Alunita- interpretare Imunohistochimie URGENT

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
6 comentarii 1
1 MariaSimina
1 MariaSimina [1c]
16-08-2016, 20:28

Membru din 16-08-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Am primit rezultatul analizei imunohistochimice pt o alunita pe care am excizat-o, si doctorita mea este in concediu pt 3 sapt.
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea!

"Melan A- pozitiv, nu se pun in evidenta elemente melanocitare izolate dermale sau ascensionate intraepidermal; S100 pozitiv; HMB45 pozitiv; Ki67~3%; MITF pozitiv nu se pun in evidenta elemente melanocitare izolate dermale sau ascensionate intraepidermal.

CONCLUZII: Aspect morfologic si imunfenotipic de nev lentiginos displazic de 2.23 mm diametru maxim. Margini laterale la 1.05 si respectiv la 1.71; margine profunda la 1.2 mm."
2 MariaSimina
2 MariaSimina [1c]
16-08-2016, 20:44

Membru din 16-08-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Va scriu si rezultatul histopatologic: "Fragment de tegument ce comporta proliferare celule nevice la nivelul joncțiunii dermo-epidermale sub forma de elemente celulare grupate în cuiburi si elemente celule individuale liniar continuu focal. Prezente atipii citologice usoare la medii celule de aspect epiteloid si fuziform cu nucleol ușor vizibil de mici dimensiuni amfofil. Proliferare cu asimetrism notabil însă bine delimitată fără extensie pagetoida in lateral. Nu se identifică activitate joncționala sau mitotica. Acantoza inegala cu zone epidermale atrofice. Derm cu infiltrat inflamator si focusuri de fibroza lamelara."
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
17-08-2016, 11:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (MariaSimina, 16-08-2016, 20:44:25):


din fericire nu pare a fi vorba de cancer.
4 dianett
4 dianett [2c]
10-04-2017, 19:08

Membru din 10-04-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Pentru Domnul Raul Duke

Domnule Doctor,
Am multi nevi displazici. La unul din ei, excizat acum, rezultatul anatomo patologic a fost LEZIUNE MELANOCITARA IN REGRESIE.

Dg. de trimitere:Nev pigmentar macular cu diametrul de aproximativ 3mmm, intens pigmentat, scapular drept.

Macroscopic:lambou cutanat cu dimensiunea de 1/0,7/0,5cm. având central o leziune rotunda, hipercromă de aprox. 3mm. diametru.

Microscopic:lambou cutanat având în derm o zonă relativ bine delimitata de fibroza in care sunt prezente melanofage si depuneri de pigment melanic, epiteliul scuamos de acoperire nu prezinta modificari. In vecinatatea leziunii este prezent discret infiltrat inflamator.

Anatomopatologul spune ca nevul nu a fost scos la timp si a regresat , sa asteptam sa treaca vremea sa vedem daca va reapare in acelasi loc, in alta parte sau, poate, cine stie , poate nu mai apare. Excizia am facut-o acum 2 luni.
Dumneavoastra ce parere aveti? Inteleg ca e posibil sa fie vb. de melanom.
Am trimis acum o lama si un bloc de parafina la un spital din Buc.la imunohistochimie. Mi-e tare teama până vine raspunsul
Doctorul care a facut excizia nu a mai studiat leziunea cu dermatoscopul in acea zi.Fusesem cu o luna inainte la un control si ramasese sa imi excizeze doua alunite-pe spate(dar pe aceasta nu a avut-o atunci in vedere, s-a hotarat pe loc asupra ei).
Va rog din suflet, daca se poate , astept si parerea dumneavoastra!
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
11-04-2017, 14:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (dianett, 10-04-2017, 19:08:49):


trebuie efectuat examenul imunohistochimic spre a se preciza un diagnostic, daca este posibil. pana atunci nu cred ca e nimic de facut.
6 dianett
6 dianett [2c]
11-04-2017, 18:09

Membru din 10-04-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 14:56:24):

Va multumesc mult pentru raspuns. Astept rezultatul de la Buc.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp