A fost operata de neoplasm de colon ascendent hemoragic

Secțiunea: Cancerul de colon
27 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
13-12-2014, 14:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (MINAST, 12-12-2014, 10:32:29):



in ce oras va aflati ? si cine e oncologul vostru ?
22 MARTON
22 MARTON [617c]
14-12-2014, 23:03

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MINAST eu sunt pacient si iti pot spune ca un tratament pt cancer nu este usor de suportat nici macar pt un tanar dar pt cineva de peste 70, de exemplu eu am 38 de ani si nu mai am alte boli si tratamentul pt cancer pe care il fac ma pune si pe mine la pamant cateodata nu zic ca este gresit ca vrei sa iti ajuti mama dar din punctul de vedere al pacientului( al meu) ar trebui sa discuti cu mama ta si sa vezi ce parere are si ea despre acest tratament si efectele lui fara sai spui ca are cancer, VORBESC din cunostinta de cauza pt ca si eu am avut rude decedate de cancer si am si eu de 6 ani, noi familia vrem ca cei dragi sa traiasca cat mai mult posibil si cateodata uitam sa ne gandim si la ei , LA CAT SE CHINUIE EI, LA EFECTELE TRATAMENTELOR, LA CE VOR EI SI ALTELE.
Si eu impreuna cu familia sotiei am avut in 2009 de luat o astfel de decizie lagata de socrul meu si impreuna cu medicul care la tratat sa decis ca nici un tratament nul va ajuta foarte mult i se va prelungi viata maxim 6 luni, dar perioada de tratament va fi un chin si el , DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE era o persoana energica care tot timpul avea ceva de facut in curte nu statea cinci minute locului ceea ce a facut pana in ultima zi de viata.
MINAST ai avut ghinionul sa traiesti vreodata o stare atat de rea incat sa nu crezi ca mai prinzi dimineata? ca te strange ceva de gat si sa nu poti respira, sa simti ca iti sta o piatra in gat, sa te doara plamanii atat de tare incat sa nu mai vrei sa respiri, sa nu poti iesi din casa cateva zile la rand sa stai la pat si sa te simti ca dracul 9 asta am patit-o eu mai ales circa 10 zile consecutive cand nu a fost soare), sa iti faci programul dupa burta si sa nu te indepartezi prea mult de wc. ASTEA SUNT DOAR O MICA PARTE DIN SIMPTOME.
Suntem oameni si trebuie sa decidem singuri chiar daca are 20 sau 100 de ani normal ar fi sa poata decide si singura macar partial in fond este corpul si suferinta ei asta ar trebui sa te puna putin pe ganduri.ASTEPT RASPUNS daca vrei il poti trimite pe privat.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
23 MINAST
23 MINAST [14c]
15-12-2014, 09:59

Membru din 19-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Mama este in Alexandria ...oncologul care a tratat-o cu Xeloda este cel din Alexandria...eu stau in Pitesti...
24 MINAST
24 MINAST [14c]
15-12-2014, 10:53

Membru din 19-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 14

MARTON iti doresc multa sanatate tie si familiei tale... si sa te ajute Dumnezeu sa invingi aceasta boala cumplita!...iti multumesc ca mi-ai impartasit din experinta ta, ca sa ma ajuti sa iau o decizie in legatura cu mama... mama a facut doar 4 sedinte de chimio dupa operatie si s-a simtit foarte rau ...stie ca are cancer ....dar nu stie acum ca au aparut metastazele...eu m-am gandit sa-i spun mamei mele pentru ca mi se pare normal sa hotarasca cel care este in cauza, daca doreste sau nu sa mai faca acest tratament...dar fiica mea si nepotica mea cred ca daca ii spun acest lucru mamei o voi darma psihic....acest lucru ma macina ...nu vreau s-o vad pe mama suferind...imi doresc din tot sufletul s-o ajut si nu stiu cum este mai bine...

MARTON ti-am citit postarile anterioare tot cautand pe internet diverse informatii si stiu ca esti un luptator ....de dragul tineretii tale si al sotiei tale tu nu ai dreptul sa renunti la lupta....tu trebuie sa invingi aceasta boala...imi doresc ca intr-o zi sa postezi "Am invins boala!" si sa uiti de toata aceasta perioada de suferinta...
25 MARTON
25 MARTON [617c]
15-12-2014, 22:35

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Tocmai asta este si problema NICIODATA nu poti spune ca ai invins dar poti trai fericit ca nu tea invins doar, pt ca odata ce ai avut cancer oricat de bine iti este oricand poate reveni dar daca reusesti sa accepti aceasta boala si s-o asociezi cu raceala care vine odata cu iarna iti va fi mult mai usor.
Odata ce mama ta stie de boala discutia este mult mai usoara, chiar daca nu crezi sa stii ca ea poate sta toata noaptea si se gandeste la asta , se gandeste ca va chinui si pe voi, si la alte lucruri dasta o discutie o va ajuta si pe ea foarte mult, stiu asta pt ca si eu am avut multe nopti nedormite gandindu-ma ce voi face, ce va face familia mea, ce va fi daca tratamentul nu va avea efect, cum ii pot ajuta mai bine, cum sa ascund anumite simptome,cand am avut de ales intre a munci in continuare sau pensionarea mi-a fost foarte greu dar am trecut si peste asta acum astept sa-mi trimita casa de pensii decizia ca sa vad si eu ce le mai pot oferi copiilor deacum inainte.
NU CRED ca iti inchipui cat de nasoala este trecerea de la capul familiei sau de la o persoana care facea totul la una care are nevoie de ajutor sau ingrijire, pt multi asta este de netrecut, nu este si cazul meu , dar am intalnit multe persoane care nau putut trece peste acest obstacol.COMUNICAREA este cea mai buna solutie si asa o ajuti si pe ea sa se mai descarce de gandurile ei te rog sa scrii daca am avut dreptate.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
26 MARTON
26 MARTON [617c]
15-12-2014, 22:36

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Poza asta este de azi 15.12.2014
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
27 MINAST
27 MINAST [14c]
16-12-2014, 08:55

Membru din 19-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 14

Iti multumesc ca ma ajuti sa aflu cum gandeste un om care sufera de aceasta boala ...o sa incerc sa tin cont de sfaturile tale ...

Ce fetita frumoasa ai!...din text am inteles ca ai copii ...sa-ti traiasca!... si le doresc sa fie sanatosi si sa se bucure de taticul lor ani multi, multi de acum inainte!
Răspunde la topic
27 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp