cancer col uterin?

Secțiunea: Cancerul de col uterin
29 comentarii 1 2
21 Mihach
21 Mihach [4c]
02-05-2018, 21:14

Membru din 02-05-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Advice RaulDuke
Buna ziua, Am nevoie sa imi spuneti parerea D-voastra despre urmatorul diagnostic si despre metoda corecta de tratament .
Mamei mele (59 ani) i s-a descoperit in 26.03.2018 , la un control de rutina cancer col uterin, medicul ginecolog a considerat ca este stadiul 3B. I s-a facut colposcopie si biopsie (Carcinom epidermoid invaziv cu tendinta de keratinizare si formare de perle epiteliale,mediu diferentiat G2 , ce prezinta intensa activitate micotica,anaplazie exprimata. ICD-O: 8071/3 ).
I s-a facut RMN abdominal si pelvis (Formatiune tumorala col uterin cu depasirea stromei ,extinsa in 2/3 corp uterin , vagin superior si parametre stadiul 3A ,Fara adenopatii sau determinari secundare hepatice )
Medicul chirurg oncolog care ne-a fost recomandat considera ca este 2A si ne-a trimis la radioterapie externa si apoi operatie.
A inceput in 16.04.2018 radioterapia numai ca mi se pare totul f superficial. Medicii nu stiu daca ar trebui sa faca si Cisplatin 40mg /sapt., in acelasi timp cu radioterapia ,5 sedinte .Pe de alta parte as vrea sa stiu sigur daca i trebuie sau nu Cisplatin pentru ca i-as putea face rost din strainatate. Cei de la ministerul sanatatii au uitat probabil sa comande Cisplatin si este criza de cateva luni.Am inteles ca radiochimioterapia are rezultate mai bune ,risc mai mic de recidiva. Ce ne sfatuiti ?

Acum i-am facut si CT toracic ( Fara determinari secundare pulmonare ,mediastinale sau la nivelul cutiei toracice ) .

Ce ne sfatuiti legat de Cisplatin daca deja a facut radioterapie din 16.04.2018 pana acum ? Ce ne sfatuiti legat de Brahiterapie ? In ce oras sa facem brahiterapie ?

Multumesc,
22 Mihach
22 Mihach [4c]
09-05-2018, 08:24

Membru din 02-05-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Raspuns pentru RaulDuke
Buna ziua, Am nevoie sa imi spuneti parerea D-voastra despre urmatorul diagnostic si despre metoda corecta de tratament .
Mamei mele (59 ani) i s-a descoperit in 26.03.2018 , la un control de rutina cancer col uterin, medicul ginecolog a considerat ca este stadiul 3B. I s-a facut colposcopie si biopsie (Carcinom epidermoid invaziv cu tendinta de keratinizare si formare de perle epiteliale,mediu diferentiat G2 , ce prezinta intensa activitate micotica,anaplazie exprimata. ICD-O: 8071/3 ).
I s-a facut RMN abdominal si pelvis (Formatiune tumorala col uterin cu depasirea stromei ,extinsa in 2/3 corp uterin , vagin superior si parametre stadiul 3A ,Fara adenopatii sau determinari secundare hepatice )
Medicul chirurg oncolog care ne-a fost recomandat considera ca este 2A si ne-a trimis la radioterapie externa si apoi operatie.
A inceput in 16.04.2018 radioterapia numai ca mi se pare totul f superficial. Medicii nu stiu daca ar trebui sa faca si Cisplatin 40mg /sapt., in acelasi timp cu radioterapia ,5 sedinte .Pe de alta parte as vrea sa stiu sigur daca i trebuie sau nu Cisplatin pentru ca i-as putea face rost din strainatate. Cei de la ministerul sanatatii au uitat probabil sa comande Cisplatin si este criza de cateva luni.Am inteles ca radiochimioterapia are rezultate mai bune ,risc mai mic de recidiva. Ce ne sfatuiti ?

Acum i-am facut si CT toracic ( Fara determinari secundare pulmonare ,mediastinale sau la nivelul cutiei toracice ) .

Ce ne sfatuiti legat de Cisplatin daca deja a facut radioterapie din 16.04.2018 pana acum ? Ce ne sfatuiti legat de Brahiterapie ? In ce oras sa facem brahiterapie ?

Multumesc,
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
09-05-2018, 10:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Mihach, Azi, ora 08:24:45):


brahiterapia este indicata (se face in Bucuresti, unde practic eu, cam prin toate centrele private, cel putin), ca si concomitenta cisplatinului, care se face saptmanal cu iradierea externa. motivul pentru care NU face cisplatin este ca e indisponibil in toata romania, dupa parerea mea din incompetenta autoritatilor si lipsa lor de interes. ma tem ca nu mai pot da un sfat prea pertinent acum, caci deja a inceput tratamentul; era bine ca odata inceputa iradierea sa inceapa si cisplatin, saptamanal. acum... nu stiu cate sedinte mai are de facut si cat de repede poti produce flacoanele din strainatate. asta ar trebui sa discuti cu medicii care ii fac tratamentul.
24 Mihach
24 Mihach [4c]
09-05-2018, 11:01

Membru din 02-05-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Raspuns pentru RaulDuke

Multumesc pentru raspuns .
Deci dupa parerea D-voastra, tinand cont ca nu a facut Cisplatin concomitant cu radioterapia externa ar trebui neaparat si Brahiterapie. Noi locuim in Timisoara .
Exista si tratament postoperator ?

Multumesc,
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
09-05-2018, 11:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Mihach, Azi, ora 11:01:01):


nu: brahiterapia trebuie facuta oricum, dupa ce se termina iradierea externa.

despre tratamentul postoperator: nu, nu se recomanda; doar in caz de recidiva a bolii. dar indicatia operatorie este dubioasa: in mod normal, daca face iradierea corect si tumora dispare, nu mai trebuie operat, ci doar monitorizata, caci de multe ori boala e vindeca doar cu iradiere/chimioterapie; operatia, dupa iradiere, se face doar daca persista o tumora vizibila.
26 mihaela_b
26 mihaela_b [1c]
26-05-2018, 15:23

Membru din 26-05-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua. In urma cu aproape 3 luni, mama mea a facut un test papanicolau, iar medicul i-a spus ca nu prea ii place cum arata colul si a trimis-o in Bucuresti (inainte sa ii iasa rezultatul testului),pt o biopsie. Rezultatul testului papanicolau a fost HSIL cu suspiciune de invazie, iar rezultatul dupa ERAD este urmatorul :

Diagnostic anatomo-patologic :
Aspect histologic sugestiv pentru diagnosticul de carcinom scuamos col uterin ( microinvaziv pT1a1 ).
Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt.
NL : Se recomanda corelarea cu aspectele clinico-imagistice si confirmarea IHC a invaziei stromale.

Piesa
Fragmente col

Examen histopatologie/citopatologie
Fragmente col uterin prezentand la nivelul epiteliului scuamos leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt HSIL cu extensie la nivelul epiteliului metaplazic al glandelor endocervicale si focare cu aspect de invazie stromala.

I s-a recomandat histerectomie. Inteleg ca este stadiul 1, un stadiu incipient. Întrebarea mea este daca in astea 3 luni, cat am asteptat rezultatul, boala s-a putut extinde mai mult. Nu stiu cat de repede avanseaza. Dupa histerectomie poate iesi un alt rezultat la biopsie ? Se mai face si alt tratament dupa operatie sau este suficienta ?

Va multumesc !!!
27 Mihach
27 Mihach [4c]
27-05-2018, 16:56

Membru din 02-05-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Raspuns pentru RaukDuke
Legat de efectele adverse dupa 23 sedinte de radioterapie si 1 sedinta Brahi , ce ne facem cu starea asta rau si de oboseala continua ?
Putem sa-i dam ceva suplimente care sa o ajute pentru detoxifiere ? D-voastra aveti incredere in suplimente de genul , Vitamina C , omega 3 , Zn,Se , Zeolith ?
Tin sa mentionez ca toate globulele albe care au rol in imunitate i-au iesit rau . Putem sa ajutam cumva imunitatea ? D-voastra in ce aveti incredere ?
Pe net este plin de tratamente naturiste dar nu stiu cat la suta din ele pot fi incercate .
Inca o intrebare , medicul radioterapeut de la Timisoara i-a spus ca nu are voie sa faca nici un fel de spalaturi vaginale in timpul radioterapiei iar medicul radioterapeut de la Oradea i-a recomandat spalaturi cu ceai musetel / galbenele . Si-a facut odata si a sangerat . Nu stim daca sa continue in conditiile in care ea nu a sangerat deloc pana acum ? E posibil sa fie de la Brahiterapie ? Sa continue sa-si faca spalaturi cu ceai ?
Multumesc,
28 lillya
28 lillya [4c]
28-05-2018, 11:21

Membru din 16-03-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (Doradomage, 12-10-2012, 15:33:44):

buna ziua ma leg si eu de aceasta conc Versatie poate primesc un raspuns la o interpretare RMN ANEXA stanga situata paracornual stanga uterin adiacent pachetui vascular iliac stanga de dimensiuni crescute comparativ cu aspectul anterior diametre axiale maxime 20/20mm cu stroma omogena ce apare im moderat hiposemnal T2 T2FS activa in difuzie omogen gadonofila cu fina lamalichidiana adiacenta Este vreun motive de ingrijorare sau sunt alte probleme?
Va multumesc
lili
29 lillya
29 lillya [4c]
28-05-2018, 11:29

Membru din 16-03-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (dr_mitulescu, 30-11--0001, 00:00:00):

buna ziua doresc si eu parerea dumneavoastra despre ce ar putea fi anexa stanga situata paracornual stangauterin adiacent pachetului vascula riliac stanga de dimensiuni crescute comparativ cu aspectul anterior diametre axiale maxime 20/20mm cu stroma omogena ce apare in moderat hiposemnal T2 T2FS activa in difuzie omogengadolinofila cu fina lama lichidiana adiacenta Va multumesc
lili
Răspunde la topic
29 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp