Adenocarcinom colorectal

Secțiunea: Cancerul de colon
6 comentarii 1
1 Costandache Adriana
07-03-2014, 11:55

Membru din 07-03-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua! Tatal meu are 67 ani si nu a avut niciodata probleme de sanatate nici interventii chirurgicale, iar acum a fost diagnosticat cu adenocarcinom colorectal moderat diferentiat cod oncologie OMS 8140/3 /polipoza colonica multipla adenomatoasa. Va rog sa-mi explicati ce inseamna acest diagnostic si daca este operabil sau daca exista vreun tratament. Va multumesc.
2 Costandache Adriana
22-01-2012, 07:30

Membru din 07-03-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

``APA VIE``
A auzit cineva de apa ``Qlaria``? Are intr-adevar proprietati curative, distruge celulele canceroase din organism???
Dat fiind ca de curand am aflat ca tatal meu este bolnav de cancer, am gasit pe internet date despre aceasta apa.Stie cineva ceva?
3 Viorel.Popa
3 Viorel.Popa [3c]
25-01-2012, 14:10

Membru din 25-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Sunt foarte multe tratamente "naturiste" pe internet. Toate zic ca sunt bune. Cine minte?
4 Viorel.Popa
4 Viorel.Popa [3c]
25-01-2012, 16:41

Membru din 25-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

M-am mai gandit si din cate stiu eu ASTRAGALUS este ceva bun. Nu stiu acum cat succes va avea.
5 costanta
5 costanta [1c]
31-01-2012, 16:41

Membru din 31-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna ziua.as dori daca se poate sa-mi spune-ti ce inseamna rezultatul de la biopsia pe care mama mea si-a facut-o in urma unui control de rutina unde ia-u gasit un polip la colon,
Im urma biopsiei ii scrie asa: esantion constituit din 3fragmente din mucoasa intestinului gros cu 2 fragmente cu adenocarcinom si unu fragment cu inflamatie cronica.
A fost diagnosticata in italia in urma unor analize de rutina, si medicul spune catrebuie sa o opereze,
as vrea sa stiu cat este de grav si daca in urma operatiei sunt sanse de vindecare.
va multumesc din suflet.
Multa sanatate tuturor.
6 GeoSpn
6 GeoSpn [1c]
07-03-2014, 11:55

Membru din 07-03-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,
Va rog sa imi explicati cat de grava este starea tatalui meu - 60 ani - ( operat de tumora stenozanta de colon descendent, urmare a ocluziei intestinale ; specific si faptul ca in urma operatiei s-a format temporar si anus contra naturii.)
Examen macroscopic: Fragment de intestin de~20 cm cu zona ingustata situata la jumatatea fragmentului.
Examan histopatologic:
- margini de rezectie piesa examinata-perete colonic cu hiperemie, infiltrat inflamator ( PMN ) slab transmural, indemn oncologic
- zona ingustata-ADK bine diferentiat ( G1 ) ulcerat, cu arii de mucinos ce invadeaza toate straturile peretelui colonic, rupand seroasa
- tesut gras peritoneal-1 ggl si peste 20 microggl fara invazie
- mezou-tesut fibro adipos cu hiperemie, indemn oncologic
pT3, pN0, pMx st II.

Multumesc anticipat!
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp