Biopsia arata cancer dar RMN ul CT ul si PET CT ul nu arata absolut nimic.

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
1 comentarii 1
1 Maria.maria321
12-08-2021, 17:13

Membru din 12-08-2021

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Salutare!
În urmă cu aproape 3 luni, mama mea a trecut printr-o histerectomie totala cu limfadenectomie după ce a fost diagnosticată cu HPV și leziuni canceroase si precanceroase. În timpul recuperării, ea a continuat să aibă o durere în interior ca o usturime, care ulterior, după un RMN, a fost asociată cu o dezunire a bontului vaginal. Oncologul ei a sugerat o biopsie din această dezunire iar rezultatul a revenit pozitiv pt carcinom cu celule scuamoase. După biopsie, ne-am îngrijorat că s-ar fi putut răspândi in corp și am făcut o scanare PET CT. Rezultatul a venit negativ, nu s a gasit nici macar o celula maligna activa metabolic in tot corpul. Suntem in ceata si noi dar si medicii pt ca toti zic ca este un caz complicat si aparte dar niciunul nu ne explica ce este acolo de fapt si de ce biopsia iese pozitiva si toate celelalte analize ies bune. Deci ca si PET CT ul, toate celelalte investigații imagistice (RMN, CT) au venit negative.. ganglionii limfatici nu prezintă semne de activitate metastatică .. chirurgul a spus că operația va fi dificilă, deoarece va fi „ca și cum am cauta acul in carul cu fân ”. În acest moment îl așteptăm să se întoarcă din concediu pentru a face operația în septembrie.. toți ceilalți chirurgi oncologi specializati pe ginecologie sunt în vacanță, așa că avem mainile legate cum s ar spune .. Vreau să știu dacă a mai patit cineva asa, sa aiba toate rezultatele bune inafara de biopsie..pana si markerii tumorali pt carcinom scuamo celular au venit sub limita patologica ( 1.3 ng) În prezent, sperăm că poate laboratorul a diagnosticat greșit biopsia sau ceva ..
Tin sa mentionez ca suntem din Iasi si ca in prezent mama este in evidenta la Institului Regional de Oncologie.
Orice raspuns si orice sfat este binevenit.. Va multumim!
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp