al doilea cancer de colon

Secțiunea: Cancerul de colon
33 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
06-11-2013, 16:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

atentie la ce spune stevens, pentru ca nu e medic si habar nu are despre ce vorbeste! toate lucrurile pe care le propune el de obicei pe acest forum sunt prostii.
22 stevens
22 stevens [301c]
06-11-2013, 17:30

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Si eu va spun sa fiti ff atenti la ce va propune Raul, pt ca desi este medic, pe acest forum mai poarta supranumele de RaulCioclu sau Regele International al Colivei ! International deoarece lucreaza mai mult in exterrn, pe plan national avem alte capete incoronate !

Ceea ce am propus eu aici este absolut nepericulos dar exista posibilitatea sa produca surprize foarte placute ! Si nu exclude operatiile sau alte proceduri strict necesare !
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
06-11-2013, 17:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Nu, nu port aceste nume. Oamenii platesc taxe si impozite la sistemul de sanatate, care furnizeaza servicii medicale, si nu fantasmagorii si minciuni.
24 anto1971
24 anto1971 [10c]
03-12-2013, 14:14

Membru din 19-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Buna ziua,


Tata a avut operatia in data de 14 noi.2013. Nu s-a putut pastra o portiune din intesti asa ca i-a fost scos tot intestinul gros si fiere. S-a facut anastomoza ileo-rectala. I-a fost facut un mic rezervor aproape de rect.

Dupa operatie a avut o perioada destul de grea din cauza tensiunii pe fond de staza intestinala.
Au inceput scaune multiple ceea ce au condus la eroziuni.

Acum, dupa 20 de zile de la operatie se confrunta in continuare cu problemele "de scaun".

Se duce foarte des la toaleta, mult prea des. Noaptea trecuta a avut in jur de 7 scaune iar astazi peste 10.
Are iritatii puternice la nivelul anusului si nu stim ce sa-i mai punem. Am incercat: crema de galbenele, cutaden, alte 2 creme nu le cunosc numele.

Astazi, dupa ce am citi pe ne, l-am trimis sa-si faca o analiza pt clostridium pentru a vedea daca nu cumva s-a contaminat cu asemenea bacterie din spital.

Starea lui este buna, are pofta de mancare dar este disperat cu scaunele si usturimile create.

Va rog, daca imi puteti da vreun sfat.

Multumesc
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
03-12-2013, 14:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu e niciun alt sfat de dat aici decat sa te adresezi chirurgului care a facut operatia, el este care are in responsabilitate managementul complicatiilor tratamentului aplicat (chirurgia colonului). daca aveti niste recomandari de la el, de la ele ar trebui plecat, adica sa ne spuneti care sunt acestea, eventual. despre posibilitatea acestei diarei nu pot decat sa banauiesc ca ati fost informati inca dinainte de operatie, ca efect secundar.
26 necsulescu diana
07-01-2014, 12:10

Membru din 22-09-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 1

Buna ziua, ati putea sa-mi spuneti unde a facut tatal dvs PET CT si CT-ul ?tata se confrunta cu o problema asemanatoare...a fost operat de cancer colo -rectal acum 3 ani are colostoma, a facut 3 serii de chimioterapie, dar in continuare se simte rau...toti ganglionii pelvini si tot pelvisul este inflamat, markerii sunt mult in afara limitelor, dar interpretarile de la CT nu vorbesc despre vreo tumora si sunt oricum foare, foarte succinte...din ce am vazut in analizele tatalui dvs sunt mai multe date...ma gandesc ca poate ar fi bine sa incerce si tata in alta parte unde ar avea mai multe detalii.multumesc mult si sanatate multa !
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
07-01-2014, 15:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, aveti vreun medic oncolog sau incercati sa-l tratati voi ? sunteti medici ?
28 anisoara vara
28 anisoara vara [4c]
14-01-2014, 10:25

Membru din 14-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

buna ziua.tatal meu in virsta de 74 ani a suferit o operatie in care i sa scos o tumoare de 16 cm.in urma careia i sa facut anus contra naturii.a avut numeroase complicatii dupa operatie afacut incurcatura de mate si in curs de o saptamina a fost operrat de 3ori.asta a fost acum trei luni a facut citostatice 1la 20 de zile.acum a terminat si urmeaza radio terapia.dar acum are o alta problema de fiecare data cind urineaza ii curge pe la anus un lichid.dar numai cind urineaza.ce credeti ca ar putea fi.a fost la doctorul care la operat si a zis ca el nu se mai baga dar nu ia spus exact ce are.va rog astept un raspuns.va multumesc.acest lichid nu miroase urit.dupa operatie ia mai curs lichi si doctorul ia spus ca asa e normal si a facut spalaturi cu ser fiziologic dar acum ii curge numai cind urineaza
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
14-01-2014, 14:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este vorba foarte probabil de o fistula, deci o comunicare anormala intre posibil caile urinare si tractul digestiv, in zona unde a fost operat si iradiat si unde a fost tumora. trebuie rezolvata chirurgical! vorbiti inclusiv cu oncologul, pentru ca e posibil sa aiba nevoie de cel putin un RMN de pelvis care sa clarifice problema + de o manevra chirurgicala care sa constea in injectarea unui colorant in caile urinare, spre a se vedea exact despre ce e vorba. chirurul nu are cum sa se "spele pe maini" de problema, iar daca nu poate sa o rezolve, atunci trebuie sa propuna o solutie sau sa il trimita la un alt chirurg care poate rezolva asta.
30 anto1971
30 anto1971 [10c]
14-01-2014, 21:54

Membru din 19-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Buna seara,

Asa cum am banuit, analiza efectuata a evidentiat un rezultat pozitiv de clostridium difficile bowl movement. Am cerut pararea chirurgului si raspunsul a fost `trebuie adus la spital`.

Am discutat cu un alt medic care mi-a recomandat un tratament cu metronidazole, bifido plus si inca un medicament a carei denumire nu mi-o amintesc.
Starea lui s-a inbunatatit considerabil iar acum, trecand peste amanunte este chiar bine.
Nu am inceput chimioterapia deoarece era prea slabit la 4 saptamani dupa operatie.

Piesa operata a scos la iveala pentru tumora de pe colonul transvers acelasi tip de cancer ca primul doar ca de data aceasta au fost invadati 3 ganglioni din 11 verificati iar N-ul a fost `b` in loc de `a` anul trecut. Deci rezultatul biopsiei: G1, pT3N1aM0. Parerea mea, confirmata de doi dintre medicii consultati a fost ca tumora exista si anul trecut, fiind tumora sincrona. Medicul curant a mentionat `tumora metacrona`. Oricum nu mai conteaza, timpul nu poata fi adus inapoi, din nefericire.

Incerc sa aflu mai mute detalii despre K-ras si N-ras pentru a vedea daca il va putea ajuta.

In legatura cu intrebarile puse anterior, pot sa va spun ca PET CT-ul a fost facut la Brasov la Oncocard.iar in ceea ce l-a privit pe tata, imi pare rau ca nu si-a dat nimeni seama, pana in octombrie 2013, ca nu a avut niciodata colonoscopie pe tot colonul. Amanute mici dar care pot costa viata unui om.

Multa sanatate tuturor!
31 MARTON
31 MARTON [617c]
14-01-2014, 23:51

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Unii medici se rezuma la informatii minime adica citez : ESTE BINE, OPERATIA A DECURS BINE, NE VEDEM PESTE O LUNA.
Eu va sfatuiesc sa faceti ca mine intrebati medicul direct in fata fara restrictii: CE SA REZOLVAT, CAT MAI AM DE TRAIT, IN CE STADIU AL BOLII SUNT pt ca in cancere medicul nu o sa va zica stadiul decat daca il intrebati direct, CATE STADII MAI SUNT DUPA AL MEU, CAT SE TRAIESTE FARA TRATAMENT SI CAT CU TRATAMENT, IN CE CONSTA TRATAMENTUL, CAT DUREAZA, CE EFECTE SUNT, CE SANSE AM, CAT DE NORMALA IMI VA FI VIATA PE TIMPUL TRATAMENTULUI? CE ALTE POSIBILITATI MAI SUNT?
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
32 anisoara vara
32 anisoara vara [4c]
18-02-2014, 09:22

Membru din 14-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

tatl meu in virsta de 75 ani a fost operat de cancer la colon in urma caruia i sa facut anus contra naturii.dupa trei luni a fost iar operat de o fistula la prostata si i sa scos matul anusului si a fost cusut.a trecut aproape 1luna si de acolo ii curge in continuare un lichid de din cauza caruia nu i sa vindecat rana acolo.sa dus iar la doctor si la cusut a doua oara.e normal sa curga atita lichid?de unde vine?doctorul a zis ca e normal sa curga si un an.astept raspuns.va multumesc.
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
19-02-2014, 21:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu, nu e normal. poate trebuie sa cauti si o a doua parere, la un alt chirurg, daca nu se rezolva nici de data aceasta.
Răspunde la topic
33 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp