Neoplasm ovarian stadiul III C

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
3 comentarii 1
1 soarelucica
1 soarelucica [0c]
13-10-2009, 10:50

Membru din 13-10-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua
Sunt o mama care lupt alaturi de fetita mea de 16 ani cu un diagnostic greu de imaginat ca poate sa existe la un copil.
Neoplasm ovarian stadiul III C.(ex. extemporaneu: chistadenocarcinom ovarian papilifer bine diferentiat G1)(C56) si diverticul Meckel
Carcinomatoza peritoniala(C78,6) la care s-a practicat:
Histerectomie totala cu anexetomie bilaterala, ablatia peritoneului pelvin, parietocolic bilateral, subdiafragmatic bilateral, omentectomie, electrofulguratia nodulilor de carcinomatoza peritoniala la nivelul capsulei Glisson, chimioterapie intraoperatorie intraperitoniala cu ( cisplatin50mg /zi in data de 8:10:12-.09.2009.
S-au stabilit sase cure de cimioterapie, si am inceput din data de 21.09.2009 cu -Taxol-210mg si in 22.09.2009, Cisplatin 80mg, si PEV de reechilibrare hidroelectrolitica, - au decurs fara incidente.
Rog informati si ajutor in tratarea acestei boli,
Aceasta boala se poate trata definitiv sa exista regidiva?
se administreaza corect tratamentul sau nu e corecta medicamentatia
Va rog sa-mi raspundeti----
2 Lucie_sb
2 Lucie_sb [8c]
12-10-2009, 16:19

Membru din 27-10-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Stimata Doamna,

Nu sunt cadru medical, nu am cunostinte medicale (decat cele ce tin de cultura generala a fiecaruia si, poate putin mai mult fiind mama unui medic).Dar pentru ca sunt, in primul rand mama, inteleg ca situatia prin care treceti este una de neimaginat. Vreau sa va rog sa nu va pierdeti speranta....medicina a progresat mult si progreseaza in orice clipa. Ceea ce ieri era incurabil, astazi au devenit cazuri total rezolvate. Nu va pierdeti increderea in medici(chiar stiu bine cata truda sta in spatele unei diplome de medic) . Si, nu in ultimul rand, nu va pierdeti credinta in bunul Dumnezeu si-n Maica Domnului care ne vegheaza copiii nostri. Iar daca ce va voi povesti acum, va poate tine treaza speranta vindecarii(la care nu trebuie sa renuntati nicio clipa), va spun ca am o colega operata tot de cancer de ovar stadiul III acum 12 ani si se simte f bine, este total vindecata....asta dupa ce-a trecut pe langa moarte de cateva ori cu ocluzii intestinale de la radioterapie si multe alte complicatii de la chimio....dar, pana la urma, credinta in Dumnezeu si priceperea medicilor, au salvat-o.
Ma rog pentru fetita dumneavoasta asa cum as face-o pentru fetita mea....sa-i dea Dumnezeu sanatate, vindecare rapida , sa se poata bucura din nou de viata! Spuneti-i ca, atunci cand Mama se roaga, nimic rau nu i se poate intampla puiului ei(asa ii spun si eu fetitei mele, care desi e acum mare, care desi e medic, la necaz, tot la Mama cere ajutor)
Mult curaj si Doamne ajuta!
3 scarface
3 scarface [78c]
13-10-2009, 10:50

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 78

Domana Lucie, NUMAI Dzeu a salvat-o pe aceeasta femeie !
Nu poti salva omul distrugandu-i corpul cu radiatii si chimioterapie si buna vointa a medicilor cat si sarguinta lor nu pot impiedica efectul distrugator si inutil al acestor terapii.
Dar cine crede, crede...si nu stie.
Puneti-va speranta NUMI in Dzeu mai bine caci daca ati sti de greselile pe care le face medicina zilnic deja din momentul in care pasiti intr-un spital, nu ati mai calca niciodata acolo !
Incercati in paralel si un tratament homeopat la un medic cu experienta pt. intarirea psihicului si a imunitatii !
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp