CA 125 marit.. Ar fi indicat sa fac histerectomie totala pentru siguranta?

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
2 comentarii 1
1 lili a
1 lili a [0c]
29-05-2014, 10:12

Membru din 29-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

In sfirsitul lunii ianuarie 2014 in urma unei raceli am avut dureri mari abdominale si o mica singerare. Mi s-a prescris Zinat 500 mg. 7 zile si antiinflamatoare (flamexim am luat citeva zile)- in urma unui ecograf abdominal, pelvian. Singerarea a trecut imediat, durerile in citeva zile. In 20 februarie am facut analize : CA 125 - 42.4 (interval referinta max.35)HE4 -40, 74, scor ROMA 5.01. In 07.03.2014 - control ginecologic, colposcopie, papanicolau, secretie -totul ok. Ecografie endovaginala cu atentionare asupra analizelor CA125 marit - fara probleme deosebite. Mentionez ca am un uter fibomatos, fibrom uterin depistat din anul 2002 (atunci avea doar 3 mm acum a ajuns la aprox.5 cm - dar a stagnat oarecum in ultimii ani), este asezat posterior, nu este vascularizat, nu am singerari exagerate la menstruatie, menstruatie regulata in ultimii ani la 26 zile. Mi s-a prescris ca in urmatoarele 3 luni, in timpul menstruatiei sa iau antiinflamatoare (am luat cite 3-4 plicuri de flamexim la fiecare menstruatie) si sa repet CA125. Pe 26 mai 2014 am repetat CA 125 si a crescut la 58, 9 (interval max.35). La doua laboratoare diferite - acelasi rezultat. HE 4 a iesit aprox.la fel -41.83. In aceasta perioada am facut printre alte analize: endoscopie stomac OK, alti markeri :CA 19-9 valoare 8 (interval max.27), CA15-3 valoare 14, 4 (interval max.25). Colonoscopia am facut-o acum 2 ani si ceva, a fost ok -urmatoarea recomandare la 5 ani. Am facut ecografie mamara si mamografie -totul ok. Spuneti-mi va rog ce as mai putea face pentru a vedea de ce a crescut CA 125 si este si in crestere. Daca a crescut de la fibrom de ce creste in continuare? Pina la ce valoare este totusi admisibil sa creasca in cazul fibromului descris mai sus ? Astept raspuns urgent pentru a nu pierde timp pretios. Ar fi indicat sa fac histerectomie totala pentru siguranta?(am 46 ani si nu mi-as face nici un fel de probleme) Va multumesc mult!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
29-05-2014, 10:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai din moment ce problemele par a fi inceput de la o dozare anapoda de CA 125 si HE4, eu recomand ca inainte de toate sa incetezi sa mai lucrezi acesti markeri in acest fel: anapoda! adica nu-i mai face! stiu ca poate nu ai mare putere aici, caci te trezesti fata in fata cu diversi doctori impunatori, eventual ginecologi, care iti recomanda sa faci acesti markeri dar e complet stupid! ei nu au nicio valoare decat atunci cand exista o formatiune tumorala suspecta de a fi cancer vizibila pe sau in apropierea unui ovar (pe ecografie sau CT sau RMN). ma tem ca inca nu s-a inventat un test de screening pentru cancerul de ovar, asa ca in absenta simptomelor, nu poate fi nimic facut. revino la medicul de familie si axeaza-te pe tratamentul si managementul simptomelor, nu pe al buletinelor de analize!
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp