analiza CA125 maxim

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
6 comentarii 1
1 m.cojocaru
1 m.cojocaru [0c]
27-08-2011, 16:28

Membru din 19-03-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 0

care este valoarea maxima la persoanele suspecte de cancer de col uterin ? va rog daca se poate sa-mi raspunda cineva este urgent sa aflu va rog!
2 Casa drhouse
2 Casa drhouse [119c]
20-03-2010, 20:39

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Confirmarea diagnosticului de cancer de col uterin se face la o valoare CA 125 peste 35 U/ ML.
3 simonaflori
3 simonaflori [5c]
20-03-2010, 20:54

Membru din 20-03-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 5

ROG FOARTE MULT SA MA AJUTE SI PE MINE CINEVA CU O PARERE SAU DACA ATI TRECUT PRIN ACEASTA SITUATIE!!!!!!!
CE PARERE AVETI DESPRE REZULTATUL COMPUTERULUI TOMOGRAF PE CARE L-AM FACUT SI SUNT FOARTE INGRIJORATA.

AM 41 DE ANI SI ACUM 2 ANI AM FOST OPERATA CU DIAGNOSTIC: OVARE POLICHISTICE, IN URMA CAREIA M-AM OPERAT HISTERECTOMIE TOTALA(SI EPIPLOON). LA BIOPSIE MI SA DESCOPERIT: OVAR1-CHIST ADENOCARCINOM, PAPILIFER CU ZONE SLAB DIFERENTIATE,CU PROLIFERARE COMPACTA A CELULELOR ATIPICE.....;OVAR 2-CHIST ADENOCARCINOM, PAPILIFER CU ZONE SOLIDE, SLAB DIFERENTIATE, INVAZIV IN PERETELE CHISTIC SI LA NIVELUL EXTREMEI OVARIENE PERITONEALE. TESUT ADIPOS EPIPLOIC CU METASTAZA DE ADENOCARCINOM SLAB DIFERENTIAT CU PUNCT DE PLECARE OVARIAN.
DUPA CARE AM URMAT 6 SEDINTE DE CHIMIOTERAPIE. LA CONTROL AM FOST REGULAT, ANALIZELE REZULTANT FOARTE BUNE INCLUSIV REZULTATUL CT.
IN URMA UNEI ANALIZE CA-125 A REZULTAT O CRESTER A MARKARILOR (112,5U/mL).
AM FACUT UN NOU CT IN URMA CARUIA REZULATTUL ESTE URMATORUL:


COMPUTER TOMOGRAF ABDOMEN PELVIS CU SUBSTANTA DE CONTRAST

Ficat cu dimensiuni hipertrofie de lob drept, structura omogena, fara procese focare primare sau secundare; fara dilartatii de CBIH sau CBEH.
Vena porta, confluent spleno-mezenteric, vena splenica cu calibru normal omogen opacifiate.
Colecist cu pereti subtiri, fara calculi.
Pancreas cu dimensiuni normale, fara dilatatii de Wirsung.
Splina cu dimensiuni normale, omogena.
Glande supra renale cu aspect CT normale.
Rinichi, structura si functie in limitele normale; fara calculi fara dilatatii de SPC.
Vezica urinara cu aspect CT normal.
Status posthiterectomie totala cu anexectomie bilaterala.
Ascita in cantitate minima perihepatic, perisplenic si in pelvis.
Fara adenopatii abdomino-pelvine.
NODULI PERITONEALI SOLIZI, IODOFILI, CEI MAI MARI DE ~3,5 CM LA NIVEL OMENTAL, MAI NUMEROSI SI DE MAI MARI DIMENSIUNI IN FLANCUL DREPT SI IN PELVIS.
Fara leziuni osoase sau pulmonare cu caracter secundar vizibile pe sectiunile efectuate.

CONCLUZII:
DETERMINARI SECUNDARE PERITONEALE.
ASCITA PARANEOPLAZICA IN CANTITATE MINIMA.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!
4 Vio sau Vasi
4 Vio sau Vasi [141c]
26-08-2011, 23:07

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

buna Simonaflori, ce mai faci, cum te mai simti???
5 simonaflori
5 simonaflori [5c]
27-08-2011, 00:01

Membru din 20-03-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 5

acum sunt bine.
dupa rezultatul computerului tomograf am inceput o noua serie de citostatice pe care am terminat-o vara trecut si de atunci pana acum nu am mai avut probleme.
m-am speriat un pic acum o luna pentru ca CA 125 imi crescuse putin de tot peste normal (36, 4), dar merg la control la oncolog din 3 in 3 luni.
multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine acum.
6 Vio sau Vasi
6 Vio sau Vasi [141c]
27-08-2011, 16:28

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

ce mult ma bucur sa aflu ca esti ok.Dumnezeu sa aibe grija de tine si sa te duci la control ori de cate ori este nevoie.multa sanatate.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp