a fost internata acum 3 luni cu apa la plamani, acum.. a reaparut

Secțiunea: Cancerul de ficat (hepatic, hepatocarcinom)
5 comentarii 1
1 Crystyn
1 Crystyn [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Mama mea a fost internata acum 3 luni cu apa la plamani. Dupa 10 zile de tratament a eliminat-o. Apoi, din cauza unui deces in familie...a reaparut. Medicii n-au mai reusit s-o faca sa elimine aceasta apa. I-a fost scoasa de acolo....dar nu incolora ci rosiatica. In urma analizelor n-a iesit nimic rau.
La externare a fost sfatuita sa mearga sa faca un control amanuntit ca nu-si da seama de la ce tot apare.
A mers in alta parte si...in urma unui echo i-a iesit ceva la ficat...dar nu se vedea clar . Asa ca.......a facut tumografia...acolo i-au spus ca are cancer la pancreas si ficat ...si ca din cauza ficatului are acel lichid la plamani.
A fost operata de urgenta ... A avut un ganglion pe pancreas si mai multi in ficat.

In urma biopsiei rezultatele sunt urmatoarele:

Examen phistopatologic: Metastaza hepatica adenocarcinomaoasa cu punct de plecare cel mai probabil din pancreas

Examen macroscopic:Fragment parenchim hepatic subcapsular de 1,3/1/1cm, pe sectiune formatiune tumorala albicioasa de 0,5cm, situata subcapsular.

Va rog mult....luminati-ma ! Ce inseamna toate astea?
Explicati-mi pe intelesul meu!
2 lyanageorgescu
2 lyanageorgescu [101c]
02-11-2008, 14:39

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Datele prezentate de dvs sunt incomplete si neclare. Totusi s-ar cristaliza diagnosticul de cancer de pancreas cu metastaze hepatice si posibil pleurale.Nu inteleg de ce s-a operat de urgenta. Ar fi interesant de stiut starea generala a mamei si daca la computerul tomograf s-au gasit si alte modificari.Prezenta metastazelor incadreaza cancerul in stadiul IV ; terapiile sunt foarte limitate in aceasta localizare.Imi pare rau si va doresc putere sa depasiti situatia.
3 Crystyn
3 Crystyn [2c]
03-11-2008, 10:48

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Un medic, nu oncolog i-a dat sanse de supravietuire de max 3 luni. Am mers cu ea la un oncologsi a fost operata deoarece dr. au considerat ca este mai bine.
Nu, la tomograf nu s-au gasit modificari decat la pancreas si ficat.
Inainte de operatie mama obosea f repede si din cauza lichidului de la plamani respira greut ...avea zile in care putea sa manance f putin, apoi isi revenea...Mai prezenta si stari de voma , dar nu in fiecare zi. Precizez ca nu a slabit deloc.
Acum...la 2 saptamani dupa operatie....pare ok...Putin palida, dar asta banuiesc ca este din cauza operatiei. Pofta de mancare are...doar ca mananca putin...mancare la regim...
I-a luat si lichid de la plamani ptr analize...de 4 ori...n-au iesit celule canceroase. Din cate am inteles, daca ar avea si la plamani ar iesi in analizele de la apa sau ma insel?
4 Crystyn
4 Crystyn [2c]
03-11-2008, 10:53

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Precizez ca ganglionii i.au fost scosi... cei vizibili ...apoi a fost folosit un aparat cu abur pentru restul...
5 68cris
5 68cris [3c]
07-11-2008, 13:26

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

mergi cu ea la un oncolog bun si insista pentru inceperea chimioterapiei ,fara aceasta o vei pierde repede,operatia in sine fara chimio. este egela cu 0, mult succes.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp