Adenocarcicom colonic moderat diferentiat (G2)

Secțiunea: Cancerul de colon
6 comentarii 1
1 Cecil
1 Cecil [0c]
14-08-2015, 00:56

Membru din 14-08-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Persoana aflata in suferinta este mama mea in varsta de 62 ani. In data de 24 iulie mama mea a fost operata in urma unei ocluzii intestinale insotita de o tumoare. Momentan este externata, in urma operatiei a ramas cu un anus contra naturii. Medicul chirurg a spus ca urmatoarea operatie de refacere a intestinului depinde de ceea ce ne va comunica un medic oncolog, in functie de tratamentul care se va stabili. Astazi am aflat rezultatul si...nu-l inteleg complet! Sincer.. habar nu am care sunt pasii care trebuie urmati. Am mare nevoie de indrumari profesionale si cat de cat concrete. In fisa am trecut tot rezultatul care l-am aflat astazi. Astept cu disperare un raspuns...poate ma lamuriti cu situatia mamei ca in acest moment nu stiu incotro sa o iau si cu ce sa incep!

PS - Mentionez ca si tatal meu este grav bolnav a facut un AVC acum 12 ani in urma caruia a ramas imobilizat la pat si saptamana trecuta a mai facut un AVC...acum este internat..in asteptarea unei evolutii stabile! Mi-e foarte greu sa ma concentrez si sa ma adun cu amandoi parintii bolnavi!

Va rog sa ma indrumati in ceea ce priveste boala mamei!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-08-2015, 14:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Cecil, Azi, ora 00:56:41):


din pacate sunt mult prea multe date care lipsesc pentru a ne forma o idee cat de cat clara despre caz. trebuie sa revii cu toate detaliile despre boala mamei, asa cum reies din toate documentele medicale primite pana acum (bilet de externare de la chirurgie, analize, investigatii imagistice, CT, etc, buletin histopatologic). unde te afli si la ce medici ati fost ? ati ajuns la oncolog ?
3 alexandrasandu2015
07-10-2015, 13:04

Membru din 07-10-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua ! Mama mea in varsta de 62 de ani a fost operata de urgenta dupa ce medicii nu au reusit sa ii faca colonoscopia din cauza tumorii care acoperea aproape tot peretele colonului. starea ei actuala este buna dar as dori sa inteleg rezultatul biopsiei;
ADENOCARCINOM COLONIC MODERAT DIFERENTIAT ( G2) , ULCERAT, INVAZIV IN TOATA GROSIMEA PERETELUI COLONIC SI TESUTUL ADIPOS PERICOLONIC, MARGINI TUMORALE DE TIP INFILTRATIV, EMBOLI TUMORALI INTRAVASCULARI LIMFATICI. LA NVELUL TESUTULUI ADIPOS PERICOLONIC S-AU IDENTIFICAT 20 LIMFOGANGLIONI DINTRE CARE 5 CU METASTAZE CARCINOMATOASE ( 3 DINTRE ACESTIA CU EFRACTIE CAPSULARA SI INVAZIE IN TESUTUL ADIPOS PERIGANGLIONAR ) SI 15 CU MODIFICARI REACTIVE. LIMITE DE REZECTIE CHIRURGICALE LIBERE, CEA MAI APROPIATA LA 1,5 CM DE TUMOARA.
STADIALIZARE: pT3N2a
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns / sfat / cat este de grav.
Ar fi indicat sa faca chimioterapie? mentionez ca are si hipertensiune si diabet
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
07-10-2015, 13:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alexandrasandu2015, Azi, ora 13:04:56):


este indicata chimioterapia. dar mai intai este indicat sa se vada daca exista sau nu metastaze, pentru ca este un cancer deja destul de avansat. trebuie sa aiba o tomografie cu substanta de contrast (daca se poate) de torace, abdomen si pelvis, dupa care sa ajungeti cu rezultatul la oncolog.
5 alexandrasandu2015
07-10-2015, 14:16

Membru din 07-10-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Inainte de operatie a facut CT si doctorii au spus ca nu are metastaze la nici un alt organ.
La biopsie din ce inteleg au iesit metastaze la ganglioni.
Credeti ca ar creste sansele de supravietuire chimioterapia? am inteles ca e posibil sa dauneze mai mult decat sa ajute...
As putea veni la un consult la dumneavoastra sau imi puteti recomanda un oncolog ?
Chiar as dori sa stau de vorba cu cineva, cu tot dosarul de analize si sa aflu parerea sincera .
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
08-10-2015, 11:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alexandrasandu2015, 07-10-2015, 14:16:15):


pentru o discutie mai amanuntita poti sa-mi scrii pe privat.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp