Ajutați va rog cu un sfat

Secțiunea: Cancerul de prostata
17 comentarii 1
1 Vasile
1 Vasile [9c]
18-12-2014, 12:19

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la prostata
Rezultatul IRM:
IRM bazinului mic cu administrarea AK MultiHance (20ml)
Examenul IRM multiplanar evidendaza imaginea prostatei moderat dimensionata
(diametrele antero-posterior- 2.7 cm; cranio-caudal- 3.7cm, transversal - 4.7cm), zonele
anatomice structurale vag detaliate.

Structura interna dezorganizata cu vizualizarea multiplelor arii infiltrative
notificate patologic in hiposemnal in T2w, ADC, cu locaţie in regiunea periferica bilateral
(d>s).

Se suspecta infiltratie neoplazica locala a capsulei cu extindere extracapsulara cu
obturarea unghiului rectoprostatic.

Semne de antrenarea neoplazica subtotala a veziculelor seminale bilateral.

Corelarea topografică cu vezica urinara, rectum, plexul vezicoprostatic venos,
fascia Denonville - respectata.

Prin aplicarea tehnicilor avansate (difuzionale, Fat saturation STIR, IDEAL ) date
imagistice relevante pentru afectarea secundară a ganglionilor limfatici paravezicali si
pararectali, parailiace, obturatori si leziuni osoase secundare ia nivelul oaselor bazinului
nu se depistează.

Ingrosarea mucoasei vezicii urinare.

Concluzie: Date imagistice relevante pentru infiltratie neoplazica a prostatei (in
regiunea periferica bilateral (d>s)). Invadarea neoplazica subtotala a veziculelor
seminale bilateral. Absenţa limfoadenopatiei supracentimetrice si a leziunilor osoase.

După biopsie medicul a recomandat exterparea testicolelor
Noi ne gîndim la prostatectomie radicala, ce părere aveți e posibil sau nu?
2 Vasile
2 Vasile [9c]
18-12-2014, 16:31

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Prima dată cînd am dat PSA era 15, medicul a prescris ciproterona,acuma PSA este 2. Medicul nostru a spus sa continuam mai departe ciproterona
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
19-12-2014, 11:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vasile, 18-12-2014, 12:19:07):


tratamentul cu ciproterone nu are nicio logica decat daca este dovedita existenta metastazelor. cat are PSA si care este rezultatul scintigrafiei osoase ? de asemenea, care este rezultatul biopsiei ?

daca am fi in secolul 19, posibil ca extirparea testiculelor ar fi singura varianta de tratament. astazi insa nu e deloc asa. reveniti cu datele de mai sus, va rog!
4 Vasile
4 Vasile [9c]
19-12-2014, 21:52

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Mulțumesc pentru răspuns.
PSA este 2
În oase este curat

Rezultatul biopsiei:
În țesutul trimis - structure de adenocarcinom acinar, celule tumorale sunt negative pentru citokeratina-HMW (clone 34BE12)

Am și fotografiile de la IRM numai nu știu cum să le atașez.

Ciproferonul a fost prescris de către medicul ancolog, ulterior ne-am adresat si unui medic urolog care la fel a confirmat continuarea cu acest tratament. Dubiile noastră s-au treazit în urma studierii prospectului medical al acestui preparat. Suntem din Republica Moldova, din unele surse am înțeles că specialiști buni în domeniul onco-urologic putem găsi la Cluj. Vă vom fi extrem de recunoscători, dacă ne veți putea recomanda pe cineva să facem o consultație și tratamentul ulterior.
Vă mulțumim anticipat și vă dorim multă sănătate.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
20-12-2014, 11:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vasile, 19-12-2014, 21:52:50):


da, sunt buni cei de la cluj (de la institut), dar nu cei mai buni, si asta pentru ca eu am ales sa practic in capitala :) desigur ca glumesc, sper ca nu te superi, inteleg situatia tensionata in care te afli. ce vreau sa spun este ca eu lucrez in Bucuresti, iar cazul pe care il prezinti tu nu este complet stadializat. fie nu ai gasit tu anumite elemente in dosar, fie ele pur si simplu nu exista. aceste elemente suplimentare sunt: cat are scorul GLEASON si daca are sau nu o investigatie numita SCINTIGRAFIE OSOASA? apoi sunt cateva lucruri care nu se pot constata decat in urma unei consultatii, caci daca acest lucru nu ar fi necesar, probabil nu ar mai fi nevoie de medici deloc (cati ani are, ce alte boli mai are, analize curente, ce alt tratament si cum merge cu el, ce simptome are si cat sunt de intense, cum merge cu ciproterone, ce intelege despre diagnostic si ce doreste sa faca in materie de tratament?)

altfel, in limita a ceea ce mi-ai prezentat tu pana acum, acest caz (daca face o scintigrafie si se constata ca intr-adevar NU are metastaze), se preteaza cel mai bine la tratament bazat pe RADIOTERAPIE si tratament hormonal, dar ciproterone nu ar fi primea mea alegere.
6 Vasile
6 Vasile [9c]
22-12-2014, 11:41

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Va multumesc din suflet ca gasiti timp pentru raspuns si ne ajutati sa luam o decizie corecta, deoarece cel mai important dupa noi, este diagnosticarea si tratamentul corect, iar o parare a unui profesionist doar ne va ajuta. Cu siguranta sinteti un medic foarte bun si chiar am fi avut marea placere sa ne consultati (poate ajungem si la Bucuresti), doar ca deja avem programare la dl. Ion Coman pe data 05.01.2015 la clinica din Cluj. Cat despre investigatii:
1) Scenografia scheletului in regim “Whole Body” – Imaginile scintigrafice ale sistemului osos in regim “Whole Body” nu prezinta zone de hiperfixare patologica focalizata a RF-ului osteotrop specifica pentru patologie osteoblastica maligna secundara;
2) PSA 21.07.14 - 15.64 ng/mL
Dupa ciproterone PSA 10.10.14 - 2.42 ng/mL
3) Testosteron 8.43 nmol/L
4) Scorul GLEASON- nu am gasit nimic (in nici una din cele 2 biopsii nu e specificat nimic)
Tatal meu are 58 de ani, in viata lui a stat de 2 ori in spital: o data cu ulcer la stomac, a doua data recent kind in urma unui accident la serviciu a cazut de la inaltime, atunci si a dat prima analiza PSA. In rest, alte simptome nu are nimic, nu il deranjaza absolut nimic. Asa ca despre PSA ridicat a aflat intimplator.
Cu acest dusman (cancerul) ne cunoastem de mai mult timp, prima lupta am pierdut-o in 2008, cand am inmormintat-o pe mama (2007 diagnosticata cu cancer la sin, tot in 2007 operata, ca in 2008 sa o inmormintam). Insa aceasta lupta nu dorim sa o pierdem asa usor, asa ca dorim sa incercam toate variantele posibile si imposibile ca sa-l tinem cat mai mult alaturi de noi. Iar, cu ajutorul Dvs. ne mai tinem speranta, de asta si va multumim inca o data si sper sa vi se dea de mii de ori mai mult!
7 Vasile
7 Vasile [9c]
22-12-2014, 11:56

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

P.S. ultima consultatie a oncologului urolog 22.12.14 (acuma a venit tata de la el) - ne-a recomandat sa ne injecteze preparatul ELIGARD (leuprolerin) pe 3 luni si dupa care sa vedem rezultatul
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
22-12-2014, 11:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vasile, Azi, ora 11:41:35):


scorul Gleason este furnizat de pe urma biopsierii cancerului de prostata si da o idee despre agresivitatea relativa a bolii. ar fi util sa il gasiti, desi poate ca in RM nu este neaparat un standard asta. poate ca, pentru asta, lamele/blocurile de la biopsie ar putea fi reevaluate prin romania. inafara de asta, s-ar putea ca tratamentul indicat sa fie cel de RADIOTERAPIE externa, pentru care exista aparate si in cluj, dar cele mai moderne, pana la ora asta, tot in bucuresti se afla. ma bucur sa aflu ca ati facut scintigrafia si ca nu exista metastaze! desi in medicina nu exista garantii, este totusi un lucru foarte important. astept sa ma tii la curent si sper ca lucrurile sa mearga bine!
9 Vasile
9 Vasile [9c]
22-12-2014, 14:19

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Multumesc mult iarasi pentru operativitate. O sa incercam sa obtinem lamele de la laborator si sa facem o reevaluare in Romania si daca ne permiteti o sa va punem la curent dupa aceasta.
Multa sanatate, noroc in toate si bafta in lucru!
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
23-12-2014, 09:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vasile, 22-12-2014, 14:19:59):


numai bine!
11 Vasile
11 Vasile [9c]
23-12-2014, 10:18

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Iar noi cu o rugaminte catre Dvs. Va rugam mult sa ne spuneti ce ganditi despre castrarea temporara chimica cu preparatul ELIGARD (leuprolerin). Va multumim anticipiat!
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
23-12-2014, 10:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vasile, Azi, ora 10:18:16):


este indicata, in asociere cu casodex pentru 2 saptamani inainte de prima injectie de eligard, si 2 saptamani dupa. se face in asociere cu radioterapia si trebuie sa dureze, in cazul bolii cu risc crescut, 2-3 ani.
13 Vasile
13 Vasile [9c]
23-12-2014, 11:03

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Multumim mult! referitor la asociere cu casodex medicul de aici nu ne-a vorbit nimic, miine o sa luam legatura cu el si o sa mai revenim cu detalii. Ca sa castigam dni timp, cred ca e cazul sa mergem pe aceasta cale, apoi mai vedem cum facem. Va sunt nespus de recunoscator, pentru ca ne deschideti ochii si sunt convins ca si Dvs. o sa fiti rasplatiti pe masura, pentru bunatatea care o faceti oamenilor!
14 Vasile
14 Vasile [9c]
16-01-2015, 19:54

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Buna seara! În decursul a lipsei noastre pe forum, am reușit să facem un consult la dl.Ion Coman la Cluj, care în urma studierii tuturor investigațiilor, ne-a recomandat prostatoctomie radicală cu DaVinci. Între timp, am administrat o injecție eligard pentru 3 luni, paralel cu casodex. Pină găsim bani pentru operație, am fi dorit să auzim și părerea Dvs. la acest capitol. Suntem din Republica Moldova și la noi acest domeniu, după spusele chiar a medicilor, e slab dezvoltată, așa că am fi vrut să facem un drum la București, să ne întîlnim personal, dacă sunteți de acord să ne primiți. Va multumim anticipat.
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
16-01-2015, 20:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vasile, Azi, ora 19:54:00):


mai sunt optiuni de tratament. scrie-mi pe privat, caci ma tem ca nu imi mai amintesc detaliile cazului!
16 Vasile
16 Vasile [9c]
26-01-2015, 22:24

Membru din 18-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Răspuns pentru (RaulDuke, 16-01-2015, 20:55:01):

Buna seara. Am facut cum ati spus, insa nu am primit nici un raspuns, posibil nu a ajuns la mine raspunsul Dvs. va rog sa mai scriti o data.
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
27-01-2015, 16:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Vasile, 26-01-2015, 22:24:19):


trebuie sa dai click pe numele meu si sa scrii un meaj privat astfel. voi incerca eu.
Răspunde la topic
17 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp