Cancer de col uterin?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
23 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
17-11-2015, 17:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Gabriela., Azi, ora 11:44:52):


De ce anume este furioasa ? nu vad nicio greseala aici. dupa cum am mai spus, cred ca nu e obligatorie radioerapia aici. nu exista pe lume suficiente date pentru a spune la fel de transant ca si "daca simtiti ca va arde mana, luati-o de pe plita!" daca aici e indicata radioterapia sau nu. nu e la fel de simplu. cred ca ambele optiuni sunt valabile, iar eu personal as vota pentru URMARIRE. daca in schimb are loc o recidiva, pe seama faptului ca chirurgia nu a fost perfect efectuata (cum uneori se intampla), medicii se tem ca ar putea fi invinovatiti pentru ca nu au facut "tot ce se putea". nu cred ca este motiv de furie sau alte sentimente aici. in conditii ideale, eu asta as recomanda: doar urmarire pe termen lung, dupa cum am impresia ca am scris si pe privat/mail, daca ai citit cumva.
22 Gabriela.
22 Gabriela. [9c]
18-11-2015, 11:26

Membru din 14-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Furioasa pe buna dreptate domnule doctor. Nu e de ajuns ca ne confruntam cu boala asta crunta, trebuie sa mai si suportam nesiguranta anumitor dr. Eu nu degeaba am ales ca mama sa fie operata de alt medic. Tot datorita nesigurantei. Credeti ma, fac tot ce mi se spune, urmez tot ce recomanda medicul, dar vreau sa simt siguranta in decizie. Stiu ca pot aparea probleme, si dr tot oameni sunt si nimeni nu poate garanta ca situatia o sa se inrautateasca sau nu. Eu sunt optimista, stiu ca situatia mamei nu e una grava. Si cred ca dvs ati reusit sa ma faceti sa inteleg asta, chiar si asa, fara sa o consultati, doar din documente. Si cum am msi zis, va apreciez foarte mult. Dar daca ati sti batalia care se duce in sufletul meu pentru ca nu stiu ce decizie sa iau, nu ati mai gandi ca furia este fara motiv. Vineri e programata prima sedinta de brahiterapie, iar daca merg, nu sunt sigura pt ca medicul a fost f nehotarat daca sa i dea brahi si cate sedinte. Pe cealalta parte, daca nu merg, la primul semn de inrautatire al starii de sanatate o sa trebuiasca sa traiesc cu sentimentul de vinovatie. Eu la randul meu am fost implicata intr un accident de masina f grav acum cativa ani si am fost operata de 18 ori, cu fracturi la membrele inf si sp. Dar credeti ma, nu am intalnit un dr caruia sa i spuna asistenta ce sa faca. Intr adevar, nu pot sa l acuz pe dr ca a gresit, pana la proba contrarie. Dar faptul ca stau acum si ma macin, pot sa va garantez ca dr respectiv are acest "merit".
Inca o data multumiri pt ca mi ati raspuns PROMPT si SIGUR la fiecare intrebare si imi doresc sa ramaneti alaturi de noi in continuare.

O zi buna!

Ps: Pe tel primesc mail urile cu intarziere. Abia aseara am vazut rasp dvs.
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
19-11-2015, 20:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Gabriela., 18-11-2015, 11:26:38):


inteleg angoasele, sunt justificate. dar "furie" este un cuvant prea puternic si, in orice caz, o emotie prea puternica, ce ne impiedica sa judecam rational. ca atare nici nu mai conteaza daca e indreptatita sau nu (boala nu este vina nimanui), ci conteaza ca devine daunatoare cand ne impiedica sa judecam corect. trage aer in piept, evalueaza-ti optiunile si fa o decizie, caci la final numai asta e de facut!

numai bine!
Răspunde la topic
23 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp