Analiza CA 125

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
4 comentarii 1
1 ioana_s20
1 ioana_s20 [2c]
06-05-2012, 23:23

Membru din 20-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Mama mea de 69 de ani acum un an si jumatate a fost operata de adecarcinom ovarian, facind histerectomie totala, la biopsie s-a descoperit ca tumora este benigna.Dupa operatie a facut 2 sedinte de chimioterapie, nu a mai continuat nemaiputind suporta din cauza reactiilor adverse. La 8 luni dupa operatie am facut tomograf computerizat, unde a iesit foarte bine. In decembrie 2009 am facut analize si CA 125 a iesit de la 34 dupa operatie la 74. In martie 2010 aceeasi CA 125 a iesit 101, ce trebuie sa faca acum sau ce semnificatie are aceasta analiza.
2 radicus
2 radicus [411c]
11-03-2010, 00:10

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

daca nivelul de CA 125 creste de la o analiza la alta atunci trebuie sa vorbiti cu medicul oncolog care a tratat-o pe mama dvs sau puteti vorbi si cu un alt medic oncolog. El o sa va spuna ce mai e de facut. Partea mai proasta e ca pacienta nu suporta chimioterapia. CA 125 masoara o anumita proteina eliberata in principal (dar nu intotdeauna) cand exista tumori ovariene. Daca nivelul e peste limite poate arata prezenta de tumori ovariene sau tumori abdominale/peritoneale. Nu e o metoda extrem de sigura de a depista cancerul ovarian dar daca inainte de operatie a avut nivelul de CA 125 peste limite atunci e posibil ca nivelul de acum sa arate ceva suspect.
3 dianaramona2636
06-05-2012, 21:41

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Dl.doctor am o intrebare si va rog sa ma lamuriti : matusa mea a fost operata de chist ovarian(au fost scoase ovarele si uterul) si la biopsie are diagnosticul : adenorcinom slab diferentiat G3 ovarian infiltrat in intregul parendim ovarian cu saraca reactie.ce sanse are dupa chimioterapie de vindecare??Va multumesc anticipat !
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
06-05-2012, 23:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sansele de vindecare tin de STADIUL in care e boala. stadiul este de la I la IV (de la cel mai mic la cel mai mare/grav) si se compune din T N M. probabil ca pe undeva prin diagnostic, sau macar pe buletinul histopatologic scrie aceasta clasificare TNM, fiecare dintre litere urmata de cate o cifra. T se refera la dimensiunea tumorii primare, N la gradul de invadare al ganglionilor din zona, M prezenta/absenta metastazelor la distanta. daca stadiul nu este foarte mare, adica in speta daca este mai mic sau posibil chiar egal cu III, exista sanse de VINDECARE, dupa chirurgie si tratament chimioterapic, chiar daca aceste sanse nu sunt de 100%.

cauta, te rog, mai multe informatii oficiale si spune-ni-le si noua, de tipul examene CT, buletin histopatologic, discutiile cu medicii, etc, si vom putea sa te lamurim mai bine.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp