Biopsie - Cancer de san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
1 comentarii 1
1 OtiliaT
1 OtiliaT [23c]
14-02-2012, 17:21

Membru din 11-08-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 23

Buna ziua!
Va rog sa imi raspundeti daca puteti.
Mamam mea, in varsta de 52 de ani a fost diagnosticata cu cancer la san, a fost operata, i-a fost extirpat sanul impreuna cu ganglionii.

Am primit rezultatele buletinului histopatologic

Macroscopie: Mastectomie radicala cu tumora de 2, 2/1, 8/1, 5 cm situata pe linia mediana a cadranelor externe.
Microscopie:
varf axila- 4 ganglioni limfatici fara metastaza in sectiunile examinate;
nivel axila- 1 din 5 ganglioni cu metastaza carcinomatoasa;
baza axila- 2 din 7 ganglioni limfatici cu metastaza carcinomatoasa;
san+tumora- Carcinom ductal invaziv tip NOS, cu arhitectura predominant solida si stroma desmoplazica;
Mamelon fara infiltrare tumorala;
Grad histologic Ellis-Elston - G2 (scor 7): - diferentiere tubulara - 3; - pleomorfism cito-nuclear -2: index mitotic - 2.
p T2N2a-G2
Ganglion limfatic prepectoral cu metastaza carcinomatoasa.


Va rog din suflet spuneti-mi ce inseamna. Chirurgul care a operat-o a spus ca acest rezultat nu e concludent, ci urmatorul, care vine abia peste 2 saptamani.
Ce stadiu e??
Are sanse de vindecare?????
Acel ganglion limfatic prepectoral cu metastaza carcinomatoasa reprezinta metastaza la torace, coaste????
Va rog sa-mi raspundeti pt ca sunt disperata!!!!
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp