cancer cu metastaze

Secțiunea: Cancerul de colon
7 comentarii 1
1 dianavasi
1 dianavasi [5c]
06-03-2014, 22:57

Membru din 15-06-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 5

Buna ziua! As vrea sa stiu care este parerea dumneavoastra despre urmatorul caz si care ar fi urmatorii pasi care trebuiesc urmati.
Este vorba de tatal meu in varsta de 59 de ani.
Pe data de 2 decembrie a fost internat la spitalul de urgenta din Targu Jiu cu diagnosticul de ocluzie intestinala si a fost operat de urgenta. Au fost trimise doua recipiente pt diagnostic histopatologic. Mentionez ca a fost externat pe 18 decembrie vindecat chirurgical.
Va scriu exact ce scrie in fisa de examinare.
Diagnostic trimitere: Neo unghi colic stang, ocluzie intestinala, metastaze hepatice.
Piesa trimisa:
I- metastazahepatica ; II- mare epiplon.
Nr. blocuri 4
Examen macroscopic:
Recipientul 1: formatiune nodulara de 3/2.5/2.5 cm moale la sectionare pe sectiune aspect tumoral alb-sidefiu cu arii rozate.
Recipientul 2 fragment tesut gras de 4/3 2 cm la sectionare nu se deceleaza arii tumorale.
Examen microscopic:
117032-033- fragment de ficat ce prezinta proliferare tumorala formata din insule solid-adenoide cu atipii si mitoze atipice si numeroase glande atipice. Prezinta necroza tumorala si inflamatie acuta.
117034-035- tesut gras cu remaniere fibrohialina, vase cu afux leucocitar, nu prezita metastaze tumorale.
Diagnostic histopatologic :
metastaza hepatica de adenocarcinom moderat diferentiat.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
28-12-2013, 19:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce fel de operatie a facut? are un CT de torace/abdomen/pelvis ?
3 dianavasi
3 dianavasi [5c]
29-12-2013, 00:17

Membru din 15-06-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 5

In fisa de externare scrie asa
Pacient venit prin upu cu stare generala alterata, dureri difuze abdominale, varsaturi.
Dupa pregatire preoperatorie se intervine chirurgical sub anestezie generala si se co stata neo unghi colic stang. Extirpare
metastaze, biopsie mare epiplon, pentru care se practica ileotransversoanastomoza, extirpare metastaze, biopsie mare epiplon.
CT nu l-a facut are programare in ianuarie. Tot in ianuarie are programare si la medicul oncolog.
Va rog sa-mi spune-ti ce parere aveti?
Multumesc!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
29-12-2013, 10:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai un examen CT ar spune in acest moment daca boala este potential vindecabila sau nu. daca exista metastaze multiple, ramase prin ficat, iar tumora de colon nu va putea fi scoasa chiar daca raspunde bine la citostatice, atunci singura varianta ramane tratamentul citostatic (chimioterapie) pe termen lung, cu scopul de intarziere a progresiei bolii. ar fi bine, deci, ca pana la intalnirea cu oncologul sa aveti facute urmatoarele 2 lucruri:
- examen CT (computer tomograf) de torace, abdomen si pelvis - cu substanta de contrast, pe cat posibil
- un examen din proba de la biopsie, adica metastazele hepatice, numit "detectia mutatiei genei K-RAS", pentru a se stii ce optiuni de tratament sunt.

Cel mai probabil va trebui sa primeasca chimioterapie + un tratament cu aprobare de la casa nationala de asigurari, fie ceva ce se cheama Avastin fie Erbitux.
5 dianavasi
5 dianavasi [5c]
29-12-2013, 11:29

Membru din 15-06-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 5

Multumesc din suflet! Dupa ce facem ct-ul si examenul acela si vorbim cu oncologul o sa revin sa va cer parerea.
Inca odata multumesc!
6 dianavasi
6 dianavasi [5c]
03-03-2014, 14:42

Membru din 15-06-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 5

Buna ziua! Nu am mai revenit dupa ce am facut ct-ul pentru ca am primit un raspuns prea dureros de suportat. La ct s-au depistat metastaze si la plamani si la creier. De marti nu a mai putut vorbi si facuse pareza pe partea dreapta si de ieri a intrat in coma. intrebarea mea este : in opinia dumneavoastra cat mai are de trait? multumesc!
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
06-03-2014, 22:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca nu se poate aplica niciun tratament, ma tem ca foarte putin, de ordinul zilelor/saptamanilor. insa nimeni nu poate cunoaste viitorul.
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp