calprotectina fecala mare

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
4 comentarii 1
1 oltita06
1 oltita06 [1c]
09-06-2017, 02:23

Membru din 09-06-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

sotul meu a fost diagnosticat in urma cu 9 ani cu "colon iritabil". in urma tratamentului, situatia s-a imbunatatit simtitor, fara probleme pana acum 2 ani. in urma unor investigatii (multe ecografii abdominale,endoscopii digestive, colonoscopii, analize de sange) si a manifestarilor (constipatie-diaree, varsaturi, pierdere vertiginoasa in greutate, stare generala proasta) i s-a pus diagnostic posibil "boala crohn" (zic "posibil" pentru ca nu s-a confirmat la biopsie). dupa vizitarea multor cabinete in tara si strainatate, si muuuuulte medicamente, un medic ne-a recomandat analiza calprotectinei fecale, ce a avut valoarea de 520. diagnostic=boala crohn. tratament cu budenofalk si altele timp de 6 luni (din iulie 2016-ianuarie 2017). s-a inregistrat o imbunatatire a starii, dar nu spectaculoasa.
in prezent, stare generala foarte proasta, lipsa pofta de mancare, constipatie alternata cu diaree apoasa (4-5 scaune pe zi), fistula si puroi, pierdere in greutate, oboseala, valoare calprotectina 1930!!!!
programare la doctorul ce a confirmat boala crohn posibila abia peste cateva luni! avem nevoie de indrumare cu privire la ce analize mai trebuie facute si ce ar putea indica aceasta valoare a calprotectinei.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-06-2017, 10:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (oltita06, 09-06-2017, 02:23:52):


din pacate nu cred ca vei primi ajutor pe acest forum, care este destinat problemelor oamenilor care au primit deja diagnosticul de cancer, situatie in care, din fericire, tu nu pari sa te afli.
3 oltita06
3 oltita06 [1c]
15-06-2017, 00:51

Membru din 09-06-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

multumesc oricum pt raspunsul scurt...tocmai de aceea am intrebat la sectiunea "ar putea fi cancer?" pt ca medicul de familie ne-a precizat ca poate fi vorba si despre un cancer de colon. a facut si eco si analize de sange la care markerii tumorali au iesit putin mariti iar VSH 75. se pare totusi ca in afara de o inflamare foarte puternica a colonului, nu ar fi vorba despre cancer...speram sa fie asa!
4 Danu76
4 Danu76 [1c]
11-09-2018, 00:27

Membru din 11-09-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna oltita06! Am dat din intamplare peste acest topic.
As dori sa-mi spuneti tratamentul urmat de sotul dvs. daca il mai stiti
Si eu am diagnostic de intestin iritabil si as dori sa rezolv asta. Sau ce alte tratamente as putea lua, daca stie cineva.
Multumesc!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp