Cancer colon

Secțiunea: Cancerul de colon
3 comentarii 1
1 ClaudiaG
1 ClaudiaG [0c]
02-11-2018, 13:01

Membru din 02-11-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Bună ziua, Soțul meu a fost diagnosticat cu cancer de colon și a fost operat în Germania acum 3 săptămâni. Astăzi se montează cateterul pentru începerea chimioterapiei cu rol paleativ. Stadiul conform analizei anatomo - patologice este t4n2m1. Au fost infestați 6 ganglioni din 17 extirpati și a fost afectat și peritoneul (se considera metastaza locala) . La operație s-a înlăturat tot ce a fost malign inclusiv bucata din peritoneu dar au infestate și vasele de sânge la nivel microscopic. Alte tumori nu s-au văzut în organe la CT. Medicii spun ca este risc mare de metastaze și ca este un drum care poate duce fie la mai bine fie la mai rău. Sunt persoane care au trecut prin asta cu rezultate pozitive? Ne puteți ajuta cu un sfat? Domnule doctor RaulDuke ne puteți ajuta cu o opinie medicala, sunt șanse de vindecare?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-11-2018, 10:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ClaudiaG, 02-11-2018, 13:01:26):


teoretic exista sanse de vindecare, mai bine zis, cu tratament facut corect (probabil FolFOx i se va face, o schema de 2 chimioterapice combinate), sunt sanse pentru o remisie de lunga durata, cu viata normala sau aproape de normal. va urez mult succes!
3 MARTON
3 MARTON [617c]
10-12-2018, 13:28

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu am avut tumora si pe colon care a fost extirpata inpreuna cu 10 cm din colon, in 2015, in 2017 am avut si microformatiuni ganglionare multiple si sa rezolvat , anul acesta am implinit 10 ani de cand am cancer , si chiar am putut fizic sa ridic o cabana din lemn cu familia , am participat efectiv la facutul betonului, carat scanduri, popi, placi osb, saci de ciment etc....
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp