Ajutor interpretare rezultat

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
4 comentarii 1
1 Blu3
1 Blu3 [1c]
23-03-2018, 02:22

Membru din 23-03-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

In 2015 am avut excizat un melanom Breslow 0,3mm (0,4 pe alt raport histopatologic). De atunci am facut controale periodice si totul a fost bine. Recent am excizat un nev nou aparut datorita locatiei ( lateral pe planta piciorului) si am cateva nelamuriri in legatura cu raportul histopatologic si cel IHC primit:

MACROSCOPIC: lambou cutanat de 0,5/0,4 u suprafata albicioasa avand in zona centrala leziune punctiforma, cafenie, cu diametru sub 0,1 cm. Pe suprafata de sectiune leziunea are aspect solid, cafeniu si grosime sub 0,1 cm.
MICROSCOPIC: proliferare tumorala la interfata dermo-epidermica reprezentata de cuiburi ovalare (putine), flancate de benzi fibro-hialine si formate din celule epitelioide pigmentate, cu anizokarii usoare, situate in varful unor rete ridges; hiperplazie pagetoida in epidermul supraiacent. Infiltrat inflamator limfo-plasmocitic usor in dermul papilar subiacent.

REACTII IMUNOHISTOCHIMICE:
Melan A pozitiva difuz in celulele tumorale
S100 pozitiva difuz in celulele tumorale (control intern pozitiv)
HMB45 pozitiva difuz in celulele tumorale
BCL -2 pozitiva difuz in celulele tumorale
CYCLIN D1 colorare nucleara in cateva celule tumorale din componenta superficiala tumorala
Ki-67 6%

Pledeaza intradevar rezultatul pentru un nev jonctional, cum scrie in raport? Sunt confuza de ce toate reactiile IHC au iesit pozitive si am nelamuriri asupra prezentei celulelor epitelioide si a hiperplaziei pagetoide. As aprecia daca imi poate confirma cineva daca raportul indica ca a fost ceva benign?
BIU
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
25-03-2018, 16:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Blu3, 23-03-2018, 02:22:55):


nu este benign, este insa foarte foarte "incipient" si cel mai probabil rezolvat complet prin simpla rezectie. lucrurile arata foarte favorabil!
3 Blu3
3 Blu3 [1c]
25-03-2018, 18:48

Membru din 23-03-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:27:33):

Multumesc mult pentru raspuns. Prin foarte foarte incipient va referiti la un melanom in situ sau ceva mai invasiv de atat? O reexcizie cu limite mai mai mari de siguranta ar fi indicata?
BIU
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
26-03-2018, 11:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Blu3, 25-03-2018, 18:48:39):


este indicata o marja de pana la 1 cm, pentru un asemenea nivel breslow. asta trebuie sa cunoasca medicul dermatolog sau chirurgul care a facut operatia initiala.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp