alte tipuri de cancer pe langa cel pulmonar?

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
4 comentarii 1
1 ancutzzsa
1 ancutzzsa [1c]
03-02-2011, 21:41

Membru din 03-02-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

mama mea si a facut un ct torace si abdomen nativ in urma caruia medicul a observat o opacitate de 22/30, 8 mm..si alte adenopatii: medisatinale paratraheale de 9.7, 9.9, 14.8 mm, adenopatii abdominale latero aortice de 17.9 mm si corpul vertebral T9 cu structura neomogena osteolitica.imi poate explica si mie cineva ca inseamna toate acestea? adenopatii=cancer? astept un raspuns cat mai repede va multumesc
2 Dr.Anda Marcu-Medicina interna Galati
02-02-2011, 22:53

Membru din 02-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Din nefericire, toata aceasta descriere seamana foarte mult cu metastazele ganglionare si osoase(osteoliza descrisa).Mama dvs. trebuie neaparat sa faca o bronhoscopie cu biopsie.Adresati-va unui chirurg de chirurgie toracica!
3 ancutzzsa
3 ancutzzsa [1c]
03-02-2011, 17:56

Membru din 03-02-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

sa inteleg cumva ca adenopatiile acelea sunt metastaza ale cancerului pulmonar in alte organe ale corpului? cu riscul de a nu mi raspunde, va intreb care sunt sansele ei de a se reface? va multumesc
4 Dr.Anda Marcu-Medicina interna Galati
03-02-2011, 21:41

Membru din 02-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Este greu de facut pe loc un prognostic...Nimai medicul oncolog va poate da aceste informatii, pentru ca nu ati precizat tipul anatomo-patologic de tumora(respectiv, rezultatele biopsiei)...Multa sanatate!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp