Ajutor pentru intelegerea unui diagnostic

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
11 comentarii 1
1 Lienica
1 Lienica [2c]
09-01-2010, 00:08

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Va rog mult sa mi explicati si mie care este gravitatea problemei pentru ca nici un medic nu ne a explicat exact ceea ce se intampla.
Diagnostic: TUBERCULOZA PULMONARA INFILTRATIV NODULARA BILATERALA CAZ NOU BAAR, ADENOCARCINOM GRASTRIC G2 CU CARACTER MUCIPAR, ANEMIE USOARA HIPOCROMA MICROCITARA; IN OBSERVATIE PNEUMOCONIOZA; PEMFIGUS VULGAR SUB CORTICOTERAPIE CRONICA SISTEMICA; ARTERIOPATIE OBLITERANTA MEMBRE INFERIOARE, STADIUL IV FONTAINE(COMPLICATA CU CANGRENA DEGET V PICIOR STANG - AMPUTATIE V RECENTA), ATEROSCRELOZA SISTEMICA.
Operat de o luna la stomac, 61 de ani , barbat.
Are si o vena infundata si i s a propus o operatie bypass pentru desfundarea ei. Are dureri la picior f puternice, nu poate manca mai nimic, vomita orice, pana si apa.
Tumoarea ce caracter are malign sau belingn? ca nu intelegem termenii aceia..
Multumim frumos.
2 ali39
2 ali39 [20c]
03-01-2009, 14:13

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Buna si La Multi Ani! Din pacate, malign! Carcinomul este o tumora maligna!
Imi pare rau! Poate va raspunde si un medic de aici si va mai indruma la cate ceva! POti citi cate ceva si pe internet daca intri pe google tastezi cuvantul carcinom gastric si o sa vezi cate informatii sunt despre acesta!
Multa sanatate!
3 Casa drhouse
3 Casa drhouse [119c]
03-01-2009, 18:52

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Situatia lui este foarte delicata pentru ca, probabli, nu suporta nici un medicament luat pe gura si tuberculoza pe care o are trebuie neaparat tratata.Tuberculoza nu poate fi rezolvata doar prin terapie injectabila, necesita zilnic un pumn de medicamente, in stadiul in care boala exista si nu poate fi tratata bolnavul este contagios, va puteti toti cei din casa imbolnavi de TBC.Cum rezolvati problema tratarii tuberculozei?Si arterita care este in stadiul avansat [ din cauza ei are dureri mari la picioare, cred ca a fumat foarte multi ani multe tigari pe zi!] are nevoie urgenta de tratament care tot pe gura trebuie luat.Corticoterapia banuiesc ca se face injectabil, dar ar trebui oprita pana se mai reface stomacul si pana se negativeaza testele pentru TBC.Acest bolnav trebuia sa ramana in spital, sa i se faca transferul la pnemoftiziologie si sa-l trateze ei timp de o luna, caci are multe boli care pun probleme mari de terapie.Daca a fost operat la stomac, banuiesc ca tumora a fost extirpata.Daca bolnavul e acasa sa mearga cineva luni la cabinetul sau spitalul unde a fost diagnosticat cu tuberculoza , luati biletele de la iesire din spital ,si sa intrebe cum veti face cu terapia. Ca sa nu va imbolnaviti si voi acest bolnav trebuie sa aiba cana, farfuria si tacamurile lui.Cand tuseste sa duca o batista la gura si nu lasati copii sa-i stea in preajma.Numai bine!
4 Lienica
4 Lienica [2c]
03-01-2009, 20:08

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 2

A stat o luna in spital si a luat tratament pt TBC...a fost depistat cu tbc inainte sa fie operat..ia in continuare tratamentul..l au externat acum o saptamana..iar luni o sa l interneze iar pentru efectuarea operatiei bypass la picior.
Ideea era daca mai are vreun sens sa faca aceasta operatie pentru ca oricum starea lui de sanatate este critica si nu stim cat mai are de trait...
Multumesc frumos pt ajutor...si sfaturi..
5 Lienica
5 Lienica [2c]
03-01-2009, 20:13

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 2

si intr adevar i a fost extirpata tumora insa dupa analizele de laborator s a depistat a fi malign..dupa o luna dupa operatie , rana nu s a vindecat nici acum..din cate am inteles i a scos stomacul si acum are un mat..ceva de genul..
in afara de tratamentul pt tbc care il ia pe gura restul le face intravenos..
Intrebarea mea este de fapt daca are acest cancer la stomac credeti ca mai are sens sa l mai chinuim cu alta operatie care este destul de grea?..
6 Casa drhouse
6 Casa drhouse [119c]
04-01-2009, 08:12

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Mergeti asa cum au hotarat medicii si pentru cealalta operatie, daca acel carcinomul era extins nu se mai apucau chirurgii de operat, nu-i mai scoteau nimic daca era prea tarziu.Nu aveti ce pierde , doar de castigat, nu se stie niciodata, poate se va reface.Numai bine!
7 mihut
7 mihut [3c]
07-01-2009, 18:56

Membru din 13-01-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

in anul 2007 am fost operata la cluj de histerectomie totala interanexiala.Acum ma simt tare rau.Am facut un ct abdomen +pelvis unde in fosa iliaca dreapta se evidentiaza 2 leziuni hipodense ce se incarca cu contrast predominant periferic, care amprenteaza vezica urinara.Am facut ca 125= 4,61. Eu ma simt tot mai rau dar nimeni nu vrea sa-mi spuna ce este. Toti medicii propun operatie dar nici unul nu-mi pune un diagnostic. Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce boala am. Am doi copii si 35 de ani. Mama mea a murit de cancer acum 10 luni. Am antecedente in familie de cancare genitale. V a multumesc.
8 __Florin__
8 __Florin__ [1c]
02-02-2009, 11:55

Membru din 02-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine in intelegerea unui diagnostic.
Mama mea a fost recent diagnosticata in urma bronhoscopiei cu:
Multiple fragmente de mucoasa bronsica tapetate de un epiteliu de tip respirator, unele cu infiltrate neoplazice de tip adenocarcinom mucipar.
Medicii au decis sa o opereze imediat.
Va rog, daca se poate sa imi explicati si mie in termeni cunoscuti, ce inseamna diagnosticul dat.
Va multumesc.
9 balanel
9 balanel [1c]
05-01-2010, 15:08

Membru din 05-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua! Acum doua luni am fost diagnosticata cu tuberculoza pulmonara(un punct in marime de 1cm pe plaminul drept) analizele de sputa au esit bine si cele de urina si de singe tot.Am facut o multime de radiografi si medici nusti-au precis daca sa imi puna un asa diagnostic dar oricum mi l-au dat tuberculoza pulmonara de tip inchis si mi-au dat si tratament,dar nu l-am urmat din cauza ca am socotit ca sunt prea multe pastile pe zi (13).Dar de doua saptamini am dureri in regiunea inimii.Tusa si alte simptome care sunt de obicei la asa boala nu le am.Spuneti-mi daca totusi am tuberculoza si daca sa incep tratamentul acum.Va rog sa ma ajuta-ti!
10 dr.andreeaj2010
10 dr.andreeaj2010 [2c]
09-01-2010, 00:01

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

O tuberculoza confirmata prin explorari clinice si paraclinice, netratata si ignorata complet poate duce la deces. Si asta fara sa exagerez. Sunt bolnavi care nu au afectiuni atat de serioase ca dumneavoastra si iau si cate 10 pastile pe zi. Tuberculoza trebuie tratata urgent.. Daca stati si acasa si veniti in contact cu membrii familiei trebuie toti testati pentru ca tuberculoza este boala transmisibila pe care aeriana. Nu trebuie sa aveti neaparat tuse sau alte simptome de "raceala"..Aveti grija, cu o astfel de boala nu se glumeste. Tratamentul consta in administarea unei scheme de tratament constand in minim 3 tipuri de pastile diferite care daca nu sunt luate impreuna nu au nici un efect. Se face acest tratament 6 luni de zile aproximativ urmand ca ulterior sa va repetati analizele. Bacilul cauzator al tuberculozei nu se detecteaza nici in sange nici in urina asa ca sa nu va mirati ca v-au iesit normale.
11 radicus
11 radicus [411c]
09-01-2010, 00:08

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

daca diagnosticul e tuberculoza, atunci nu mai incape urma de indoiala. Oprirea tratamentului sau administrarea incorecta e printre cele mai frecvente greseli facute de bolnavii cu tuberculoza. Trebuie sa mergeti la doctor si sa reincepeti tratamentul. Iar de data asta sa va tineti de el ca nu e de glumit cu asa ceva.
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp