Cancer col uterin

Secțiunea: Cancerul de col uterin
26 comentarii 1 2
21 mazida
21 mazida [2c]
15-06-2011, 10:55

Membru din 15-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna dimineata, as dori sa adresez o intrebare la care:medicul ginecolog a evitat sa imi raspunda iar pe internet nu am gasit nimic foarte clar!
In 2004 am fost depistata in urma testului papa nicolau cu cin ||| si mi s-a facut prin terapie laser conizatie.
Au urmat, an de an, papa nicolau, in fiecare an au iesit in regula.
Anul acesta, evident l-am refacut si... surpriza:celule endocervicale prezente!!
La spitalul Municipal mi s-a propus scoaterea unei bucati de uter.
Intrebarebarile mele sunt urmatoarele(mentionez ca sunt constienta de faptul ca este mai important sa traiesc!!):
-Sint casatorita de 23 de ani:cit de mult aceasta operatie imi va afecta libidoul?
_Dupa aceasta operatie mai exista riscul de a reveni aceasta "afectiune"?
-Dupa aceasta operatie mai exista riscul de a ramane insarcinata?
-Voi mai avea ciclul menstrual?
Va multumesc anticipat pentru tot si astept raspunsuri de la dumneavoastra,
Cu respect
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
16-06-2011, 00:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

- in mod normal o asemenea operatie nu treuie sa afecteze direct libidoul, mai ales pe termen lung.
- niciodata riscul acestei "afectiuni" pusa in discutie aici, respectiv cancerul, nu este redus la 0% teoretic. in medicina nu exista "siguranta". totusi acest risc scade foarte mult de pe urma unei operatii care indeparteaza mai mult sau mai putin din organul vizat.
- e greu de spus pe internet daca mai exista riscul sa "ramai insarcinata" pentru ca nu stiu exact cazul si ce operatie isi propune respectivul chirurg sa faca. daca face o histerectomie totala, chiar fara scoaterea ovarelor, nu mai poti ramane insarcinata.
- la fel si cu ciclul menstrual.
23 mazida
23 mazida [2c]
16-06-2011, 13:33

Membru din 15-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Multumesc frumos RaulDuke pentru raspunsuri, da, sunt constienta de faptul ca nu se reduce riscul "reintoarcerii" la 0%!Evident un raspuns clar il voi avea dupa operatie(dupa cum ma voi simti)
Oricum, ceea ce este clar aici, este FRICA mea...
M-au trimis sa fac biopsia...dupa...voi stii mai multe si promit sa va tin la curent si...curaj ptr.toate persoanele in situatia mea!!!
Cu Dumnezeu inainte!!
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
18-06-2011, 00:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

bafta oarba !
25 MihaiEduard
25 MihaiEduard [3c]
23-01-2014, 14:59

Membru din 02-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua,

Revin aici dupa o perioada cam lunga, aproape 3 ani de cand mama a fost diagnosticata. Pot spune ca acum este in afara oricarui pericol, se simte foarte bine, parul i-a crescut la loc, merge la controale ginecologice regulate la dr. Bratila care este un profesionist desavarsit, un medic f bun. In alimentatia pe care a avut-o aproape ca a eliminat carnea, a facut foarte multe sucuri din legume si fructe, catina. Se simte foarte bine acum chiar daca d.p.v psihic a suferit cateva mici schimbari pana la urma de inteles avand in vedere prin ce a trecut.
Va doresc multa sanatate si asa cum spune dr. Bratila: "Exista viata dupa cancer!"
26 mitra
26 mitra [1c]
02-02-2014, 20:00

Membru din 02-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Slava Domnului! Ma bucur ca ai postat recent si ne-ai spus cum mai este starea mamei tale. Asa ai dat sperante femeilor
care trec prin acest calvar. Sanatate!
Răspunde la topic
26 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp