Am scapat cu bine de cancer de colon cu metastaze la ficat

Secțiunea: Cancerul de colon
51 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
04-04-2012, 11:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

notiunea de STEATOZA a ficatului nu are nicio legatura cu cancerul de care a fost tratata. este o problema cronica a ficatului data de infiltrarea grasoasa a sa, data de, posibil, mai multe cauze: regim alimentar nesanatos, sedentarism, consum de alcool, idiopatic, alte cauze...

in orice caz totusi, despre riscul aparitiei unor "probleme" la ficat corelate cu cancerul de colon de acum 2 ani, trebuiesc facute niste investigatii suplimentare; nu pot sa te ajut mai mult pentru ca ai furnizat prea putine informatii, respectiv STADIUL initial al bolii, diagnosticul anatomopatologic si ce tratament a urmat si ce plan de reevaluare a urmat. are o colonoscopie si un examen CT de torace mai recent ? daca exista suspiciuni (si chiar daca nu), cam aceste lucruri ar trebui facute, sub coordonarea oncologului.
22 nicu1iancu
22 nicu1iancu [4c]
04-04-2012, 12:24

Membru din 04-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Multumesc mult pentru raspuns,
Cu deosebit respect !
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
04-04-2012, 17:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Numai bine, sanatate si noroc !
24 nicu1iancu
24 nicu1iancu [4c]
09-04-2012, 19:07

Membru din 04-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua, D-nul RaulDuke
Domnul doctor, va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu un sfat !
Revin in urma unor investigatii mai ample, inclusiv un tomograf facut pe 05.04.2012, dupa ce am vorbit cu D-vs.
Se pare ca rezultatele sunt dezastruase.Va rog daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, as dori daca se poate, sa va trimit tot istoricul, inclusiv rezultatele CT-ului pe o adresa de mail.Daca sunteti de acord sa ma sprijiniti cu ceva sfaturi incotro sa ma indrept, va rog mult, -----------------------*
Cu deosebita stima, va multumesc, NICU IANCU


(*modificat de admin)
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
09-04-2012, 19:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pentru inceput da-mi un mesaj privat cu istoricul. faci asta dand click pe numele meu, aici in discutie.
26 nicu1iancu
26 nicu1iancu [4c]
09-04-2012, 21:15

Membru din 04-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Pentru D-nul RaulDuke,
Va rog din suflet, as dori sa va contactez cumva personal.
Istoricul il am scanat si il pot trimite pe o adresa de mail, deasemeni si tomograful.
Pe mesajul D-vs privat nu se poate incarca, asa ca imi trebuie o adresa de mail unde sa le trimit.
-------------------*

Cu stima Nicu Iancu



(*modificat de admin)
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
09-04-2012, 23:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am primit informatiile.
28 constantinmereu
28 constantinmereu [4c]
03-07-2012, 08:17

Membru din 03-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua domnule doctor,
Tatal meu a murit in anul 2006 in urma unui cancer gastric descoperit intr-un stadiu avansat la varsta de 67 de ani, iar bunica din partea mamei la 55 de ani in urma unui cancer de colon. Avand acest istoric familial fac cate o gastroscopie si o colonoscopie la unu-doi ani, ultimele acum trei ani, rezultatele fiind: gastrita cronica, hernie hiatala, esofagita de reflux Los Angeles A, colon normal.
De la inceputul acestui an am inceput sa am dureri in hipocondrul stang, scaun neregulat, de consistenta moale, de culoare foarte deschisa si improscat, precum si disfagie si senzatie de defecatie incompleta.
In data de 31.05.2012 m-am prezentat din nou la medicul meu gastro-enterolog, la care apelez de foarte multi ani si care-mi este si prieten, unde am facut o ecografie ale carei rezultate, in afara binecunoscutei si raspanditei steatoze hepatice, nu a scos in evidenta nimic deosebit. Mi-a facut si o gastroscopie, care a decelat aceleasi afectiuni din trecut, fara alte modificari si helicobacter negativ, dar si o colonoscopie care a decelat, la 10 cm de orificiul anal intern o zona de 4-5 cm.patrati (2 X 2, 5 cm) cu mucoasa congestionata, edematoasa, vasele din submucoasa nefiind vizibile. Medicul a prelevat biopsii din acea zona, dar rezultatul de la anatomie patologica nu a venit nici in prezent. Desi mi-a spus sa stau linistit, deoarece el nu crede sa fie probleme, sunt ingrijorat datorita celorlalte simptome si ma tem sa nu fie vreo tumora maligna rectala sau vreun polip sesil cu un grad inalt de displazie, precursor al unui cancer.
Stiu ca ar trebui sa astept rezultatul biopsiei, dar parca nu mai am rabdare. Mai stiu ca un diagnostic precoce, avand in vedere rata de dublare a tumorilor colo-rectale, care este de 620 de zile, este prelungitor de viata, spre deosebire de unul intarziat care poate sa ma duca in mormant. Dumneavoastra care credeti ca ar fi cauza si natura acelei edematieri a mucoasei, avand in vedere cazuistica intalnita pana acum? Va rog mult sa-mi dati un raspuns, cat de scurt.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
03-07-2012, 09:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta un cancer nu este nici pe departe printre primele lucuri la care trebuie sa ne gandim. intr-adevar se preleveaza biopsii, dar pentru a exclude asta, cel mai probabil la cum descrii lucrurile. nu pot sa spun exact ce a judecat inclusiv medicul care a facut examinarea, dar biopsia va releva totul. si evident ca nu va mai dura mult. poate poti sa iei legatura cu laboratorul de anatomie patologica, pentru ca de pe 31 mai pana acum era timp sa-l finalizeze de vreo 10 ori, fara sa se grabeasca.
30 constantinmereu
30 constantinmereu [4c]
03-07-2012, 09:56

Membru din 03-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Multumesc pentru raspunsul prompt, va apreciez din tot sufletul ca gasiti timp sa discutati cu noi, chiar daca impersonal, va doresc multa sanatate si putere de munca si tot binele din lume atat dumneavoastra cat si celor ce va sunt apropiati. Nici nu va imaginati cat de bine se simte un om care este bagat in seama de un alt OM, asa cum sunteti dumneavoastra.
Cu deosebita consideratie.
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
03-07-2012, 21:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Multumesc, la fel ! mult succes !
32 cchirila
32 cchirila [5c]
05-08-2012, 23:39

Membru din 10-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Un om care are interes !
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
06-08-2012, 00:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

?
34 constantinmereu
34 constantinmereu [4c]
06-08-2012, 08:44

Membru din 03-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua domnule doctor,
Desi mi s-a transmis mai demult rezultatul biopsiei prelevate din mucoasa rectala in data de 31.05.2012 am uitat sa va mai scriu. Acum vreo trei saptamani medicul meu curant gastro-enterolog mi-a spus telefonic ca zona cu diametrul de peste 2 cm avand mucoasa edematoasa, congestionata, descoperita pe suprafata rectului la colonoscopie este un polip sesil, care, in urma biopsiei s-a dovedit a fi de tip adenomatos tubular, astfel incat sa nu-mi fac probleme. Totusi, din cate am citit pe net, acesti polipi, chiar daca au un grad de malignizare mai redus, tot precancerosi sunt. Ce ma sfatuiti, sa repet colonoscopia peste vreo patru luni, sau peste vreo zece (la implinirea unui an de la prima), sa solicit o a doua opinie medicala (mai am un prieten medic gastroenterolog in Deva), sau sa ma supun unei interventii chirurgicale de rezecare a acestui polip, probabil cu o bucata din rect? Mai trebuie sa va spun ca am 50 de ani. Va multumesc cu anticipatie!
Cu stima, Constantin C.
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
06-08-2012, 12:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai polipul CUM a fost studiat la anatomie patologica ? nu a fost deja scos ?
36 constantinmereu
36 constantinmereu [4c]
06-08-2012, 14:31

Membru din 03-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Nu, domnule doctor. In momentul efectuarii colonoscopiei, vizual medicul gastroenterolog nu s-a putut pronunta daca zona cu mucoasa edematoasa in suprafata de circa 5 cm. patrati prezinta in mod clar caracteristicile unui polip. A prelevat mai multe biopsii din mucoasa edematiata, sau/si din submucoasa (nu stiu precis), pe care le-a trimis la laboratorul de anatomie patologica. De la laborator a venit rezultatul pe care vi l-am spus, respectiv acela ca probele prelevate prezinta caracteristicile unui tesut adenomatos tubular, ceea ce a dus la concluzia ca acea zona este, de fapt, un polip sesil. Acuma, s-ar putea sa nu fi inteles eu bine, dar cred ca prezenta unui astfel de tesut crescut pe mucoasa colonica si care nu depaseste nivelul acesteia, avand si o baza de implantare destul de larga nu poate fi decat un polip, care, probabil nu a putut fi extirpat prin metoda colonoscopica. Tocmai de aceea v-am intrebat ce ar trebui sa fac in continuare: sa repet colonoscopia dupa sase luni - un an la acelasi medic, sa cer imediat o a doua opinie sau sa ma operez, iar in cea de-a treia ipoteza cam ce ar insemna operatia (colostomie, scoaterea unei bucati din rect si anastomoza capetelor ramase cu respectarea zonei de siguranta oncologica, etc.). In speranta ca acum m-am facut inteles mai bine, va multumesc si astept un raspuns.
Cu deosebita stima, Constantin C.
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
07-08-2012, 03:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

bun, am inteles oarecum despre ce e vorba, dar nu am inteles care e nevoia pentru a doua opinie. care a fost PRIMA opinie ? ai un plip colonic (sau rectal, nu prea inteleg) care prezinta, fara indoiala, un risc de malignizare. in functie de unde e localizat si de cum arata restul colonului, pan la cec, se poate indica fie rezectia chirurgicala (tot in functie de localizare, cu anumite riscuri si incomoditati), marginea "de siguranta oncologica" fiind mai putin problematica acum, caci conform biopsiei nu e vorba de cancer, fie supravegherea periodica prin colonoscopie sau macar recto-scopie; pentru a doua varianta IN NICI UN CAZ nu pot sa fie lasate 10-12 luni sa treaca! nu e rezonabil pentru un polip cu risc de malignizare ! 3-4 luni e mai acceptabil.

totusi, gastroenterologul trebuie sa te lamureasca cel mai bine despre ce si cum si mai ales CAND merita facut, mult mai bine decat intro discutie pe internet cu cineva caruia ii lipsesc multe detalii medicale. medicul GASTROENTEROLOG trebuie sa faca si o recomandare si sa explice situatia, nu doar sa faca o endoscopie si sa zica "nu e cancer", ca altfel devine cam aiurea, ca sa nu zic altfel.
38 sara82
38 sara82 [2c]
24-08-2012, 09:48

Membru din 24-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua!
Am pe cineva in familie cu cancer de colon operat acum 1 an si jumatate.A fost depistat in stare avansata cu metastaze pe ficat si oase.De atunci face chimioterapie combinata cu avastin in prima faza iar de 2 luni cu erbitux.DIn pacate nu sunt ameliorari, daca pana in vara era pe linia de plutire, se descurca, isi gatea, isi facea treburile singura, acum nu se mai poate ridica singura din pat, merge numai sustinuta si a slabit foarte tare.Curand in urma unei tomografii la cap i-au fost descoperite 3 tumori mai mici si pe creier care se pare ca incep sa-i afecteze centrii vorbirii fiindca nu mai intelegem ce zice si se exprima foarte greu.
Ce am putea face pentru ea?Mai are rost sa se chinuie cu drumurile la chimioterapie, mai ales ca se pare ca nu dau rezultate?
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
24-08-2012, 22:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur ca in momentul de fata chimioterapia este contraindicata. iar continuarea ei intr-un eventual viitor este... cel mult discutabila. nu cred ca mai are rost.

totusi este foarte important, pentru calitatea vietii ei, daca are SIMPTOME din cauza acelor metastaze cerebrale, sa luati un bilet de trimitere foarte repede de la medicul de familie si sa va prezentati cu el si cu examenul CT-ului sau al RMN-ului care arata metastazele, pentru o programare CAT MAI RAPIDA undeva la RADIOTERAPIE. iradierea cerebrala se face obligatoriu in acest caz si castiga de cele mai multe ori mult timp bolnavului, mai ales impreuna cu un tratament smiptomatic adecvat.

luati actele de care v-am zis si mergeti fara bolnav la programare, pentru ca programarea se va face peste mai multe zile, chiar saptamani. intre timp vorbiti cu medicul de familie pentru un tratament simptomatic, eventual cu corticosteroizi si cu manitol sau alt diuretic... e important !
40 stevens
40 stevens [301c]
24-08-2012, 23:51

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Singura varianta rapida care ar putea ajuta in acest stadiu este terapia cu solutie perfuzabila de bicarbonat de 1, 5 % sau mai bine 4, 2 % ( solutia de 8, 4 diluata in jumatate ) ! Daca obtineti o stagnare si remisie a dimensiunilor tumorilor, ceea ce este de asteptat, se poate continua cu " ph high therapy " daca gasiti pe cineva dispus sa va consilieze -din america sau canada, numai acolo se practica ! Dr Sartori a dovedit o eficienta de 50 % in cazurile metastatice cu aceasta terapie ! Totusi este departe de noi si costa ceva deci practic ramane disponibila doar prima varianta ! Plus rugaciuni la sfintii ajutatori in cancer Sf. Nectarie si Sf Ioan Rusul..!

Dumnezeu sa va ajute !
Răspunde la topic
51 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp