
23 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp