Adenocarcinom endometrial

Secțiunea: Alte forme de cancer
5 comentarii 1
1 karwoll
1 karwoll [0c]
24-01-2015, 17:23

Membru din 24-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna, as dori sa spun ca acum 1 saptamana mama a fost diagnosticata cu cancer,
As vre sa stiu daca e tratabil si in ce masura si cat e de extins ...daca se poate interpreta...din ceea ce mi-a citit de pe fisele de la doctor.

Adenocarcinom endometrial de tip endometroid M8380/3

Adenocarcinom endometrial de tip endomtroid cu arhitectura vilo-glandulara cu mici cuiburi invaziv cu hemoragie si infiltrat inflamator in stromba polimorf

Mentionez ca mama are 53 de ani si este programata la operatie pe 8 februarie.
Doctorul ginecoloc i-a spus ca e la inceput si sa stea linistita.
As vrea sa stiu daca dupa operatie o sa fie nevoie de radioterapie sau chimioterapi....si cat e de avansat cancerul acum.
Multumesc anticipay
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
24-01-2015, 20:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (karwoll, Azi, ora 17:23:02):


din pacate nu inteleg cum crezi ca putem raspunde la intrebarea asta. are facut un CT sau un RMN de pelvis si un CT de abdomen si torace ? consultul ginecologic e scris undeva ?
3 MARTON
3 MARTON [617c]
26-01-2015, 22:01

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

KARWOOL eu sunt pacient si daca medicul va spus ca nu este grav atunci trebuie sa il credeti si oricum in acest moment atat voi familia cat si pacienta nu trebuie sa disperati, din contra trebuie sa linistiti pacientul si sa asteptati sa treaca de hopul operatiei si pe urma discutati cu medicul si gasiti solutii, medicul care ma operat pe mine imi spunea asa: oricate ct-uri, rmn-uri, analize as face pana nu te deschid sa vad cu ochii mei nu iti pot spune prea multe discutam dupa operatie si urma vedem ce mai este de facut.
IN general un cancer este o boala grava dar nu este sfarsitul.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 AuraR
4 AuraR [1c]
13-02-2015, 16:17

Membru din 13-02-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,

Tocmai ce am primit rezultatele in care se specifica diagnosticul de adenocacinom endometroid cu arii de invazie de tip carcinom nediferentiat.:(

rezultatele imunohistochimice sunt urmatoarele: Ck7 pozitiv focal si in structurile glandulare; PCNA pozitiv 80% in celulele tumorale; VIM pozitiv, ER negative; PGR negative; Bcl2 slab pozitiv, CD10 negativ in ariile nediferentiate, AE1-AE3 pozitiv focal, ACT negativ in ariile nediferentiate, CALDESMON negativ ariile nediferentiate, Desm negativ ariile nediferentiate, P53 negativ.

Imi puteti interpreta si mie aceste rezultate, va rog...


Multumesc, o seara frumoasa.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
13-02-2015, 16:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AuraR, Azi, ora 16:17:45):


interpretarea este ca e vorba de un cancer. mai mult nu se poate spune (nici macar de ce organ exact), in conditiile in care furnizezi atat de putine date medicale. ce ti-a spus oncologul si ce ti-a propus ? si despre cine e vorba ?
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp