cancer colorectal dureri greu de suportat, care sa fie motivul?

Secțiunea: Cancerul de colon
14 comentarii 1
1 ana maria24
1 ana maria24 [7c]
29-02-2012, 17:11

Membru din 29-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 7

tatal meu lin varst de 60 a fost diagnostica in urma cu un an de cancer colorectal, a fost operat si scoasa tumoarea, fiindu-i montata punga stomacala definitiva. a inceput tratamentul cu citostatice, dupa op si revenit f bine a luat in greutate dar dupa 6 luni au inceput durerile. are creze de cateva ori pe zi insuportabile si durere permanenta. a efectuat un rmn dar nu se vede nimic fara recidiva doar yona inflamata, doc i a recomandar dhc si tramadol pt durere dar crezele persista zilnic.ce se intampla nici doc nu stie. ce mi recomandati? va multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
30-01-2012, 21:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care "doctor" ? trebuie revazut si de oncolog si de chirurg. ce zice RMN-ul, mai exact ?
3 ana maria24
3 ana maria24 [7c]
12-02-2012, 20:03

Membru din 29-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 7

doc oncolog i a prescris dhc si tramadol.cu doc oncolog tinem legatura lunar deoarece face chimioterapie iar doc chirurg cel care la operat mi a zis ca el operandu l a facut tot ce a putut nu se mai baga sa l deschida.acum am inceput cu plasture pt durere sper sa i mai amelioreye starea.dar de cateva saptamani il vad schimbat, a slabit si e f palid.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
12-02-2012, 20:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce fel de dureri ?
5 ana maria24
5 ana maria24 [7c]
13-02-2012, 17:33

Membru din 29-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 7

are dureri in zona operata din spate..face crize de cateva ori pe zi.cred ca sunt groaznice pt ca el e un om puternic.va voi trimite ultimul RMN.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
13-02-2012, 20:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asteptam !
7 ana maria24
7 ana maria24 [7c]
19-02-2012, 18:25

Membru din 29-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 7

RMN DIN 17.02.2011 medas
diagnostic NEO RECT OPERAT IRADIAT.SUSPESCT DE RECIDIVA
SECVENTE EFECTUATE: T1 FSE, T2 FSE FS, T1 FS PGR CU SECV CU CONTRAST DINAMICE SI TARDIVE.
Ficat cu dimensiuni crescute, predominant baza lobului drept hepatic, semnal omogen nanativ si postcontras, structuri vasculare intrahepatice intacte, cai biliare intra si extrahepatice cu dimensiuni normale, vena porta, vene suprahepatice permeabile, dimensiuni normala, gadolinofilie omogena.
Colecist cu perete fin, fara priye patologice de contrast, continut cu semnal omogen, nelocuit.
Glande suprarenale cu dimensiuni normale, semnal omogen nativ si postcontrast.
Splina cu dimensiuni normale, semnal omogen nativ si postcontrast.
Pancreas cu dimensiuni normale, semnal omogen nativ si postcontrast, Wirsung cu dimensiuni milimetrice, vizibil cu tot traiectul, grasime peripancreatica normala.
Rinichi cu sediul si dimensiunile normale, secretie si excretie prezenta simetric biliar, sistem pielocaliceal, uretere normale bilateral, grasime peri si pararenala normala bilateral
Fara adenopatii patologice abdominale
Stoma liliaca stanga
Fara lichid in cavitatea abdominala.
Concluzie:fara determinari secundare abdominala.

SECVENTE : T1 FSE, T2 FSE CU SI FARA SUPRESIE GRASOASA, SECVENTE CU CONTRAST
Plaja in hiposemnal T1, hipersemnal T2, contur neregulat pe alocuri spicular, de 24/18 localizata in grasimea presacro-coccigiana- nivel S4-S5-C1, plaja de aceleasi caractere de 32/30 mm ce cuprinde orificiul anal extern si canalul rectal inferior, gadolinofilie omogena difuz a grasimii presacro-cocigiene, anselor ileale pelvine, muesculatirii pelvine.
Prostata e 29/30 mm semnal omogen T1, heterosemnal T2, gadolinofilie omogena
Vezicule seminale cu morfologie normala nativa si postcontrast.
Vezica urinara semirepletie, perete ingrosat peste 1 cm, neregulat, cu priza omogena inclusa, continut lichidian.
La nivel retrovezical in jumatatea dreapta se pun in evidenta anse ilegale ce apar in hipersemnal T2 F/S hiposemnal T1 cu importanta priza omogena de contrast, priza crescuta omogena lanivelul musculaturi pelvine si grasimii presacrate.
Cateva adenopatii infracentimetrice ( 7-8 )mm cu sinus disparut, gadolinofile localizate obturator bilateral, liliac intern bilateral.
Multiple adenopatii sub 2, 6 mm cu sinus pastrat inghinal bilateral.
CONCLUZIE
Statut postneoplasm rectal operat- Modificari inflamatorii difuze pelvine (postradioterapie) cu plaje tisulare vizibile nativ, greu apreciabil postcontrast - reevaluat la distanta. Adenopatii patologice regionale.
8 ana maria24
8 ana maria24 [7c]
19-02-2012, 18:55

Membru din 29-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 7

RMN 27.09.2011 ELIM CLINIC
Abdominal
-ficat dimensiuni usor crescute predominant pe seama lobului drept cu margine inferioara ascutita, fara formatiuni secundare.
-colecist continut omogen
-splina, pancreas fara modificari decelabile
-ambii rinichi parenchim idemn, fara dilatatii pielocaliceale
-fara lichid in cavitatea peritoneala
-vase mari abdominale calibru pastrat, lumen cu flux sanguin liber
- fara mase adeonopatice patologice
Pelvin:
-vezica urinara in semirepletie, continut omogen fara formatiuni protruzive endoveyical
-prostata structurata omogena conform varstei
-ingrosarea grasimii pesacro-cocigiana cu semnal neomogen cu arii de hiper/hiposemnal T2 si hiposemnal T1 (inflamatie/fibroza)
-acelas aspect de inflamatie /fibrozare (postoperatorie) in jurul orificiulul anal
-adenopatii infracentrimetrice liliace, inghinale bilateral
-fara anomali de morfologie sau semnal la nivelul structurilor osase axaminale.
CONCLUZIE:
Statut postoperator neoplasm rectal fara recidiva, modificari fibrotice/inflamatorii.

Acestea sunt cele 2 RMN uri, mentionez ca a fost operat in noiembrie 2010 iar durerile insuportabile l au luat in vara anului 2011.
Mulumesc anticipat!
9 ana maria24
9 ana maria24 [7c]
19-02-2012, 19:02

Membru din 29-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Durerile sunt in spate in zona anala...are dureri si cand urineaza, se forteaza si nu poate urina normal.
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
20-02-2012, 20:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

lucrurile nu sunt foarte clare. cu toate concluziile acestui ultim RMN, parerea mea umila si neimplicata e ca totusi POATE fi vorba de o recidiva locala sau continuare de evolutie.
pentru asta am nevoie sa stiu urmatoarele: cand a fost operat, cand a facut iradierea si cand a facut citostaticele. apoi am nevoie sa stiu care a fost STADIUL initial (I II III sau IV), adica stadiul TNM de dupa operatie (scris in buletinul histopatologic).
spune-mi aceste lucruri si apoi spune-mi cand ai programata o intalnire cu medicul oncolog sau ce a zis el cel mai recent. ia niste medicamente pentru durere ? durerile acestea sunt constante ?
11 ana maria24
11 ana maria24 [7c]
28-02-2012, 12:49

Membru din 29-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 7

a fost operat pe 20 noiembrie 2010 iar citostaticele le a inceput in ianuarie 2011 a facut o pauza in august de 3 luni deoarece oncologul a zis ca e bine dar de atunci au inceput durerile in luna octombrie le a inceput din nou a tot schimbat tratamentul.calmante ia DHC si Tramadol acum 2 sapt i a prescris un plasture de 50 dar nu se vede nici o schimbare.durerile sunt constante in spate partea anala se forteaza la urinat spune ca l doare si testicolele.la oncolog merdem lunar pt citostatice.nu stie ce sa mai zica...dar crede ca e recidiva si nu intelege de ce nu se vede la RMN.va voi tr si buletinul citopatologic
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
28-02-2012, 21:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

RMN-ul descrie in pelvis niste inflamatii puternice, puse pe seama iradierii, care pot fi raspunzatoare pentru aceste dureri. absolut imposibil de diferentiat doar pe baza lor (si din pacate si pe baza ultimului RMN) daca acestea sunt date de o recidiva sau de iradiere. totusi cred ca nu avem motive sa ne indoim de competenta radiologilor si medicilor care au interpretat RMN-ul.

ce as face eu: as ajusta medicatia antialgica (cu o combinatie de preparate care pana la urma sa se dovedeasca eficienta), as evalua evolutia markerilor (de la inceput, din cea mai veche dozare a lor, pana in momentul de fata) si as reevalua toate aceste lucruri peste o luna sau doua. daca se amelioreaza, as continua asta, daca nu, si mai ales daca persista foarte tare suspiciunea de recidiva tumorala, as propune un examen PET/CT, caci acesta este printre putinele mijloace care poate sa transeze diagnosticul, in cazul de fata.

ce are de gand oncologul vostru ?
13 ana maria24
13 ana maria24 [7c]
29-02-2012, 17:04

Membru din 29-02-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 7

tocmai am depus dosarul pt RMN ul PET dar nu stiu daca il aproba casa de sanatate.am inteles ca se aproba f greu.
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
29-02-2012, 17:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu chiar. mai ales daca dosarul e complet iar referatul cuprinde o argumentatie destul de buna, nu ar trebui sa fie o problema. este vorba de PET/CT nu de RMN.
Răspunde la topic
14 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp