cancer amigdala dreapta, radioterapie sau operatie?

Secțiunea: Cancerul orofaringian
5 comentarii 1
1 goantaflorin
1 goantaflorin [2c]
11-08-2013, 16:53

Membru din 11-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 2

buna ziua
ma numesc Florin si am o problema cu tatal meu, cancerul asta pagubos.
tatal meu are varsta de 63 ani, ia aparut un nodul in partea dreapta sub maxilar aproximativ de 2, 5 cm nodulul a fost mai mare dar sa retras.sa inflamat amigdala dreapta.am fost la orl i-am facut biopsie, concluzia biopsiei este:
`aspectul histologic pe sectiuni numeroase ale fragmentelor primite pledeaza pentru carcinom scuamocelular papilar necheratinizant, G2, invaziv si ulcerat.
ICD-O C05.9 8052/3. `
Doamna profesor doctor care se ocupa de tatal meu a spus ca nu se opereaza(e dificila zona de operat) si se recomanda radio si chimioterapia.35 de sedinte radio dupa care nu ar mai trebui sa fie cancerul asta pagubos.suntem programati pe data de 02.08 la tomograf (cap, gat, torace)
intrebarile mele sunt:
- a vrut sa ne linisteasca doamna doctor cand ne-a spus ca e pozitionat rau si ca radioterapia e ceea mai buna, sau e prea tarziu si nu se mai poate opera, iar radioterapia doar o sa ii prelungeasca viata cu cateva luni
-din cate am citit pe internet radioterapia e indicata pt cancerul de amigale si daca e la inceput doar asa se poate scapa de el.
-din experienta dumneavoastra profesionala se poate scapa de cancer la amigdale doar cu radioterapie sau trebuie si operat.- doar dupa tomograf putem stii in ce stadiul e cancerul ??? I, II sau III
va multumesc anticipat pt raspuns
multa sanatate va doresc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
28-07-2013, 23:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, nu este de ajuns biopsia pentru a spune "stadiul" si extensia tumorii. trebuie sa faca si un examen imagistic, de exemplu acest CT. din moment ce medicul ORL-ist a exclus interventia chirurgicala, ramane ca standard iradierea + chimioterapie, cu o sansa chiar de vindecare, dar desigur, in functie de cat de extinsa este boala. chiar si in cazul in care nu este vindecabila, ratele de raspuns sunt bune iar diferenta de supravietuire este foarte mare, de la cateva luni fara tratament, chiar si la ani buni de zile, daca face tratamentul complet.
3 goantaflorin
3 goantaflorin [2c]
30-07-2013, 01:16

Membru din 11-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 2

va multumesc de raspuns.dupa tomografie o sa stim mai multe.sper sa fie la inceput si sa dispara cu radio si chimio.doamna profesor doctor, ceea care la consultat pe tatal meu mi-a explicat ca ar trebui sa dispara tumoarea dupa irdiere si chimie.
multa sanatate va doresc
4 goantaflorin
4 goantaflorin [2c]
08-08-2013, 16:51

Membru din 11-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 2

bna ziua
am revenit cu rezultatul tomografiei:
"Examinare: CT CAS cap, gat si torace cu contrast
Rezultat:
fara formatiuni expansive intracerebrale supra si subtentorial.
Sistemul ventricular simetric, normal dimensionat.
Structuri mediane in pozitie normala.
Orbitele, baza craniului si sinusurile cranio-faciale cu aspect normal
Formatiune tumorala cu priza de contrast cu dimensiune de4/3 cm dezvoltata pe peretele drept al orofaringelui in loja amigdaliana ce se extinde submandibular si infiltreaza si lueta.
Adenopatii laterocervicale necrozate cu dimensiunea maxima de 2.5 cm in contrast cu muschiul SCM. Mici adenopatii localizate supraclavicular bilateral si latero-cervical in stanga.
Glandele salivare si glanda tiroida de aspect normal.
Coloana cervicala cu aspect degenerativ, fara modificari de structura osoasa.
Modificari de fibroza apicala in dreapta.
Fara alte modificari patologice pleuro-pulmonare bilateral.
Fara adenopatii mediastinale, hilare si axilare.
Cordul si aorta normale.
Coloana vertebrala fara modificari de structura osoasa.

Conculzii:

Formatiune tumorala dezvoltata in loja amigdaliana dreapta.
Adenopatii necrozate latero-cervical in dreapta.In rest aspect normal al regiuni cervicale, fara leziuni de focar in parenchimul cerebral si pulmonar. "

credeti ca o sa dispara tumoarea dupa radio si chimio terapie.
va multumesc anticipat pt raspuns si va doresc multa sanatate.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
11-08-2013, 16:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este posibil si eu sper ca asa sa fie!
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp