ajutor ptr. cancer pleural posibil mezoteliom

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
12 comentarii 1
1 petro
1 petro [5c]
14-09-2014, 17:15

Membru din 14-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna. Tatal meu a fost diagnosticat cu mezoteliom. In urma Ct torace cu sdc rezultatul a fost:
INGROSARE PLEURA NEREGULATA DREAPTA CU ASPECT MAMELONAT
PLEUREZIE DREAPTA IN CANTITATE MICA INCHISTATA POSTERIOR
BLOC ADENOPATIC INTRAMEDIASTINALARATRAHEAL DE 4 CM, CE COMPRIMA USOR VENA CAVA SUPERIOARA
MULTIPLE ADENOPATII RETROMEDIASTINALE DE PANA LA 1,5 CM DIAMETRU
BLOC ADENOPATIC IN MEDIASTINUL POSTERIOR INFRACARENAR DE 4 CM
ADENOPATII HILIARE DREPTE INFRACENTIMETRICE
ADENOPATII AXILARE BILATERALE DE PANA 1,6 CM
FARA LICHID LIBER IN CAVITATEA PLEURALA STANGA
FICAT DISCTRET MARIT NEOMOGEN CU MULTIPLE PROCESE INLOCUITOARE DE SPATIU SLAB IODOFILE CU INCARCARE PREDOMINANT PERIFERICA DISPUSEIN AMBII LOBI DE PANA LA 5 CM DIAMETRU
ADENOPATII INTERCAVOARTICE SI LIMBOARTICE DE PANA LA 2,5 CM DIAMETRU
GLANDE SUPRARENALE DE ASPECT NORMAL
FARA DETERMINARI SECUNDARA OSOASE LA NIVELUL REGIUNII SCANATE

CONCLUZII:
INGROSARE PLEURA DREAPTA CU ASPECT MAMELONAT POSIBIL MEZOTELIOM
PLEUREZIE DREAPTA INCHISTATA POSTERIOR IN CANTITATE MICA
ADENOPATII MEDIASTINALE IN HILUL HEPATIC SI RETROPERITONEALE UNELE DISPUSE IN BLOCURI ADENOPATICE VOLUMINOASE
DETERMINARI SECUNDARE HEPATICE
BIU
2 petro
2 petro [5c]
14-09-2014, 17:19

Membru din 14-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Răspuns pentru (petro, Azi, ora 17:15:20):

Va rog sa-mi spuneti daca cineva stie ce este de facut. Suntem programati ptr biopsie dar nu prea vrem sa mergem, am inteles ca este f periculoasa. La oncologie brasov nu a fost internat ptr. Ca rezultatul nu era sigur. Ce credeti cat mai are de trait? Ce am de facut. Doctorii au spus ca aceasta boala nu este tratabila. Este posibil sa astept sa moara. Sunt disperata. Ajutati-ma.
BIU
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
14-09-2014, 20:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (petro, Azi, ora 17:19:41):


o mare parte din informatiile pe care le-ai inteles sunt gresite. boala nu este VINDECABILA, cel mai probabil, intr-adevar, dar este foarte tratabila. diferenta dintre a face tratament si a nu face nimic si a astepta pur si simplu sa moara poate insemna luni de zile de viata, chiar foarte multe. ideea de a refuza biopsia si de a nu incepe in tratament standard bazat pe chimioterapie (care nu se poate initia pana la aflarea rezultatului unei biopsii, biopsie care nu vad de ce sa fie periculoasa), mi se pare foarte foarte proasta si chiar condamnabila.
eu insumi, ca medic oncolog, am tratat mai multi bolnavi cu aceasta boala, nu foarte frecventa, si la aproape toti am obtinut remisii care au durat foarte mult!
4 petro
4 petro [5c]
23-09-2014, 21:23

Membru din 14-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Răspuns pentru (RaulDuke, 14-09-2014, 20:12:04):

Da intradevar asa am facut. Acum tata este internat la Cluj iar joi ii face biopsie . Speram sa fie un raspuns favorabil chiar daca tata nu este bine deloc. Are fabra zilnic 38,5, tuseste, obosit, slabeste si ceea cel deranjaza sunt frisoanele reci si apoi transpiratii in tot corpul. Dupa biopsie doctorita ne-a sfatuit sa facem si o tumografie la oase si apoi v-a incepe un tratament adecvat diagnosticului care va fi dat. Il vad suparat, ingandurat si obosit.
BIU
5 MARTON
5 MARTON [617c]
25-09-2014, 16:40

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

PETRO pt tatal tau nu este usor deloc situatia in care se afla o stiu din proprie experienta ca si mine el isi face griji si cauta solutii la ceea ce va urma atat cu boala cat si cu statulul lui de SPRIJINUL FAMILIEI SI CAPUL FAMILIEI, si eu nam putut dormi toata noaptea gandindu-ma cum so scot la capat cu problemele ce vor veni si cum sa le rezolv, asa ca daca poti stai cu el de vorba deschis si vezi cel framanta si incearca sa le rezolvi tu ca sa stea si el mai linistit si sasi canalizeze energia spre ai fi mai bine.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 petro
6 petro [5c]
25-09-2014, 21:04

Membru din 14-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Imi pare rau ptr. tine. Nu cred ca merita NIMENI o asemenea soarta. Dumnezeu sa te aiva in paza si multa multa sanatate.
BIU
7 MARTON
7 MARTON [617c]
25-09-2014, 21:45

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MULTUMESC SI SPER DIN TOATA INIMA CA FIECARE PERSOANA BOLNAVA SA AIBE PARTE DE O VIATA NORMALA CA A MEA, cu putin timp in urma am discutat la telefon cu o prietena pacienta si nu este bine deloc si sper ca maine sa am energia necesara sa ma trezesc devreme ca sa o vizitez .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 petro
8 petro [5c]
07-10-2014, 20:45

Membru din 14-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Nu mai inteleg nimic. Acum o saptamana la bronhoscopie a iesit pleurezie, metaplazie scuamoasa rezultatul fiind neconcludent. Luni i s-a facut biopsia care am inteles ca rezultatul iese in 10 zile dar au raspuns in aceeasi zi spunand ca au gasit microbTBC . E posibil sa fie doar TBC sau chiar mai grav sa fie amandoua. Deocamdata tata este tot la Cluj. Maine ii face analiza la sputa iar vineri il externeaza. Oare se asteapta un alt rezultat peste 10 zile? Cu doctorul nu am vorbit inca ca eu sunt la Fagaras. Chiar mi-e frica de rezultatul care mi-l va da vineri. Doamne ajuta.
BIU
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
08-10-2014, 10:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (petro, 07-10-2014, 20:45:49):


e posibil orice, dar TBC suna foarte probabil deja.
10 petro
10 petro [5c]
18-10-2014, 22:53

Membru din 14-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

A fost un caz fericit. TAta a fost diagn osticat cu Tbc. De saptamana viitoare intra sub tratament. Doresc tuturor multa sanatate si incredere in Dumnezeu.
BIU
11 MARTON
11 MARTON [617c]
18-10-2014, 23:08

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FELICITARI sper sa auzim de bine si dupa tratament, INSANATOSIRE GRABNICA.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
12 Medic Center
12 Medic Center [3c]
20-10-2014, 11:02

Membru din 18-09-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Insanatosire grabnica!
Reprezentantul Clinicii Anadolu
Răspunde la topic
12 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp