Cancer colon cu metastaze la ficat

Secțiunea: Cancerul de colon
3 comentarii 1
1 Ciornei
1 Ciornei [2c]
03-03-2021, 20:44

Membru din 03-03-2021

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna seara.
Va scriu si eu in speranta ca ma ajuta d-l doctor sau cei care trec prin asa ceva cu un sfat.
In 20.10.2020 la o investigatie "banala" in vederea unei posibile gastrite am descoperit ceva pete pe ficat.
In 7 zile am facut toate analizele posibile : ct, rmn, colonoscopie, coronarografie, mutatiile, plus un drum de viena pt inca o opinie.
Diagnostic cancer colon cu 10 metastaze la ficat.
Pffff ....42 ani.....
Dupa 10 zile in care am trecut prin TOATE fazele posibile am apucat situatia inginereste ...tre sa fie rezolvare.
4 sedinte de chimioterapie, foarte usor trecute, regim ca la carte : doar ce e verde, sucuri de patrunjel, sucuri pe baza de vin si splina de anghila in 5.01.2021 la verificarea de control totul s-a redus cu peste 50%.
Am slabit un pic de la 88 la 72, dar ma simt mai puternic ca inainte.
Alte 4 ture, dar am lasat-o mai moale cu regimu, incurajat de ...persoane apropiate si fixate pe medicina clasica, medici...
Un pic de paste, un pui, un cartof, o ciorba mai groasa...
Dobitoc...76 kg..
La examinarea de ieri nimic, aproape nimic, maxim o reducere de 15% fata de ultima. Nr de metastaze care se vad 7.
Eu ca un Prost, cu o gandire inginereasca de cand ma stiu, tare mult as vrea sa cred ca exista si se poate sa inving aceast Inamic fara operatie, doar prin chimio si sa reiau mai strict regimul.
Mi-e frica sa nu fuga tumoarea 2 cm si altundeva in acest timp.
Pt un medic stiu ca spun prosti... sunt intr-o situatie grava si ar trebui repede sa ma operez, desi nu cred ca sunt inca operabil in romania.
Va multumesc si astept un sfat.
Mai mentionez ca ma simt mai bine ca oricand, fizic, psihic, nu ma doare absolut nimic si toate imi functioneaza perfect.
BIU
2 paranik1
2 paranik1 [1c]
07-03-2021, 10:53

Membru din 19-02-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Ai fost la Fundeni? Eu m-am operat acum 6 ani cu succes de tumora rectala cu metastaza hepatica.La ora actuala se pot opera mai multe meta. hep. dacă sunt rezecabile.
3 Ciornei
3 Ciornei [2c]
09-03-2021, 08:43

Membru din 03-03-2021

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (paranik1, 07-03-2021, 10:53:32):

Buna.
Nu am mers la Fundeni, eu sunt din cluj si daca este sa ma operez in romania prefer sa o fac in cluj.
Te rog daca imi poti spune cum de te-au luat sa te opereze pt ca din cate am inteles daca ai mai mult de 3 metastaze ficat plus colonul nu prea esti operabil si atunci trebuie sa cauti afara.
Si daca operatia a fost facuta deaodata la ambele ( ficat si colon) sau in doua randuri.
Iti multumesc si astept daca poti sa imi spui.
BIU
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp