adenocarcinom de endometru

Secțiunea: Alte forme de cancer
6 comentarii 1
1 dreamy232
1 dreamy232 [0c]
30-09-2019, 21:43

Membru din 30-09-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua, mama mea in varsta de 61 de ani a suferit operatia de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si limfadenectomie pe 25 iulie 2019 la spitalul Militar din Bucuresti. Rezultatul histopatologic din 2 septembrie 2019 a fost urmatorul: adenocarcinom de endometru. Examen macroscopic: corp uterin de dimensiuni 6.5/6/4 cm la sectiune formatiune tumorala infiltrativa si vegetanta ce ocupa toata cavitatea uterina cu dimensiuni de 5.5/5 cm, infiltrativa in miometru. Examen microscopic: uter cu proliferare tumorala de carcinom de endometru de tip endometrioid, moderat diferentiat G2, cu zone restranse de slab diferentiat, invaziv in miometru, in jumatatea externa. Invazie limfo-vasculara prezenta. Col uterin cu metaplazie endocervicala. Ovare cu corpi albicans si vestigii embrionare, salpinge atrofice. Limfoganglioni iliaci stangi 17 si iliaci drepti 11 de aspect reactiv, fara metastaza. pT1b, N0. Cod ICD-O:8380/3. Dupa operatie, chirurugul i-a spus mamei ca a totul a decurs bine si in urma rezultatului histopatologic la fel, i-a recomandat un consult la medicul de familie in vederea unui tratament de preventie. Apoi am mers la consult la doctorul oncolog la spitalul Onconfort si i-am prezentat istoricul medical, ne-a recomandat analiza de imunohistochimie, ne-am prezentat la spitalul Militar unde am preluat lamele si le-am dus pentru analiza la spitalul Onconfort, in asteptarea rezultatului si tot la recomandarea doamnei doctor oncolog am efectuat si un consult de radioterapie in urma caruia mama a efdctuat un CT de simulare in vederea tratamentului radioterapeutic pe 17 septembrie. Astptam rezultatul imunohistochimiei si planul de tratament radioterapie.E posibil si un tratament cu citostaice concomitent cu radioterapia dar nu stim exact. Desi e un stadiu incipient si nu au existat metastaze in ganglionii limfatici, pe mine ma ingrijoreaza invazia limfovasculara, gradul moderat diferentiat al celulelor tumorale G2 si marimea tumorii. Astept opinii si/sau sfaturi de la persoane care s-au confruntat cu o situatie similara sau/si persoane care au cunostiinte in domeniul oncologic. Va multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
02-10-2019, 10:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (dreamy232, 30-09-2019, 21:43:04):


terapia sistemica de orice fel, inclusiv chimioterapia, nu este recomandata pentru acest stadiu. doar radioterapia, potential doar BRAHITERAPIE chiar, si apoi monitorizare ginecologica!
3 Mara Mariuca
3 Mara Mariuca [15c]
06-06-2021, 12:06

Membru din 04-06-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua, dl doctor. Am fost operata de carcinom de endometru pe 11 mai. In urma rezultatului histopatologic, stadiul este incipient. Aici intervine temerea mea. Cred ca am facut o greseala. Inainte de a ma duce la operatie, chirurgul m a pus sa semnez ca permit recoltarea a 20% din proba pt un studiu. Asta inainte de a fi trimisa proba la laborator. Deci la laborator nu a ajuns tot ce s a scos. Teama mea este ca rezultatul nu e concludent. I am spus chirurgului ca as vrea sa stiu ce s a facut cu ce a recoltat el si a zis ca nu mai e treaba mea. Este posibil ca rezultatul biopsiei sa fie afectat? Ce pot face ca nu mai am liniste? Va multumesc.
4 Mara Mariuca
4 Mara Mariuca [15c]
06-06-2021, 12:08

Membru din 04-06-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua, dl doctor. Am fost operata de carcinom de endometru pe 11 mai. In urma rezultatului histopatologic, stadiul este incipient. Aici intervine temerea mea. Cred ca am facut o greseala. Inainte de a ma duce la operatie, chirurgul m a pus sa semnez ca permit recoltarea a 20% din proba pt un studiu. Asta inainte de a fi trimisa proba la laborator. Deci la laborator nu a ajuns tot ce s a scos. Teama mea este ca rezultatul nu e concludent. I am spus chirurgului ca as vrea sa stiu ce s a facut cu ce a recoltat el si a zis ca nu mai e treaba mea. Este posibil ca rezultatul biopsiei sa fie afectat? Ce pot face ca nu mai am liniste? Va multumesc.
5 Mara Mariuca
5 Mara Mariuca [15c]
06-06-2021, 12:16

Membru din 04-06-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Răspuns pentru (Mara Mariuca, Azi, ora 12:08:55):

Scuze ca am trimis de doua ori.
6 Mara Mariuca
6 Mara Mariuca [15c]
06-06-2021, 12:23

Membru din 04-06-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Răspuns pentru (Mara Mariuca, Azi, ora 12:08:55):

Nu pot sta linistita in urma rezultatului pt ca nici nu ma simt bine. Dupa aproape o luna de la operatie sangerez, am senzatie de greata, am mai slabit. Multumesc.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp