52 ani si cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
17 comentarii 1
1 hutuleacancuta
1 hutuleacancuta [10c]
25-05-2011, 11:24

Membru din 14-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Buna seara, in urma unui bilant de rutina tatal meu in varsta de 52 de ani a avut un PSA de 2, 9. A fost efectuata tehnica vaporizare prin plasma in contextul unei retentii de urina moment in care a fost luata si biopsia. Rezultatul biopsiei a fost de adenocarcinom, T3M0N0 la un Gleason de 10 pentru ca a fost recomandata criogenia, care a fost efectuata acum 2 saptamani. In prezent este sub tratament hormonal cu Eligard(1 fiola/zi) si Flutamida(2 comp/zi). Intrebarea mea este urmatoarea pentru ca medicii din Cluj la care a fost operat nu sunt foarte cooperanti de ce nu i sa facut si scintigrafie deoarece la CT se pun in evidenta 3 micronoduli subpleurali pulmonari si ficat cu 2 chiste de 13 si respectiv 9 mm in segmentul VIII pentru a vedea daca intradevar nu sunt metastaze. Nu sunt lamurita nici de ce au recomandat Flutamida care putea fi inlocuita cu Casodex si de ce nu se face paralel radioterapie sau brahiterapie.(cred ca e prea putin tratamentul hormonal pentru un Gleason atat de mare) O alta intrebare ar fi daca se mai poate face prostatectomie dupa ce a facut criogenie, nu stiu daca nu se modifica pozitia anatomica. Multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-04-2011, 11:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai mai postat odata asta si ti-am raspuns acolo.
3 viorel1955
3 viorel1955 [4c]
24-05-2011, 13:56

Membru din 24-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

cancer la 2, 9 psa ??
4 hutuleacancuta
4 hutuleacancuta [10c]
24-05-2011, 16:04

Membru din 14-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 10

da..din pacate..momentan este sub tratament hormonal dar se simte slabit. Valorea psa- ului a scazut la 0, 1
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
24-05-2011, 21:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

el trebuie sa se opereze. prostatectomia radicala este standard de tratament in boala asta in stadiul asta, mai ales. scintigrafia se indica daca ai suspiciune, ca medic, de existenta metastazelor osoase. banuiesc ca nu au avut asa ceva.
flutamida 2 cp/zi mi se pare intr-adevar putin. mai potrivit ar fi 3 pe zi, din moment ce flutamida are un timp de injumatatire relativ mic, respectiv de 5 pana la 8 ore. casodex e echivalent cu asta, la un singur comprimat pe zi.
cine v-a recomandar crioterapie si cum/unde ati facut ?
6 hutuleacancuta
6 hutuleacancuta [10c]
24-05-2011, 22:52

Membru din 14-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Crioterapia a fost facuta in Cluj la dr Lucan..recomandarea venind tot de la el. In momentul de fata din ce am vorbit cu mai multi medici nu se recomanda prostatectomie dupa crioterapie...poate doar pe viitor.
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
24-05-2011, 23:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai la T3N0M0 de ce nu a facut prostatectomie radicala din start, cum e standardul de tratament din romania de la ora actuala ?
8 hutuleacancuta
8 hutuleacancuta [10c]
24-05-2011, 23:58

Membru din 14-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Pentru ca nu stiam in primul rand care e stadializarea, nu stiam nimic, nu i se spunea nimic...abia dupa ce el iesise din operatie a pus mama mana pe foaia de observatie si a sunat sa- mi spuna ce scria acolo...abia atunci am vazut despre ce e vorba...cat ne spune in facultate de relatia medic- pacient...e egal cu zero in realitate..ma rog..poate doar in unele situatii nu vreau sa generalizez
9 viorel1955
9 viorel1955 [4c]
25-05-2011, 11:24

Membru din 24-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Sincer sa va spun...pare incredibil !! astfel de cazuri sunt 1 la 1000 de pacienti si am citit despre ele numai in carti. Spun asta ptr ca eu insumi am facut "brahiterapie" acum 2 ani la Fundeni ptr un adenocarcirom de prostata. Aveam psa=9.5, am facut scientigrama, plamanii...etc pentru a vedea daca cumva a migrat in oase sau in vecinatati. Alti doi colegi aveau..unul psa=17 si altul psa=11. Suntem toti trei bine(comunicam) si nici urma de recidiva, (am 55 ani) nici la mine nici la ceilalti.
Precizez ca niciunul dintre noi nu a mai facut vre`un tratament hormonal post-interventie. Pur si simplu nu am mai luat nici`un medicament.
Criogenia nu stiu daca este cea mai fericita solutie !! Mai ales in cazurile de diseminare in prostata (chiar daca capsula prostatica nu este penetrata). Tratamentul radioterapeutic este `sfant` si verificat in astfel de cazuri. Un doctor destept din orasul meu mi`a spus clar "Sa nu te gandesti la criogenie ptr ca nu sunt rezultate verificate si nici la operatie ptr ca este foarte urata !!". In aceasta situatie "Brahiterapia" mi`a ramas ca singura solutie. Este foarte posibil, in situatia pe care o descrieti dumneavoastra, ca sursa initiala sa nu fie prostata si atuci se discuta despre altceva !!. Am vazut persoane cu un psa=7 care de fapt aveau un banal adenom prostatic. Cum Dumnezeu sa fie deja diseminat la psa=2, 9. Cred ca este bine sa cereti parerea si la alti medici. Mergeti o fuga la Fundeni in Bucuresti si cereti o parere. Sunt acolo cativa medici care chiar judeca si care chiar il intruchipeaza pe Dumnezeu.
10 dac56
10 dac56 [21c]
04-10-2018, 12:42

Membru din 03-10-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 21

Buna ziua mentionez ca am 56 ani si in Ianuarie 2018 am facut un PSA -6 am repetat pana in luna august PSA -10
Din patru medici urologi doar unul a depistat nodulul la tuseu.
In urma biopsiei am urmatorul diagnostic :
-Adenocarcinom de prostata scor Gleason combinat 3+3(prezent intr-o singura lama din lobul stang)
Maine ma prezint la oncolog.
Ce ma sfatuiti sa aleg operatie clasica radicala cu extirparea prostatei sau
Radioterapie?
Dupa Radioterapie daca e cazul se mai poate face operatie de extirpare( prostatectomie)?
dac
11 viorel1955
11 viorel1955 [4c]
04-10-2018, 13:38

Membru din 24-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Desigur, numai un doctor poate decide. Eu ca fost pacient si ca unul care m-am tot informat, v-as sfatui sa faceti o scientigrama si o analiza de plamani dupa care sa incercati o brahoterapie (asa cum am facut eu acum 9 ani), evident in conditiile in care cele doua analize arata ca boala nu a diseminat . Prostatectomia radicala nu este asa simpla, iar medicatia hormonala ulterioara, nu este lipsita de consecinte asupra ficatului si a sistemului imunitar. Sunt de parere sa faceti brahiterapia, fie in Bucuresti, unde vrei, nu vrei, sunt cei mai buni doctori, fie la Iasi unde am auzit ca au utilajele necesare si personalul calificat sa execute o astfel de procedura. La Fundeni am inteles ca nu se mai aplica aceasta procedura dintr-un motiv banal si anume ca nu mai au fizician !!!. Este posibil sa fie vorba si de ratiuni financiare, procedura fiind scumpa si evident daruita privatilor. Oricum o sa va coste. Povestea cu criogenia dela Cluj, e bine sa o uitati, daca vreti sa traiti. Doar zgomotul si reclama este mare acolo .
12 viorel1955
12 viorel1955 [4c]
04-10-2018, 14:12

Membru din 24-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Da ! Daca o eventuala brahiterapie (se mai numeste si radioterapie tintita ) esueaza sau recidiveaza, se poate face ulterior prostatectomia radicala numita "chirurgie de salvare". Va recomand de asemenea sa luati decizia cat se poate de repede atata timp cat ati facut o biopsie, Daca medicul a depistat un nodul este bine, mai periculos este cand PSA-ul indica boala si nu exista nodul. Asta inseamna ca celule sunt diseminate in capsula prostatica de genul "una aici....alta dincolo s.a.m.d. - glison-ul indica acest lucru) Brahiterapia consta intr-un implant de granule microscopice de Iod 125 (substanta radioactiva) pe tot invelisul prostatei (determinat ecografic). Fiecare granula iradiaza pe raza de 3mm in jur, Radiatia lucreaza 12 luni si se diminueaza in functie de perioada de injumatatire a Iod125. Implantul granulelor este permanent, in sensul ca ele raman acolo dar inactive dupa descarcarea radiatiei. Astfel capsula prostatica devine tesut mort, necrozat. Dupa procedura nu se mai face nimic si nici nu se mai administreaza medicatie. Functiile sexuale se conserva dar dupa 4-5 ani incep sa se diminueze. Nu este clar daca diminuarea functiilor sexuale are loc datorita tratamentului sau inaintari in varsta.
13 dac56
13 dac56 [21c]
04-10-2018, 17:00

Membru din 03-10-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 21

Răspuns pentru (viorel1955, Azi, ora 13:38:39):

Multumesc!
dac
14 Ciobanu
14 Ciobanu [6c]
25-02-2019, 18:50

Membru din 11-12-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna seara D-le Viorel, as dori sa ma informati in legatura cu Brahiterapia, deoarece am fost diagnosticat cu cancer de prostata si mi se recomanda Brahiterapie.
Va rog contactati-ma in mesaj privat unde va las un nr de telefon pentru dicutii mai amanuntite, multumesc anticipat pentru raspuns!
Ciobanu
15 Ciobanu
15 Ciobanu [6c]
25-02-2019, 18:52

Membru din 11-12-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Ma -am Adresat domnului Viorel1955
Ciobanu
16 Deliadelia
16 Deliadelia [1c]
29-03-2019, 18:12

Membru din 29-03-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua! Tatal meu (63 ani) a fost recent diagnosticat cu ADK de prostata. A facut doar biopsie momentan, are un scor Gleason de 6 (3+3), fara invazie perineurala. El refuza operatia deoarece se teme de complicatii, in principal de incontinenta secundara operatiei. Radioterapia tintita ce complicatii are? Va multumesc!
17 dac56
17 dac56 [21c]
31-03-2019, 21:06

Membru din 03-10-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 21

Buna seara,57 ani acelasi scor,tot asa am refuzat operatia,in ianuarie am terminat radioterapia,am suporta relativ bine,ceva probleme la rect dar au trecut,peste 20 zile voi reface toate analizele doar atunci voi afla daca am ales varianta corecta,sunt foarte putini care nu se opereaza. Daca ar fi sa o iau de la capat cred ca m-as opera. Starea generala este buna mai fac tratament hormonal o injectie la 3 luni.
Multa sanatate!
dac
Răspunde la topic
17 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp