BCG pt instilatii vezicale

Secțiunea: Cancerul de vezica urinara (carcinom vezical)
4 comentarii 1
1 cle
1 cle [4c]
18-03-2013, 22:39

Membru din 24-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 4

Buna seara !
Va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie ?
Fratele meu a fost diagnosticat cu carcinom urotelial si i-au fost recomandate instilatii vezicale cu BCG de 75 mg.
As vrea sa stiu daca vaccinul BCG este acelasi cu cel folosit pt instilatii ?
Noi am gasit un BCG dar este de 2 mg iar solventul de 3 ml.
Multumesc anticipat !
2 Casa drhouse
2 Casa drhouse [119c]
17-09-2009, 18:05

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Nu este acelasi. Acel BCG gasit de tine este forma liofilizata destinata inocularii intradermice pentru bebelusi.Tu ai nevoie de preparatul german BCG Medac pentru uz intravezical format dintr-un flacon pulbere , o punga cu 50 ml solvent si un adaptor, destinat numai clinicilor de urologie. Costa cam 850 RON. Tu tasteaza pe google " BCG Medac " si gasesti acolo indicatii de unde poti achizitiona aceste fiole [ se face comanda in Bulgaria- Sofia si ti-l trimite prin curier special ].Numai bine!
3 cinemaghost
3 cinemaghost [1c]
28-05-2011, 10:18

Membru din 28-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,

As dori sa va intreb unde se mai pot face instilatiile cu BCG in Bucuresti, in afara de spitalul Sfantul Ioan.

Va multumesc.
4 laulau
4 laulau [1c]
18-03-2013, 22:39

Membru din 18-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua. Am fost diagnosticata cu ajutorul cistoscopului cu infectie bacteriana cronica. Mi s a propus instilatii vezicale cu mai multe solutii printre care si nitrat de argint. Eu am o parte a vezicii sanatoasa si doar o parte afectata. Imi pot aceste soluii afecta ireversibil peretii vezicii? Au efecte secundare?
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp