cancer col uterin

Secțiunea: Cancerul de col uterin
44 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
31-05-2012, 00:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

va uram numai noroc si va tinem pumnii, toata comunitatea acestui forum !

nota: nu mai exista "cobaltoterapie" in ziua de azi. sa o numim simplu RADIOTERAPIE.
22 stadler monica
22 stadler monica [11c]
02-06-2012, 15:18

Membru din 17-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Multumesc mult.
Am fost ierri la, , cobaltoterapie" ( asa scria pe usa ) iar doctorul mi-a spus ca am 20% sanse de vindecare, satisfacator?????. Este in Debreten, (ungaria) un aparat care i-mi ofera mai multe sanse de vindecare. In debreten nu ma voi duce ca nu dispun de bani necesari, si stiu ca aici in Baia mare este cel mai bun Medic cobaltoterapeut.
Ce diferenta este intre cobaltoterapie si radioterapie, imi spuneti ca nu exista cobaltoterapie, dar aici peste tot spre acea usa scrie, , cobaltoterapie`` In concluzie, sa-mi traiesc viata, ca mai am vreo 2 ani, de nu... mai putin.
Cu stima
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
02-06-2012, 15:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, din pacate cancerul de col uterin local avansat reprezinta o problema destul de mare de tratament. nu este operabil, cel putin nu din prima, ca atare tratamentul standard indicat consta in combinatie de radioterapie si chimioterapie. acestea confera o sansa destul de buna de obtinere a unei remisii, care poate sa fie urmata de o interventie chirurgicala ampla, care consta in indepartarea tumorii imreuna cu multe organe din pelvis, dar cu sanse de vindecare. sansele ca asta sa se intample, totusi, sunt mai mici de 50%, intr-adevar si din pacate. cel mai des se pot obtine stabilizari si micsorari ale bolii, sau remisii partiale care sa ramana asa poate si ani de zile...

cobaltoterapia este o metoda de IRADIERE externa care foloseste radiatia gamma obtinuta de la izotopi de cobalt-60 (radioactiv). este o metoda mai veche, nu stiu in ce masura se mai foloseste astazi, dar oricum este minoritara. m-as mira sa se mai foloseasca, dar in romania... nu e exclus. este mai ieftin si mai usor de controlat si intretinut. la ora actuala se foloseste mai des ceea ce se cheama ACCELERATORUL LINIAR.

ma tem ca nu este specialitatea mea si nu ma pricep nici pe departe atat de bine ca un radioterapeut, care te poate lamuri mai in detaliu.
24 1Cenusareasa
24 1Cenusareasa [83c]
02-06-2012, 17:00

Membru din 25-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 83

` In debreten nu ma voi duce ca nu dispun de bani necesari, si stiu ca aici in Baia mare este cel mai bun Medic cobaltoterapeut. "

Nu e bine deloc ! Radiatiile nu rezolva cancerul NICIODATA !
Ma ingrozeste ca este si as a meserie." cobaltterapeut ????? "

Duc exagereaza sansa . Este MUUUUUUUlt mai kmica. daca stai aici, desigur. Radiatiile fac mai mult cancer . Voi nu ati auzit de cernobil, de fikoshima ? De la radiatii oamenii fac cancer , copii. razele ionizante au particole in miscare care RUP totul in cale . Nu va uitati ca nu simtiti nimic ! Este dezastru ce faci !

Oricit de greu este cancerul, s e topeste cu Cesium si rubidium vazind cu ochii. Indiferent de locatia cancerului ( restrictii sint pt creier ).
De ce va otraviti ?
Monica, nu vezi ca toate statisticile sint impotriva ta ? De ce stai pe linga medici. Medicii habar nu au ce este cancerul ( as a sint educati ). Ei au inca definitia dein sec 19 despre cancer
Cancerul, la capat , apare de la o lips a de oxigen. Si ast s e corectraz a ridicind pH ( medicii nu stiu cum sa faca si daca nu ti-a vorbit despre pH este dus cu pluta ).
Ei acopera usor lipsa de cunostinte pt ca pacientii sint niste ignoranti.
Daca te-a trimis la cobalterapist ( asta as a meseri - cum ar fi tractorist privitor prin parbriz ), te-ai dus acolo.
Normal e ra sa-l intrebi ce fac de fapt acele raze cu celulele bune s=ce vor deveni curind si ele canceroase de la defectele date de trecerea m=particulelor. E drept ca nici cobalterapistul habar nu are si putin ii pasa. ca el e.. doar ... cobaltterapist !!!!
Cancerul pleaca singur daca aduci pH iar la 7, 4.
Desi dau cu gura, medicii nu inteleg pH in dinamica cancerului. cancerul creste daca este sub 7.
daca te trimite la Cobalttherapist ( hahahah ) ai pH in jur de 6, 5, adica de aprox 10b-12 ori mai mare aciditatea decit ar trebui.
Dac nu te alkalinizezi ( dureaz a, ca este o inertie si corpul te lasa sa cresti in incrementi mici ), sansa e de neluat in seama .
Cancerul s e hraneste cu glucoz a numai. NUMAI SI NUMAI CU GLUCOZA. Deci scoti din alimentatie tot ce da glucoza. TOT !
Asta te face bine.
dar acum esti intr-un loc unde nu ar trebui sa fii.

zicea un oncolog iesit la pensie ( franta ) ca " cei care stau departe de centrele de cancer, au o sansa ! "
Tu esti chiar acolo !
Nu uinteleg de unde increderea in oncologi ? Statisticele sint taote impotriva lor. Si totusi mergeti toti si va asezati la coada . Ei va pregatesc drumul spre moarte ( durerea o controleaz a cumva, in rest nimic !, Voi nu vedeti ca la ei mor toti ? Ca numai 1 in 600 moare de batrinete ? ).
Treziti-va ! Este incredibil ce se intimpla !
Sint multe cai de a scapa de necaz. Desigur toate supresate de industria cancerului. Care , in lume ( nu in romania ) este cea mai profitabila activitate umana .
In US s e cheltuieste cu fiecare canceros 360 mii in medie . Si mor 600 mii anual. Si toti merg pe acelasi drum fara sa se intrebe daca sint trimisi la moarte . Doar presupun ca medicii stiu mai bine. Realitatea trista e ca nu stiu si nici nu trebuie sa stie .
dar daca tineti neaprat sa mergeti pe drumul trasat, simtiti-va liberi s a o faceti ! ca Romania este o tara libera ! Nu-i asa ?
Nenea raul, nu asa ca ai glumit cinic cu 50 % sanse ? Sanse la ce ?
25 1Cenusareasa
25 1Cenusareasa [83c]
02-06-2012, 17:22

Membru din 25-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 83

cobalttepeut !

Uite o meserie inutila pe Lume !
Unu care radiaz a oamenii disperati. Si ei chiar s e duc sa fac asta !
Era o poezie veche.
" fa-ma mama ce n-am fost
Cobaltterapeut si sef de post ! :".

Copii, fugiti de raze ionizante . Exceptie ar fi in cazuri terminale , la o luna de moarte .
Desi eu nici atunci nu as face-o .

Cea mai avansata metoda in cancer este Cea Cu Cesium si Rubidium ( izotopi neradioactivi ). Invatzati si veti afla !
Presedinteke Ronald reagan, actorul antony Quinn, Queen of Jordan, Printesa caroline de Monaco sint citiva tratati cu Cs si Rubidium.
Voi credeti ca Preseditele Reagan nu avea mii de oncologisti s a alreaga ( si cobalt therapisti ! ) ?
Ave a ! Numai ca a ales un fizician si nu un medic sa il scape de cancer.
Copii, cancerul e un animal diferit, nu e treaba de medicina .
Avem de a face cu viata in care energia e facuta cu oxigen si cancerulul care este un mod de viata primitiv, ciotercos ion care energie e scoas a din fermentarea glucozei si numai a glicozei.
Ce contrileaz a medicii la singe, sal ce mai analizeaza ei, nu s eaplica la cancer. cancerul este o putrezire si nu se aplica nimic de la ce este stiut despre viata. dac vreti ceva caraghios, este un medic ce asculta cu stetoscopul pe unu cu cancer. Ascyulta parte a buna . cancerul tace chitic ! Ce asculta el ? Apoi s e gindeste . Tu crezi ca s e gindeste si interpreteaz a ce a auzit el. In realitate el s e gindeste cum sa te programeze la viitoarea vizita unde iar te asculta, s euita cu lanterna in ureche, la albul ochilor, zice sa scoti limba IAR !
E business !
Voi cautati sanatate la cei care stiu si se ocupa de boli. Asta ar mai trebui medicilor, s a fie lume a sanatoasa ca acum 200 ani.
Apropos ! Atunci cum de aveau asa de putin cancer ? Deci se poate fara medici oncologisti.
Ceva faceau bine oamenii atunci. de ce nu va intereseaz a asta si mergeti la cei care va radiaza, va chimizeaza si taie la voi ca la macelarie .
Chiar nu vreti s a vedeti ?
26 1Cenusareasa
26 1Cenusareasa [83c]
02-06-2012, 17:26

Membru din 25-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 83

"va uram numai noroc si va tinem pumnii, toata comunitatea acestui forum !

nota: nu mai exista "cobaltoterapie" in ziua de azi. sa o numim simplu RADIOTERAPIE. "

sau Inutilotherapy !

La ce ar folosi asa disciplina, radiotherapy ???!
Se practica de 140 ani si nu rezolva cancerul. Nu este nici o dovada s a fi folosit la cancer. Zero ! Nada !
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
02-06-2012, 19:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

MINCIUNI MINCIUNI MINCIUNI ! 1Cenusareasa este o persoana foarte periculoasa si cine vrea sa se pazeasca trebuie sa ii citeasca cu foarte mare atentie toate mesajele, apoi sa se documenteze si sa vada exact minciuna si nebunia din toate lucrurile pe care le spune, ca sa fie la adapost !

el este probabil fie un om nebun care nu are ocupatie, fie un nenorocit de sarlatan, cum sunt cu miile (a dime a dozen) care incearca sa-si faca si el o publicitate de joasa speta.

nu are nici o umbra de cunostinta nici despre medicina, nici fizica sau chimie sau despre orice tine de biologie. face confuzii intre termeni elementari, propune tampenii care arata ca nu cunoaste nici primul lucru despre cum functioneaza corpul uman, ca sa nu mai vorbim despre cum actioneaza o boala. un exemplu este tampenia lui cu scosul zaharului din alimentatie; asta evident ca nu foloseste la nimic, pentru ca orice ai manca, zaharul din sange este relativ constant (daca nu avem diabet, cand oricum are valori crescute); oricum NU SCADE decat in conditii speciale, de exemplu prin supradozaj de insulina si alte situatii rare. deci sa nu mananci zahar nu foloseste la nimic.

lucrurile pe care le propune sunt fie foarte riscante si daunatoare, fie, in cel mai bun caz, absolut inutile!

feriti-va de nebuni, care cu cat sunt mai disperati si vor sa fie bagati in seama, cu atat vorbesc mai mult, mai repetitiv si scriu mai multe postari una dupa alta !

luati aminte deci !
28 stadler monica
28 stadler monica [11c]
05-06-2012, 19:37

Membru din 17-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Ralu sa sti ca eu am incredere doar in tine, am citit doar cateva randuri din articolu cenusaresei, mi se pare analfabet. Ralu, multumesc pt. raspunsuri
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
05-06-2012, 20:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

aaa... cine e Ralu ? :D
30 stadler monica
30 stadler monica [11c]
06-06-2012, 21:18

Membru din 17-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Scuze.. Raul. Am inceput radioterapiile de doua zile, plus citostatice pt. oxigenarea sangelui. inca nu mi-e rau, dar ma cam doare stomacul.
Sanatate
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
06-06-2012, 23:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum adica citostatice pentru oxigenarea sangelui ?

alte simptome ai ? diaree ? lipsa poftei de mancare ? greata/varsaturi ? iei niste medicamente pentru simptome ?
32 stadler monica
32 stadler monica [11c]
08-06-2012, 20:21

Membru din 17-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Ieri am facut primele citostaticele, aseara n-am mai avut pofta de mancare, am bagat in gura doua linguri si m-i s-a facut greata (macaroane cu varza), i-mi venea sa fac o baie dar simteam ca lesin in vana si mi-a fost frica. Ieri mi-au dat 5 flacoane, nu stiu ce erau, am stat la spital de la 11 dimineata la 10 seara. acum am pauza, de luni incep iar seria de radioterapii iar miercuri din nou citostatice, ce m-a descurajat, scria pe biletu de iesire TUMOARE MALIGNA, nu sunt naiva, stiu ca voi muri dar nu stiu cat de repede si dupa cat chin, incerc sa ma ridic sa-mi dau o speranta, dar mai am maxim 2 ani adica 720 de zile, incepe numaratoarea inversa...
sanatate, iubiti viata, bucurativa cand ploua, bucurativa cand e soare, caci viata e frumoasa...
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
09-06-2012, 00:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desi o doza de realism nu strica niciodata, nu cred ca e cazul sa fii atat de fatalista. nu are nimeni cum sa estimeze chestia cu "maxim 2 ani". daca ti-a zis asta vreun doctor, a facut o mare greseala. totusi nu cred ca se exprima cineva atat de transant, fara sa fie un imbecil...

s-au vazut remisii (care este scopul intregului tratament) care sa dureze chiar si ani de zile, unele si mai mult, in tipul acesta de boala. lucrurile trebuiesc abordate sistematic si cu optimism. nu-ti pierde speranta!

vis-a-vis de tratament... stiu ca e greu. citostaticul pe care il faci saptamanal cel mai probabil e CISPLATIN, care e "regele citostaticelor" in materie de greata pe care o da. totusi faci o doza destul de mica si doar odata pe saptamana. daca lucrurile nu se calmeaza, intreaba-ti medicul daca e ok sa-ti cumperi (din pacate 100% din buzunarul tau) un medicament numit APREPITANT (sau EMEND, ca denumire comerciala), spre a-l folosi pentru prevenirea gretei. la fel nu strica sa citesti lucrurile de pe MARIJUANA MEDICINALA si vei afla acolo multe lucruri utile. altfel, nu stiu daca e cel mai important lucru sa mananci cand nu ai chef. ca sa nu mai vorbim de faptul ca ceva de genul "MACAROANE CU VARZA", personal, imi suna a ceva ce mi-ar face greata doar gandindu-ma, fara sa mai fie nevoie de niciun citostatic. dar poate asta e doar parerea mea :D si nu am vrut sa-ti jignesc preferintele culinare... dar totusi: macaroane cu varza ??? LA NAIBA ! :D

nu-ti pierde firea ! ai de luptat inca, si nu fara speranta, dimpotriva !

sa ne mai tii la curent cu lucrurile, si mai ales cu toleranta tratamentului, poate ne mai vin idei.

mult curaj !
34 stadler monica
34 stadler monica [11c]
19-06-2012, 21:18

Membru din 17-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Multumesc pt. incurajare. Pe zi ce trece mi-e mult mai greu, dar inca rezist. Pt. greata iau tablete de 3 ori pe zi ( metroclopramid) si mi-e bine. Nu pot sa tin regim, nu pot manca doar mancaruri fierte, la naiba va fi cumva. V-am citit articolu despre marihuana medicinala, eu sunt de acord cu ea. Tutunul provoaca dependenta, alcolu provoaca dependenta, morfina la fel si nu inteleg de ce in cazuri critice nu s-ar putea folosi marihuana. Va admir ca incercati sa va zbateti in acest sistem in care inca se mai dau antibiotice fara reteta, atunci ce ziceti de marihuana medicinala ? Asta e problema Romania te iubesc.
Am deja 11 sedinte de radioterapie iar maine mer la a 3 sedinta de citostatice.
bafta dn. doctor
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
19-06-2012, 22:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

morfina NU da dependenta aplicata corect acolo unde exista durere cronica, intensa, care nu trece cu altceva. e paradoxal, dar asta e adevarul: unui om care sa zicem ca timp de 2 luni are o durere groaznica, i se poate creste treptat doza pana la ceva care ar omora si un cal si care ar fi necesarul de 10 ori mai mare decat al oricarui narcoman ordinar. totusi persoana cu durerile respective NU ARE acele stari "de bine", doar i se amelioreaza durerile + niste (de cele mai multe ori) mici efecte adverse, poate putina somnolenta, poate constipatie, etc. daca dupa respectivele 2 luni, durerea dispare (sa zicem ca nu mai are factorul/boala/traumatismul care o cauza), morfina poate fi intrerupta (cu niste minime masuri luate de medic) fara ca omul sa aiba fenomene de dependenta (repet, atata timp cat a fost adaptata ca lumea). e foarte intrigant, dar este adevarul.

marijuana medicinala cu atat mai putin prezinta riscul "de dependenta". totusi, tu faci CISPLATIN, daca nu ma insel. ar trebui sa ai niste medicamente suplimentare pentru greata. trebuie sa intrebi medicul ce se foloseste in perfuziile de pregatire ca ANTIEMETICE inainte de cisplatin, pentru ca greata ta poate fi controlata. in primul rand prin ce se foloseste INAINTE de cisplatin, dar si ulterior, prin medicamente de genul granisetron/zophran, corticosteroizi, metoclopramid sau chiar emend (aprepitant); desigur ca, dupa caz, se folosesc combinatii intre acestea, de aceea vreau sa stiu ce ai ca tratament in mod obisnuit. vorbeste si cu medicul tau despre astea! marijuana ar fi un lucru foarte util in acest caz, dar ma tem cu disponibilitate foarte redusa in romania...
36 DianaTurcu
36 DianaTurcu [4c]
25-07-2012, 14:54

Membru din 25-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

buna ziua...as vrea sa intreb daca exista sansa ca un pacient in stare avansata sa traiasca..nu stiu kt de bine m-ati inteles..stiu doar k mamei i-a venit rezultatul de la biopsie si e in stadiul avansat..din pacate nu stiu detalii, o sa le postez cand o sa le primesc...in afara de biopsie ce analize ar mai trebui facute??? la ce spital sau doctor imi recomandati sa duc??? cu siguranta nu o sa o las in Slobozia...va rog frumos si va voi fi recunoscatoare pentru sfaturile pe care o sa mi le dati.multa sanatate.
37 stadler monica
37 stadler monica [11c]
25-07-2012, 17:45

Membru din 17-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna. Uite ca mai traiesc si rezist eroic. Mi-e foarte rau, nu mai am putere, mananc foarte putin si nu ma hidratez suficient. Ieri am fost la Cluj, mi-au facut niste raze interne, trebuie sa mai merg marti ( 31 iulie). Sunt in stadiu 3B, cancer col uterin. Credeti ca dupa atata chin voi putea fi operata ? Numai bine va doresc.
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
25-07-2012, 22:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stadler monica:
daca un examen RMN de pelvis va arata o remisie foarte foarte buna (adica un raspuns excelent la tratamentul facut pana acum) + daca un examen CT de torace si abdomen va arata ca nu exista metastaze prin organe la distanta, de genul plamanilor sau ficatului, atunci da, poate fi luata in discutie o operatie cu scop curativ. totusi trebuie sa stii ca aceste sanse nu sunt tocmai favorabile... sunt mai mici de 50%.

iti uram foarte mult noroc totusi si asteptam rezultatele examenelor respective dupa tratament!

Diana Turcu:
inteleg ca e vorba, ca in titlu, de un cancer de col uterin. din pacate sansele de care vorbesti tin de CUM ARATA EXAMENUL HISTOPAOTOLOGIC, furnizat pe baza unei biopsii, daca respectivul cancer e operabil sau nu, daca exista metastaze sau nu, daca s-a inceput un tratament si cum a raspuns la el. ca atare ne trebuie mult mai multe date medicale ca sa iti putem da un raspuns. incepe deci cu rezultatul BIOPSIEI + un examen CT macar de torace, abdomen si pelvis (care sa spuna care este stadiul de la I la IV) + ce a zis oncologul, daca ai vorbit cu unul, pana acum.

asteptam.
39 DianaTurcu
39 DianaTurcu [4c]
25-07-2012, 23:08

Membru din 25-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

da.cancer de col uterin..imi pare rau ca nu va pot da mai multe detalii, o sa incerc sa fac rost, din pacate nu sunt in tara si imi e mai greu sa comunic cu familia mea...rezultatul de la biopsie a venit astazi, nu a putut nici cumnata mea sa-mi explice prea multe..nici makr nu stim cum sa prcedam si unde sa ne ducem pentru a face mai multe analize si sa vedem in ce stadiu e...v-as multumi pentru orice sfat mi-ati da si la ce spital sa se duca in Bucuresti...ah, din cate am inteles e in stadiul III sau IV..
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
26-07-2012, 00:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

deci este candidata pentru CHIMIOTERAPIE. orice spital cu sectie de oncologie este in regula. tratamentul este standardizat. poate n-ar strica sa fie un spital si cu sectie de radioterapie, gen FUNDENI, COLTEA, ELIAS, MILITAR.
Răspunde la topic
44 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp