Adenocarcinom prostatic grad ||| de diferentiere, Scor Gleason:4+3=7.

Secțiunea: Cancerul de prostata
31 comentarii 12 INAINTE ›
1 alexandra2013
1 alexandra2013 [9c]
06-09-2013, 20:15

Membru din 06-09-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 9

buna ziua,
ma numesc Alexandra si as dorii sa imi dati si mie mai multe informatii despre acest diagnostic: Adenocarcinom prostatic grad ||| de diferentiere Scor Gleason: 4+3=7.
Tatal meu a fost operat de prostata si la biopsie, a iesit aces rezultat. Varsta tatalui: 60 de ani.
Astept un raspuns, va rog mult! Multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
31-01-2013, 21:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

adica a fost diagnosticat cu cancer de prostata. ce anume vrei sa stii ? trebuie sa formulezi o intrebare. ce recomandari a primit de la medic ? a fost vazut de un oncolog ?
3 alexandra2013
3 alexandra2013 [9c]
31-01-2013, 21:41

Membru din 06-09-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Doctorul.nu ne.a spus ca are cancer...poate ca nu a vrut sa o faca de fata cu el.I-a spus de operatie de scoatere a testicolelor.Vreau sa stiu daca nu exista si alta solutie, vreun tratament ceva, Cat de grava este operatia?Nu a fost vazut de un oncolog...astept raspunsul dvs.multumesc!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
31-01-2013, 21:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai aici e problema: faptul ca nu a vazut un oncolog. din descriere voi nu ati vorbit decat cu un UROLOG care nu stie foarte multe discutii. desigur ca exista o alternativa la scoaterea testiculelor, chiar cu un medicament simplu de administrat si nedureros, ce are ca efect biologic acelasi ca si scoaterea testiulelor (operatie care se numeste orhiectomie). operatia aceasta e destul de simpla... nu vad cum ar putea fi grava. insa nu vad de ce, cand exista alternative, cineva ar accepta asa ceva.

in alta ordine de idei: cancerul are diverse stadii de evolutie; varianta aceasta cu "scoaterea testiculelor" se numeste "tratament hormonal" si nu se aplica decat in ULTIMUL STADIUL al acestei boli, atunci cand cancerul respectiv nu poate el insusi sa fie indepartat chirurgical, caci exista, de exemplu, metastaze. vi s-a spus asa ceva ? cum s-a pus diagnosticul, ce simptome are si cat este nivelul PSA-ului.

dupa parerea mea sa va incredeti in opinia unui singur medic, mai ales a unui chirurg urolog, cand ati primit diagnosticul de cancer, este O GRESEALA. cu tratamentul cancerului se ocupa ONCOLOGUL si cu un asemenea medic trebuie sa vorbiti. luati un bilet de trimitere catre oncolog si faceti o programare, cu toate actele!
5 alexandra2013
5 alexandra2013 [9c]
31-01-2013, 22:01

Membru din 06-09-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 9

I.a spus de un tratament, timp de un an dar foarte skump(10 milioane, lei vechi pe luna), din pacate nu avem atatia bani...
Pe analize scrie:prostata cu calcificari 30/33/30 mm.vol15 cmc.Iar de metastaza nu ne.a spus nimik doctorul.dupa ce a iesit din operatie Dr. mi-a spus ca are ceva akolo, ce nu poate fi extirpat, nu.l poate opera ca sa scoata ce-i acolo...Atat am inteles si eu de la Dr.nu prea am experienta in "limbaj medical".astept rasp.multumesc!
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
31-01-2013, 23:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mergeti la oncolog, va rog, si veti avea surpriza ca o sa primiti orice tratament este indicat si oricat de scump GRATIS, pentru ca medicamentele din oncologie sunt in PROGRAM NATIONAL DE SANATATE si orice bolnav are acces la ele fara sa plateasca nimic. tot ce trebuie e ca el sa fie cetatean roman si sa aiba asigurare, atat.

despre faptul ca nu il poate opera... trebuie intrebat sau "verificat" cum apreciaza asta ? poate nu are chef sau poate are o experienta marginita. iar pentru asta trebuie facuta o investigatie imagistica, sa zicem un RMN de pelvis si o scintigrafie de oase, spre a se vedea daca exista sau nu metastaze in oase (unde sunt cel mai des la cancerul de prostata); daca nu exista metastaze, atunci omul trebuie OPERAT de prostata; daca nu se poate, atunci poate fi iradiat, ramanand si varianta cu tratamentul hormonal, dar nu cred ca puteti sa mergeti orbeste pe mana unui chirurg "fomist" care nu are rabdare si vrea sa "se apuce de treaba", pe banii vostri si nimic mai mult. la fel mai trebuie facuta o ecografie de burta si pelvis si o radiografie de plamani (chestii elementare in cadrul bilantului), niste analize de rutina la sange si o dozare de PSA. nu sunt greu de facut, iar pentru lucrurile mai scumpe, IRM-ul si scintigrafia, va va da trimitere tot oncologul.
7 RRP
7 RRP [5c]
01-02-2013, 08:52

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

alexandra,
Tatal tau a facut numai biopsie sau operatie de cancer de prostata(PROSTATECTOMIE)?.Nu sa intelege.te rog mai multa info. Biopsia nu este echivalent cu operatie. Poate dupa biopsie sa dat diagnosticul de Adenocarcinom de Prostata grad 3 mistofi, gleason 7.. dupa care urmeaza citeva pasi pina la operatie( CT, RMN, Scintigrafie etc) pentru a stii stadiu bolii.
noroc si sanatate
8 alexandra2013
8 alexandra2013 [9c]
01-02-2013, 18:11

Membru din 06-09-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Pe tatal meu, la operat de prostata, a sp doctorul ca daca mai statea putin i se varsa urina in el.Eu atat stiu, ca a fost operat de prostata, dupa operatie, a primit si rezultatul de la biopsie(de la ce a scos de acolo).Pe rezultatele de la biopsie asa a scris:Adenocarcinom de prostata, grad ||| de diferentiere, Scor Gleason:4+3=7.Exact asa.De metastaze nu a spus nimic...nu stiu ce sa mai spun, sper din tot sufletul ca m-am facut inteleasa!astept un rasp va rog.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
01-02-2013, 18:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai care e intrebarea ? ai citit ce ti-am scris eu in ultima postare ?
10 alexandra2013
10 alexandra2013 [9c]
01-02-2013, 19:10

Membru din 06-09-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 9

da.am citit.sunt nelamurita in privinta PSA-ului.Dr inainte si dupa operatie, nu ne.a spus nimik de PSA.cum este, sau daca l-a FACUT.Stiu doar ca i-a luat niste sange, si i-a facut o ecografie de burta.Ati sp mai sus de un tratament hormonal, pe baza de ce aste acest tratament?in ce situatie se aplica, cand este in ultimul stadiu?
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
01-02-2013, 19:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da. sau atunci cand boala este localizata in prostata si totusi nu poate fi operat. repet: trebuie sa mergeti la oncolog ! faptul ca momentan NU stiti cat este un PSA mi se pare neverosimil. ma tem ca lucrurile vor ramane total neclarificate si nu veti avea acces la tot ce trebuie/ar putea fi facut, daca nu mergeti la un oncolog.

tratamentul hormonal e "pe baza" de blocare a hormonilor sau actiunii hormonilor cu care se hranesc celulele canceroase prostatice.
12 alexandra2013
12 alexandra2013 [9c]
01-02-2013, 19:32

Membru din 06-09-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Va multumesc mult!O sa iau trimitere, si o sa va anunt dp ce o sa consulte un oncolog.Ma nelinisteste faptul ca dr a sp, dupa ce la operat, ca are ceva akolo, kre nu poate fii extirpat.mentionez ca el akum poate urina bine dupa operatie, si ma intreb:daca lui nu i.a sp dr de acest tratament ku hormoni, ci de operatie de scoatere a testicolelor, ce ar insemna?dar mai bine asa kum ati sp si dvs, o sa astept si alte raspunsuri de la oncolog, asa o sa putem vorbii mai bine!Va multumesc mult!Daca nu vorbeam cu dvs, mai mult k sigur luam posbilitatea de operatie la testicole...mi.ati aratat ca exista si alta posibilitate!Multumesc.
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
01-02-2013, 19:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

citez: "daca lui nu i.a sp dr de acest tratament ku hormoni, ci de operatie de scoatere a testicolelor, ce ar insemna?" - am incheiat citatul.

pai sa ne folosim putin imaginatia: desigur ca tu urmeaza sa i dai "niste bani" chirurgului, ca doar deh, opereaza ? nu ? evident ca asta are si el in minte, ca orice chirurg fomist din romania care vrea si scoata niste bani din singura treaba pe care stie sa o faca... nu mai conteaza cat de bine o face sau ce alte variante ocolitoare exista. te-ai gandit cumva la asta ?
14 alexandra2013
14 alexandra2013 [9c]
01-02-2013, 19:42

Membru din 06-09-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 9

nu!!eu nu m.am referit la bani, ca asta e logic!in tara asta nimeni nu face nimic fara bani!ma refeream la faptul ca dk nu i.a spus de acest tratament, inseamna ca tata e intr.un "stadiu:mai bunicel?
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
01-02-2013, 19:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu e doar "in tara". in lumea intreaga lumea tinde sa lase mai la urma "munca voluntara" si sa lucreze pe bani.

treaba cu "stadiul bunicel" iarasi, nu cred ca e foarte valabila. din pacate, pentru ca nu ai vazut un oncolog, ai mult prea putine date ca sa pot sa-ti raspund la asta. lipsesc niste investigatii imagistice/radiologice + PSA-ul. sper ca se vor rezolva cand ajungeti la unul.
16 Adriana203
16 Adriana203 [4c]
23-04-2013, 18:03

Membru din 23-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Stimate dl Raul, ma scuzati ca ma bag peste subiectul Alexandrei insa sunt cam in aceeasi situatie cu tatal meu. Pe scurt: are 77 ani, e un om relativ sanatos. O sa fie f. scurta si clara:

A fost diagnosticat cu: adenom al prostatei, retentie incompleta de urina, litiaza prostatica.
A fost operat prin procedura TURP.
Acum analizele lui: PSA 10.73 Gleason score 8(4+4).

Intrebari:
1) Procedura TURP a fost facuta ca sa ii deblocheze canalul urinar, nu-i asa? Nu are nimic cu cancerul.
2) Din cite am citit online scorul Gleason 8 indica un cancer agresiv. Nu ar trebui operat? Din cite am citit online speranta de viata a unui barbat de 70 ani cu Gleason 8 este de 12.8 ani sau mai mult. (in SUA)
3) Ce ar trebui sa facem in continuare? Sa il duc la encolog? Nu stiu exact ce strategie sa aplicam.
4) Puteti sa-mi explicati cine trateaza cancerul de prostata? Medicul urolog sau cel oncolog?
5) Inteleg ca nu puteti recomanda medici. Puteti recomanda spitale private sau unde sa mergem?
Multumesc mult.
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
23-04-2013, 18:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur ca in romania cred ca recomandarile cele mai bune in cazul oricarui tip de cancer solid, inclusiv cel de prostata, sunt oncologii. urologii inca nu au dovedit o diligenta prea mare in asa ceva. ca atare trebuie sa mergeti musai la un oncolog, spre a face un bilant mai complet al bolii, respectiv: e boala ramasa pe loc ? cat s-a scos din prostata prin TURP, care nu e chirurgia standard pentru cancerul de prostata (daca boala e localizata) ? are cumva metastaze ? abia dupa aceea putandu-se vorbi de care e cel mai optim tratament sau despre prognostic.

apoi: toate recomandarile de unde sa mearga si ce sa faca ar trebui sa le fi primit deja de la urolog. ca atare, ce v-a zis acesta, ultima data despre ce aveti de facut ?

da, ma tem ca nu am nicio recomandare de facut nici despre medici, nici despre clinici, mai ales private.
18 Adriana203
18 Adriana203 [4c]
23-04-2013, 18:54

Membru din 23-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Stimate dl. Raul, inteleg de la mama - eu lucrez in strainanate o perioada si nu am stiut de operatie - ca procedura TURP a fost facuta pt deblocarea canalului urinar si ca o dna dr de la spitalul din Ploiesti unde a facut operatia i-a spus ca urmeaza sa faca investigatii (RMN, scintigrafie etc).
Deocamdata tata a facut o infectie in zona operata, i s-au prescris antibiotice etc, plus o candidoza medicamentoasa incit a slabit 15 kg in citeva saptamini. Are acum 69 kg de la 85 cit avea inainte.
In conditiile acestea sa asteptam sa se mai intremeze pt a face investigatiile sau trebuiesc urgentate?

de asemenea, daca nu va suparati, ce diferenta exista intre adenom si adenomocarcinom?

Multumesc din suflet pt raspunsuri.
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
23-04-2013, 23:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

adenomul este o tumora benigna; adenocarcinomul (si nu adenomocarcinomul) este o tumora maligna, deci cancer. nu trebuie nimic urgentat dincolo de recomandarile medicilor care v-au consultat.
20 Adriana203
20 Adriana203 [4c]
24-04-2013, 17:58

Membru din 23-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Multumesc din suflet. M-a derutat scorul Gleason care e cam mare. N-am stiut cum sa interpretez tumoare beninga (adenom) corelat cu cancer agresiv (Gleason score 8 (4+4)).
pe de alta parte mai am o intrebare: credeti ca in situatia data tata ar putea sa ia acest supliment nutritional? Ingredientul activ este 320 mg of standardized saw palmetto to support normal prostate function.Linkul este aici
http://www.gnc.com/product/index.jsp?productId=12435404
Răspunde la topic
31 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp