Adenom hipofizar - cum si unde sa ma tratez?

Secțiunea: Adenom hipofizar
2 comentarii 1
1 itu
1 itu [0c]
05-05-2009, 12:53

Membru din 05-05-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

In 22/04/2008 in urma unor mari dureri de cac ,dezechilibru corporal,slabirea vederii,paralizie usoara a pleaopelor de jos am fost trimisa la RMN-Oradea,eu fiind din Satu Mare,atinci inca nu aveam RMN in judet ,acum avem.Rezultat=formatiune tumorala intrahipofizara de 13mm diametrul cu hiposemnalin T1,hipofiza marita de volum de 15/18/14mm cu tija asimetrica cheasma ridicata.Repetat RMNin 02/11/2009 =hipofiza marita volum cu dimensiuni de 20/17;8/12mm cu verticalizarea clinoidelor.tija deviata anterior si lateral sting datorita unei formatiuni de 9,5/5,8mm situata in lobul drept al hipofizei posterioare,mi-a afectat si vederea deoarece adenomul este asezat pe nervul optic,am si noduli tiroidieni,nu mai am ciclu de la 38 ani in urma unei operatii de fibron uterin ,scos tot. Fac tratament cu Brocriptin 12tab/zi,Eutirox ,calmante si somnifere ca nu pot sa dorm.Va rog din suflet sa-mi spuneti ce sa fac?daca ar trebui operat sau tratat mai departe. Sunt foarte disperata.Va multumesc Itu
2 dr.bociu
2 dr.bociu [10c]
05-05-2009, 12:53

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

poate operaţia v-ar ajuta mai mult, încercaţi la bucureşti, din câte ştiu cu succes se operează adenoame la spitalul bagdasar
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp