Ar putea fi Leucemie limfatica cronica?

Secțiunea: Leucemie
4 comentarii 1
1 Maria Lazar
1 Maria Lazar [2c]
17-11-2016, 14:15

Membru din 17-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

In aceasta primavara am facut o alergie cutanata,dermatologul spunea ca este vasculita alergica,la testele alergologice nu a iesit ca as fi fost alergica la ceva.Oricum din copilarie m-am luptat timp indelugat u acea urticarie care semana foarte bine cu vasculita pentru ca acele pete micute apreau fara o cauza evidenta,iar de trecut trec in doua saptamani dar iau aspect visiniu inchis cand trec,nu raman rosii ca la aparitia eruptiei.Ei de doi ani m-a lasat in pace eruptia,aparea odata cu polenul iar iarna nu aveam nici o problema.Nu trecea cu nici un antihistaminic doar se ameliora.Deci cum spuneam in luna mai din cauza unei astfel de eruptii fac o hemoleucograma indicata de medicul de familie,unde apar limfocitele crescute in valoare absoluta la 4.3,si procentual la 45%.Numarul total fiind 9.674,din care neutrofile erau 53%,restul eozinofile-in valoare scazuta desi alergia era prezenta...monocite si bazofile normale,valori mici.Medicul de familie a spus ca nu sunt probleme,si daca alergia dispare e ok,a diisparut,cu 10 zile de tratament cu Aerius.Acum,de doua saptamani ni s-a cerut la serviciu control periodic,am zis sa repet si hemoleucograma.Atunci a aparut surpriza limfocitele crescusera la 5.34 in valoare absoluta si 41,8%,dar numarul total de leucocite creste la 11.800.Neutrofile 50,2%,eozinofile scazute,monocite scazute.Se intinde frotiu periferic la indicatia medicului internist,unde acele limfocite se confirma,fiind mature,deci nu blasti.Am intrat in panica,am facut tot ce mi-au spus consult pulmonar,exudat faringian,mi-au verificat lanturile ganglionare laterocervicali,axilari,inghinali,si submandibulari.Nu exista modificari.Ar putea i un sindrom limfoproliferativ cu sugestie pentru leucemie limfatica cronica?
2 Maria Lazar
2 Maria Lazar [2c]
17-11-2016, 14:22

Membru din 17-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am uitat sa spun ca mi-a indicat internistul si LDH-294{240-480},acid uric 5{2-5,7}proteine totale 7,3 tgo17,tgp 21,deci totul este normal,a spus ca poate am o viroza respiratorie,dar nu am nici un simptom de viroza.....daca ma trimiteti si pe mine la psihiatrie ca pe cristina21 promit ca voi merge :)
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
17-11-2016, 14:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Maria Lazar, Azi, ora 14:22:59):


poti sa mergi oriunde, daca doresti. totusi nu exista niciun argument pentru o prolema oncologica aici. dupa cum vezi, toate cazurile de pe acest forum se discuta odata diagnosticul pus, inclusiv cu biopsie pozitiva, bilant de extensie, etc., nu pana in acel punct. nu cred ca avem cu ce sa te ajutam aici... din fericire, zic eu.
4 Maria Lazar
4 Maria Lazar [2c]
17-11-2016, 17:49

Membru din 17-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 14:28:41):

Da,foarte adevarat,am vazut ca diagnosticele sunt deja puse,dar programarea la hematolog la Cluj este pe 15 decembrie,deci peste foarte mult timp,medicul internist a spus ca este posibil sa fie nevoie de imunofenotipare limfocitara,am cercetat pe net preturile la privat unde probabil ajungi mai repede,dar costa in jur la 1000 de lei,bani pe care acum nu ii am.Singura mea speranta este sa fie oproblema diagnosticata in faza incipienta,care sa nu necesite tratament,pentru ca limfocitele mici,mature cu valoare de peste 5000/mm3 sange SUNT CLAR O PROBLEMA DE SANATATE MAJORA.Iar la mine sunt 5.340 nu poate sa nu fie o problema de sanatate,cred ca orice ar fi speriat in situatia mea pentru ca a trai cu leucemie chiar daca este limfatica nu este ceva placut.De punctie medulara nici nu poate fi vorba,este foarte invaziva procedura cu pericole mari.Va multumesc mult pentru raspuns d-le doctor,putini ca d-voastra.multumesc.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp