Are o tumora la san - ce poate sa manance?

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
11 comentarii 1
1 pinklilarose
1 pinklilarose [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 2

Bunica mea a fost diagnosticata cu tumoare la san, i s-a facut biopsia, iar peste 10-15 zile vom primi rezultatele. As vrea sa stiu ce alimente sunt benefice in perioada aceasta. Mi s-a spus ca produsele lactate si fructele acre nu sunt deloc indicate, e adevarat? Care sunt alimentele indicate in aceasta afectiune?
Va multumesc
2 miha ela
2 miha ela [5c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

si mama a avut cancer la san si nu a mai mancat carne deloc, doar peste si fructe de mare(creveti) si produse din soia.am aflat din revista as de un "tratament" dar nu-l mai stiu exact era ceva cu miere cu capsule de ginseng lasate la macerat o luna si cu un pui negru...daca te intereseaza, ma interesez si eu de acest "tratament"
3 me ubyta lu razvy

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

deci...mama are cancver la san...in iunie a fost operata....iar acuma face chimioterapie si acusik radioterapie...din momentul in care s a dus la un contorl si i s a sp k 100% e cancer mamar nu a mai mancat carne deloc.....k fructe din cate stiu is ff bune piersicile,capsunile,zmeura,fructele de padure in general.....de asemenea morcovu si sfecla rosie facut suc....as dori un id de mess daca se poate k vreau sa mai tin legatura cu persoane kre sunt in situatia mea....bafta....si sanatate...
4 pinklilarose
4 pinklilarose [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 2

bunica mea e acum in spital, i se fac analizele pentru chimioterapie (inca nu a inceput tratamentul) si asteptam si analiza biopsiei pentru luni. intre timp, ia si noni, de care am auzit ca e foarte bun, si sper sa se simta mai bine. multumesc pentru raspunsuri si sprijin... ajuta foarte mult
5 me ubyta lu razvy

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

nu a fost operata bunica ta?incepoe chimio din prima fara operatie?nu stiu ce sa sp...eu ti am sp cum face mama mea...operatia chimio si razele....cati ani ai?daca nu s prea indiscreta....multa sanatate....
6 pinklilarose
6 pinklilarose [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 2

Am 20 de ani. Si mie mi s-a parut ciudat sa inceapa chimioterapia inainte de a fi operata si am vrut sa intreb medicii de aici (sunt din Baia Mare), dar daca ii intrebi ceva legat de un pacient ei cred ca nu ai incredere in ei si iti raspund foarte arogant. Asa s-a intamplat si cand a vrut bunicul meu sa intrebe cand ar trebui operata bunica. Operatia, cel mai probabil, o va face in Cluj, un alt doctor pentru ca cei de aici nu sunt foarte specializati si avem mai multa incredere in ceilalti. Multa sanatate si pentru tine si mama ta.
7 miha ela
7 miha ela [5c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Pinklilarose, la fiecare om se manifesta altfel...unii fac citostatice inainte de operatie, sau inloc de operatie.sunt peroase carora li se umfla mana, altora nu...Am ajuns la concluzia ca cel mai bine te rogi la Dumnezeu sa scape...cunosc o perosana care are cancer la san de nu stiu cati ani si s-a operat, are doar mana umflata ce tratamant face nu stiu.
8 lyanageorgescu
8 lyanageorgescu [101c]

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Ordinea secventele de tratament( chimioterapie, radioterapie, interventie chirurgicala,hormonoterapie) este in functie de stadiul bolii si de alti indicatori de prognostic cunoscuti de medici.Carnea este principalul furnizor de fier pentru organism si cel putin pe perioada de chimioterapie si radioterapie ar trebui sa manance.Furnizeaza si proteine de calitate.Alimentatia trebuie sa fie echilibrata si sanatoasa,ca la orice om . Sanatate!
9 sp7
9 sp7 [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

salutare la toata lumea.sunt nou pe forum si as vrea sa mi dati si mie niste sfaturi,pls.
Mama mea a fost depistata cu carcinom lobular in situ+carcinom ductal in situ+carcinom glanduliform.in urma operatiei la san,ia fost scos doar tumoarea,si o parte din tesut,pastrandu-i sanul.Am primit analizele de la Victor Babes,si la imunohistochimic spune :ER pozitiv 60%,PGR pozitiv 60%,CerbB2 negativ,EGFR pozitiv in vase(microangiogeneza+++),p53 pozitiv 20%,ki67 pozitiv 10 %.VA ROG DIN SUFLET SA-MI SPUNA CINEVA ,DACA STIE,CE INSEAMNA.MULTUMESC FRUMOS.
10 mihai9210
10 mihai9210 [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

auziti da se poate ca si barbatii sa aibe cancer la san?
11 miha ela
11 miha ela [5c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

mihai.. dintre cate am inteles, da...dar sunt fffffff slabe sansele...
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp