Dupa operatia de cancer colon.. se poate face pana la tratamentul cu citostatice?

Secțiunea: Cancerul de colon
42 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
08-07-2014, 12:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, e destul de standard.
22 PPStefan
22 PPStefan [14c]
08-07-2014, 21:08

Membru din 01-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Inteleg desi pentru mine cuvantul standard nu echivaleaza cu bun neaparat. Sper sa fie bun in final.

Legat de marginea aceea de rezectie tumorala ce imi poti spune? inteleg ca atunci cand s-a extirpat nu s-au respectat(probabil nu s-au putut respecta) limitele de siguranta si probabil ceva celule tumorale au ramas. In acest caz nu se impune o alta interventie sau ceva radioterapie? Un sfat pentru viitor imi puteti da(in ideea de a face ceva care sa maximizeze sansele de supravietuire)?
23 MARTON
23 MARTON [617c]
09-07-2014, 00:14

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

STEFAN eu sunt pacient de cancer si iti pot spune cu mana pe inima ca eu in sapte luni de tratament ajutat si de alimente considerate anticancerigene si imrpreuna cu VITAMINA C ZILNIC LUATA ( DE 1000MG) ( SI MIE CAND MIA FOST RECOMANDATA AM CREZUT CA FACE MISTO DE MINE SI NAM VRUT SA IAU) AM reusit ca sa rezolv problema invaziei din jurul tumorii, daca nu ma crezi o sati trimit pe privat o adresa un link unde se arata acest aspect, si am discutat si cu o pacienta care avea cancer de ovare si de san parca si care ia fost recomandata de un doctor de la fundeni aceasta vitamina c, si ea la fel credea ca face misto de ea pana ia explicat AVANTAJELE EI.http://www.victory-over-cancer.org/ro/carte/index.html
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
09-07-2014, 13:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

"standard" inseamna ca este cel mai bun existent pe fata pamantului in momentul de fata, deci nu exista "ceva mai bun", poate cu exceptia unor studii clinice la care accesul este foarte limitat, mai ales in romania.
25 MARTON
25 MARTON [617c]
10-07-2014, 22:27

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

STEFAN nu TE MAI CHINUI SINGUR CU DACA SAU DE CE MIE, CE PUTEAM FACE MAI BINE, SAU DE LA CE AM PATIT-O, pt ca nu o sa gasesti niciodata raspunsuri chiar nu tiau explicat medicii ca in multe tipuri de cancer nu se stie inca de ce apar sau care sunt cauzele sau factorii?primul meu tip RENAL se stie de el din 1973 si pana de curand nu sa schimbat foarte mult abordarea referitor la tratament, dar CEL MAI IMPORTANT FACTOR ESTE FACTORUL UMAN adica pacientul o mare parte din vindecare tine de el si nu de medic sau tratament, de multe ori o sa afli ca mai multi pacienti cu acelasi tratament nu au aceleasi rezultate, eu tin legatura cu mai multi pacienti de cancer unii cu acelasi tratament ca mine si care nu au aceleasi rezultate.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
26 leut
26 leut [1c]
30-07-2014, 13:05

Membru din 30-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua...
As dori sa stiu exact (nu a fost explicat clar)la ce trebuie sa ne asteptam dupa urmatorul diagnostic...
"Neoplasm stenozat unghi splenic colonic invaziv in peritoneul diafragmatic, aderenta capsula pancreatica, invaziv in marea curbura gastrica, adenopatii loco - regionale"...
Operatia: hemicolectomie stanga, in bloc cu rezectie parcelara peritoneu diafragmatic, mare curbura gastrica colo - recto - anastomoza TT manuala. Laparoscopie operatorie.
Este chemat pe 7 la rezultatul de la biopsie...
Va multumesc...
27 PPStefan
27 PPStefan [14c]
30-07-2014, 14:43

Membru din 01-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Cred ca ai un T3 cu n0. Trebuie vazut cat a afectat pancreasul... asta e o chestie importanta de vazut, daca nu e afectat am cunostiinte de seama tatlui meu care au avut cancer stadiul 3 si sunt ok de 3-4 ani, una a avut acum 18 ani... Dar nu poti sti nimic, tata a avut doar tumoarea, fara ganglioni sau altceva si ne luptam sa faca tratamentul. Acum 2 saptamani incepuse cura de perfuzie si xeloda si dupa o saptamana i-a fost atat de rau incat am intrerupt si abia dupa inca o saptamana isi mai revenise, ieri a fost la analize. E de groaza cum a fost de data asta. Pe langa febra, slabiciune, scaune aproape ca apa a fost si voma.

Oare e vreo diferenta intre xeloda si xalvobin?
28 MARTON
28 MARTON [617c]
31-07-2014, 18:27

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

stefan aceste aspecte legate de cum suporta tratamentul trebuie sa i le aduci la cunostinta medicului curant nu toti pacientii suporta un tratament si daca este posibil acesta trebuie optimizat, micsorata doza, o pauza mai mare intre sedinte, si chiar schimbarea tratamentului daca este posibil.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
01-08-2014, 11:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (leut, 30-07-2014, 13:05:51):Buna ziua...
As dori sa stiu exact (nu a fost explicat clar)la ce trebuie sa ne asteptam dupa urmatorul diagnostic...
"Neoplasm stenozat unghi splenic colonic invaziv in peritoneul diafragmatic, aderenta capsula pancreatica, invaziv in marea curbura gastrica, adenopatii loco - regionale"...
Operatia: hemicolectomie stanga, in bloc cu rezectie parcelara peritoneu diafragmatic, mare curbura gastrica colo - recto - anastomoza TT manuala. Laparoscopie operatorie.
Este chemat pe 7 la rezultatul de la biopsie...
Va multumesc...


Este deci vorba de un cancer de colon in stadiul cel putin III (adica nu T3 si N0, cum se spune mai jos, ci mai degraba T4 si N cel putin 1, adica o tumoare care invadeaza organele din jur si care are si ganglioni afectati in jur). Este un stadiu avansat cu risc mare de recidiva, motiv pentru care trebuie sa va asteptati sa i se recomande chimioterapie. Asta dupa ce face un exament computer-tomograf (de exemplu) de torace, abdomen si pelvis, pentru a se vedea daca nu cumva exista metastaze.
30 mamare
30 mamare [1c]
05-11-2014, 23:02

Membru din 05-11-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Sotul meu o facut azi o colonoscopie si i s-a scos un polip ce avea 3 cm, a fost trimis la biopsie. dureaza doua saptamani. Daca este de natura canceroasa, ce va urma. Va rog un raspuns....Sunt foarte speriata
Daniela
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
06-11-2014, 19:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mamare, 05-11-2014, 23:02:06):


consult oncologic, fara indoiala cel mai indicat!
32 MARTON
32 MARTON [617c]
06-11-2014, 21:54

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

LEUT eu sunt pacient care a scapat cu chimio si alimentatie considerata de multi doctori sau pacienti anticancerigena, de o tumora de colon neoperabila si care invada in jur, in aproximativ un an , daca vrei mai multe informatii poti da clik pe numele meu si sami lasi pe privat o adresa de mail sa putem comunica, sau poti citi istoricul meu la ASA ARATA UN PACIENT CU MULTIPLE METASTAZE unde am postat in acest an.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
33 PPStefan
33 PPStefan [14c]
01-12-2014, 13:49

Membru din 01-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Salut, la indicatiile doctorei, dupa cura de citostatice cu rol paliativ(sper ca am scris corect), tatal meu a facut al doilea tomograf.
La CT Torace spune: Nu sunt imagini de procese inlocuitoare de spatiu la nivelul ariilor pulmonare si nici lichid pleural.
Ganglioni infracentimetrici la nivelul carinei ----> aici imi e neclar
Aorta toracica aascendenta - 3,2 cm diametrul, aorta toracica descendenta 3cm diametrul cu calcificari parietale.

CT Abdomen si pelvis

Ficat - diametrul anteroposterior lob stang 5,6 cm, lob drept 14,4 cm structura omogena
Vena porta- 1,6 mm diametru in hil
colecist - fara imagini de calculi radioopaci
splina - 9,4/4 cm structura omogena fara dilatatii venoase in hil
Pancreas - normodimensionat fara imagini de procese inlocuitoare de spatiu
Glande suprarenale - normodimensionate cu morfologie pastrata
Rinichi drept - normodimensionat, IP - 2cm secretie si excretie normale fara dilatatii pielo-caliceale
Rinichi stang - normodimensionat, IP - 2 cm secretie si excretie normale fara dilatatii pielo-caliceale, chist cortical cu diametrul 1,9 cm, chist cortical cu diametrul 5mm.
Aorta abdominala 1,9 cm diametru; cu calcificari parietale
nu se evidentiaza adenopatii retroperitoneale si nici lichid in peritoneu.
Vzica urinara fara modificari vizibile CT
Prostata 3,5/5,3 cu calcificari punctiforme intraglandulare.

Va rog sa imi spuneti de acei ganglioni infracentrimetrici, e normal sa fie asa, daca sunt acolo inseamna ca este ceva proces care ii stimuleaza sa devina mai mari?
La fel chisturile de pe rinichi, au fost si pe CT-ul vechi, doctora zicea ca probabil sunt din nastere...

In rest, celalalte analize bune, markerii au iesit in limitele normale la ultimele analize, ceea ce pare excelent pentru ca CEA-ul a avut o crestere pana sa primeasca oxiplatinul acela....
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
01-12-2014, 18:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (PPStefan, Azi, ora 13:49:53):


nu imi este clar de ce tratamentul facut zici ca este "paliativ". ce stadiu initial a fost ? respectiv: ce spune rezultatul examenului histopatologic de dupa operatie ? si ce tratament a facut ?
35 PPStefan
35 PPStefan [14c]
01-12-2014, 18:50

Membru din 01-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Salut, eu sunt cel care am deschis topicul... Ca rezumat:
Dupa operatie am avut urmatorul examen HP:
Adenocarcinom moderat diferentiat G2, cu zone intinse de necroza, cu invazia peretelui in totalitate inclusiv a tesutului adipos pericolic; epiloon invadat tumoral, apendice cu ulceratia mucoasei, inflitrat inflamator si detritus necrotic in lumen - pT3N0Mx.
La margini de rezectie proximala si distala zice: neinvadata tumoral, in schimb la marginea radiala(asta e cred cea de deasupra) invazia peretelui in totalitate inclusiv a tesutului adipos.
Localizare pe colonul transversal, are 9 cm si s-au rezectat 38 cm. La toate analizele toti au zis ca are ~7 cm, ca e dupa flexura hepatica(deci colon ascendent) si ca se vizualizase colonul transvers si e ok...

Rezectati au fost 11 ganglioni, mai zice de invazia vaselor limfatice, venoasa, perineurala si e absent la toate...

Tratament:
Medic 1: avem xalvobin cu 3 perioade nasoale, prima dupa 3-4 saptamnai apoi urmatoarele tot asa dupa care schimbam medicul, incearca xeloda +oxiplatin si se simte tata foarte rau, intrerupem apoi face cam 5 perfuzii cu oxiplatin doar dupa care se simte foarte bine. Dupa asta face pauza o luna si analizele astea.

Ideea e ca la prima tura la care ia fost rau CEA ajunsese peste 4, a urcat pana la aproape 7(dupa prima tura cu oxiplatin la care ia fost rau) a scazut acum la 2.9...
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
02-12-2014, 15:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

deci tratamentul nu a fost "paliativ" ci a avut intentie curativa. cred ca, odata tratamentul chimioterapic terminat, trebuie sa urmeze monitorizare pe termen lung, dupa cum stabileste oncologul. momentan CT-ul descris de tine arata favorabil.
37 PPStefan
37 PPStefan [14c]
02-12-2014, 16:04

Membru din 01-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Multumesc, dar ce inseamna "Ganglioni infracentimetrici la nivelul carinei"? Nu inseamna ca sunt mai mari decat ar trebui?

Scuze daca am gresit cand am scris paliativ. Eu intelesesem ca e paliativ daca este dupa operatie. De ce este curativ, datorita markerilor?

E posibil ca CEA sa fi crescut pe fondul administrarii de capecitabina care i-a creat probleme de genul varsaturi, diaree, leucocite marite, febra toti credeam ca e o infectie dar inceta doar o data cu intreruperea administrarii..
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
02-12-2014, 16:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (PPStefan, Azi, ora 16:04:24):


inseamna "ganglioni mai mici de un centimetru la nivelul carinei". nu sunt mai mari decat ar trebui. curativ inseamna ca a fost cu intentie de vindecare. despre CEA... este putin probabil. trebuie urmarit la distanta, conform medicului oncolog.
39 PPStefan
39 PPStefan [14c]
03-12-2014, 16:21

Membru din 01-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Multumesc mult! Ce imi puteti spune ca o pronostic, are sanse sa nu ii mai apara, cand va fi recidiva se va trata cumva sau ce va fi?
Stiu ca exact nu poate spune nimeni dar dvs cred ca aveti o experienta totusi si va puteti da cu parerea.
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
03-12-2014, 21:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (PPStefan, 08-07-2014, 12:15:42):


are sanse la vindecare. din pacate nu cunosc toate datele spre a avea o idee completa asupra cazului.
Răspunde la topic
42 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp