alunita rupta, zgariata

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
3 comentarii 1
1 mihaelacatalina03
18-11-2014, 19:24

Membru din 19-06-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 9

Buna ziua d-le RaulDuke. Am i familie, mama, caz de melanom malign stadiul IB operat in iulie 2013. In prezent mama se simte bine, a facut toate controalele recomandate si nu au evidentiat nimic slava Domnului. Intrebarea mea este: Ce sanse am eu sa dezvolt melanom malign, in conditiile in care din greseala mi- am zgariat o alunita, a sangerat, m-a usturat, etc. Considerati ca este urgent sa consult un medic dermatolog, sau traumatizarea alunitei nu inseamna neaparat dezvoltarea cancerului. Poate e ridicula intrebarea mea, insa, avand in vedere odtoricul mefical al mamei mele, poate intelegeti ingrojorarea mea, mai ales ca am si un bebe de 5 luni si stiu ce inseamna MM, cat de repede evolueaza. Va multumesc din suflet.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
19-11-2014, 12:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mihaelacatalina03, 18-11-2014, 19:24:13):


evident ca nu inseamna asta! "sansele" de a dezvolta un melanom sunt mai mult sau mai putin egale cu incidenta acestei boli la noi in tara, si anume cam 3 pana la 8 la o suta de mii.
3 mihaelacatalina03
19-11-2014, 13:23

Membru din 19-06-2013

Subiecte: 3

Comentarii: 9

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 12:22:31):

Va multumesc pentru raspuns. Nu stiam daca traumatizarea alunitelor reprezinta o cauza a aparitiei melanomului.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp