Astrocitom anaplazic gr 3

Secțiunea: Tumorile cerebrale
6 comentarii 1
1 Lady in Green
1 Lady in Green [1c]
15-02-2013, 21:27

Membru din 15-02-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua, mama in varsta de 55 ani a fost operata de tumora craniana in data de 20 dec 2012, daca careva sunteti in aceasta situatie, m-ar interesa ORICE informatie, despre terapie, chiar si alternativa,
Acum urmeaza sa faca radio si chimioterapie.
Va multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-02-2013, 20:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai la dispozitie tot internetul pentru documentatie generala despre aceasta boala. totusi, daca ai vreo intrebare punctuala la care putem raspunde...
3 Lady in Green
3 Lady in Green [1c]
14-02-2013, 09:47

Membru din 15-02-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Multumesc din suflet, am citit pe net tot ce am gasit.As mai avea cateva intrebari.Ce inseamna Scorul Karnovski? Cat ar trebui sa treaca de la interventia chirurgicala (specific ca a fost operata in data de 20.12.2012, de Prof.Florian Cluj, avand o formatiune tumorala intraaxiala fronto _temporala dr, relativ bine delimitata, moderat vascularizata, consistenta scazuta, partial aspirabila, de 4/3 cm, culoare galbuie).
Trec aici si rezultatul histopatologic.
Materialul examinat este reprezentat de parenchim cerebral cu prezenta unei proliferari tumorale de tipul unui astricitom de gr 2, dar focal se evidentiaza zone de hipercelularitate, cu polimorfism celular, cu incluzii nucleare si figuri mitotice rare sau greu de apreciat ce prezinta trecere spre un astrocitom de gr 3.
In ce masura un trat alternativ ar imbunatati real si concret calitatea vietii sau indelunga evolutia? Si cand ar trebui inceput?

Exista sansa de a nu recidiva?
In speranta ca nu au fost prea multe intrebari pentru ca stiu ce inseamna pentru un doctor sa-si rupa din timp pentru a raspunde, cu respect va multumesc
4 stevens
4 stevens [301c]
14-02-2013, 18:01

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Cautati la subiectul "glioblastom" gasiti acolo cam tot ce se poate in materie de tratament, evolutie. ! Pe ultima pagina am facut o trimitere la un caz de astrocitom vindecat cu o terapie simpla dupa ce a fost dublu operat si cu ceva urmari ! Cititi iar daca doriti amanunte contactati-ma pe privat, aici nu este loc de unele orgolii !
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
15-02-2013, 21:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

scorul Karnofski se refera la indicele de performanta al unui pacient afectat de o boala anume. se exprima in procente; practic daca e 100% inseamna ca e absolut normal, nu are simptome care sa il supere, nu trebuie sa stea la pat mai mult ca orice om obisnuit, etc; un scor de 30% deja arata un om care trebuie sa stea numai in pat, din cauza oboselii, durerilor, etc. este destul de complicat si cei mai multi prefera scara OMS/ECOG, care e in sens invers, de la 0 la 5.

din pacate da, exista un risc de recidiva; la "tratament alternativ"... nu inteleg ce vrei sa spui. daca te referi la ORICE altceva inafara de radioterapie, chimioterapie sau un trial clinic, ma tem ca nu exista nimic care sa scada riscul de recidiva sau sa prelungeasca obiectiv supravietuirea in aceasta boala.
6 coco
6 coco [1c]
11-09-2016, 23:29

Membru din 11-09-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,
Tatal meu in varsta de 70 ani, a fost diagnosticat cu tumoare cerebrala maligna - astocitom anaplazic gradul III. A fost operat in Feb. 2016, apoi a continuat cu 30 de sedinte de radioterapie. In momentul de fata este in tratament de monitorizare cu citoplastice - blastoryn, a patra luna.
Dupa RMN la 3 luni de la radioterapie, s-a constatat ca ar fi o recidiva. Apare si un edem cerebral. Am inceput cu medrol 1tb/zi.
Am vrea sa incercam un tratament naturist, in paralel cu citostaticele, de aceea va rog sa-mi dati niste sugestii.
Stiu ca boala asta este crunta si ca prognosticul este sumbru dar incercam sa ne legam de orice oportunitate, daca ar fi vreuna ...
Tatal meu se simte relativ bine.
Multumesc,
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp