ascita secundara... ce e de facut?

Secțiunea: Cancerul de colon
5 comentarii 1
1 fag
1 fag [11c]
14-10-2009, 16:28

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 11

buna ziua.sotul meu are cancer colo rectal cu metastaze peritoniale si are anus contra naturi/a facut ascita secundara.are f mult lichid si f multe gaze.burta lui e intinsa la maxim.durerile de abdomen si de spate sunt f mari.am fost cu el la spital pentru punctie dar medici au spus ca nu pot scoate lichidul ca sunt prea multe gaze si e risc. stim ca boala va ramane boala.stim ca nu e nimic de facut in privinta acestei boli.va rog di suflet daca se poate sa imi dea un raspuns cineva.chiar nu e nimic de facut?macar la cate zile mai are sa-l mai elibereze de acel lichid.va rog mult .chiar nu se poate scoate?spuneti-mi ceva.merg oriunde cu el.va rog.mii de multumiri
2 Casa drhouse
2 Casa drhouse [119c]
03-10-2009, 09:57

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Nu ai dat peste un medic bun, competent, intereseaza-te , mergi la oncologie sa-ti recomande cineva un chirurg, sau la un cabinet particular de chirurgie.Paracenteza se poate face chiar in camera de garda a unui spital de urgente/ chirurgie. Chiar daca exista si putine gaze, chirurgul stie pozitia optima in care se poate face aceasta manevra fara sa existe riscuri, il poate ajuta si un ecograf.Medicul de familie nu va poate ajuta ?
3 fag
3 fag [11c]
07-10-2009, 21:00

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 11

buna seara,in primul rand va multumesc pt raspuns.cand am fost l-am dus la spital la urgente i-au facut o ecografie,au spus ca sunt gaze prea multe si faptul ca are anus contra naturi nu au vrut sa-i faca punctia. avenit si medicul lui oncolog si la fel a spus ca nu poate sa-i faca punctia.nici macar nu au pus mana pe el sa-i palpeze abdomenul sau altceva.doamna doctor a spus ce sa-i fac lu` asta ca oricum se duce.as avea o intrebare daca ati vrea sa imi dati un raspuns.chiar daca are stoma,gaze multe si zile putine,chiar nu se poate face nimic?va rog sa ma indrumati,va rog mult.si medicul de familie a spus ca nu se baga.va multumesc tare mult pt tot.
4 loriandra
4 loriandra [15c]
08-10-2009, 18:26

Membru din 24-09-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 15

Imi permit eu sa comentez,traim intr-o tzara de kko,unde odata ce esti diagnosticat cu cancer,lumea incepe sa iti vorbeasca de cutare sa cutare care a murit de aceeasi boala,sau unde doctorii iti taie sansele din start,pe principiul ca esti in nu stiu ce stadiu si iti mai spun si in fata treaba asta,ca sa fii constient ca mori,nu cumva sa pleci pe lumea cealalta fara a fi informat.
Pt fag,as vrea sa va intreb de unde sunteti. Indiferent ce se mai poate face,e omeneste sa incercam,ma gandesc ca puteti merge la alt spital sau in alta localitate,daca cei de acolo sunt asa de dezinteresati sau infricosati sa faca procedura respectiva. Nu stiu cine e in masura sa raspunda la intebarea cu punctia,multi dintre noi,cei de pe site, suntem neaveniti,dar ma gandesc ca un consult direct de catre alt doctor ar fi indicat.
Acum cativa ani m-am imbolnavit de pleurezie.Am ajuns de urgenta la spital in orasul meu natal,unde la urgente m-a intrebat doctorita ce faceam cand mi-a venit rau,mi-a dat un diazepam si am plecat acasa.
La o doua saptamani distanta am ajuns la urgente in Brasov,unde mi-au facut toate investigatiile si mi-au descoperit pleurezia,deja mult mai avansata.
Mi-ati inteles punctul de vedere.Poate mai e ceva de facut,poate nu.Dar trebuie mers in alta parte.
5 fag
5 fag [11c]
14-10-2009, 16:28

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 11

buna ziua.sunt din galati si in orasul meu sanatatea lasa de dorit.nu stiu daca in toate orasele din tara e la fal.eu nu mai am putere sa fac ceva pt ca sunt dezamagita total.sa vreau si nu stiu unde sa mai merg.am incercat sa aduc acasa un medic,am zis ca poate asa il va ajuta.dar nimic.doar faptul ca am platit 200 lei vizita si mi-a spus sa cumpar o fiola de furosemid,nu a facut nimic.mi-a spus ca va veni a doua zi pt a vedea ce face .si a doua zi alti 200 lei tot pt nimic.imi pare nespus de rau pt acei medici care pun suflet cu adevarat pt pacienti,din pacate sunt putini si tot din pacate noi nu am avut norocul sa dam peste unu bun.va multumesc pt tot.o zi buna.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp