Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 20212223242526 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
441 mariandreea
441 mariandreea [46c]
14-04-2012, 10:58

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

In primul rand doresc sa va urez tuturor Sarbatori Luminate cu sanatate si putere !
Sa nu uitam ca Dumnezeu ne incearca pentru ca ne iubeste !

Apoi doresc sa va spun ca urmez in continuare tratament cu venin scorpion din havana dar si tratamentul lunar Coltea cu Zometa si Faslodex
Am facut Scintigrafia si RMN acum si se pare ca in ceea ce priveste situatia metastazelor osoase -desi un usor progres totusi lucrurile sunt cumva sub control si la cei 3 ani si 3 luni de la depistare zic ca sunt ok...
SIngura "noutate" mai putin imbucuratoare este faptul ca la RMN au aparut niste imagini cu ceva prezente nodulare in zona ficatului si acest aspect va fi investigat Joi 19 aprilie prin CT de torace si abdomen -dupa care medicii de la Coltea vor decide daca si cum schimbam terapia lunare.
in rest pot sa va spun ca urmez si eu Ge132 si SXC 175 celule stem..
Sper sa avem vesti bune
Cam acelasi tratatement venin-Ge132-celule stem dar si Temodal urmeaza si cazul de care v-am vorbit cu Glioblastom operat anul trecut iulie--se simte destul de ok si suntem optimisti

Va tin la curent !
442 RaulDuke
442 RaulDuke [7763c]
14-04-2012, 13:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care este diagnosticul tau ? aminteste-ne putin, te rog! si ce tratamente ai mai urmat...
443 mariandreea
443 mariandreea [46c]
15-04-2012, 11:15

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

HRISTOS A INVIAT !
Va urez tuturor sanatate si bucurie si multa SPERANTA !

diagnostic initial : carcinom ductal invaziv -operat noiembrie 2000 -extirpat san-ganglioni si ovare, tratatt chimio si cobalto terapie in 2001...apoi in ianuarie 2009 depistat Metastaze osoase...si de atunci tratat Bondronat si Femara 2 ani si din iulie 2011 Zometa si Faslodex
acum...noutatile cu ficatul de care v-am scris

cam asa ceva

multumuesc
444 RaulDuke
444 RaulDuke [7763c]
15-04-2012, 11:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, poti sa citezi putin din buletinul care descrie noile aparute probleme cu ficatul ? si ce vrei sa spui prin "vor fi investigate in continuare" ?
445 mariandreea
445 mariandreea [46c]
15-04-2012, 11:37

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Citez din rezultat RMN : aparitia la nivel hepatic a multiple imagini nodulare in hipersemnal STIR cu restrictie pe secventa de difuzie, cel mai probabil determinari secundare hepatice -necesita investigatii suplimentare "`

ca urmare medicii de la Coltea m-au trimis la un CT de ficat si unul de torace -examene pe car ele voi face Joi 19 aprilie

multumesc mult
dati-mi o idee.cam ce sa ma astept
446 RaulDuke
446 RaulDuke [7763c]
15-04-2012, 11:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

spectrul posibilitatilor se exteinde de la NIMIC, doar niste false imagini aparute pe RMN, pana la, cea mai grava situatie, confirmarea unor metastaze in ficat. din pacate aparitia lor NOUA (insotita si de eventuale modificari de analize biologice) in cursul tratamentului care deja se deruleaza, e un semn ca tratamentul hormonal nu mai este util si probabil va fi nevoie de chimioterapie.
e important cum arata acest nou CT si cum arata analizele tale vis-a-vis de functia ficatului. daca se confirma o "continuare de evolutie", cum se zice in limbaj oncologic, doctorii tai s-ar putea sa ia in considerare (nu stiu exact detaliile cazului tau, deci e posibil sa ma insel) si o nou PUNCTIE din leziunile nou aparute, cu examen IMUNOHISTOCHIMIC, care e posibil sa fie diferit foarte tare de cele anterioare eventuale.

ce varsta ai ?
447 mariandreea
447 mariandreea [46c]
15-04-2012, 11:46

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Am 46 de ani
Analizele lunare de sange sunt ok si proble hepatice sunt ok le-am facut chiar vineri 13 aprilie
tocmai ca si medicii de la Coltea s-au cam mirat ca nu apar si alte semne...pe langa analizele care sunt ok.nu sunt obosita nu am probleme de digestie...muncesc 12 ore pe zi...etc
markerii sunt in scadere de 2 luni...nu stiu ce sa zic
sigur ca CT va fi mai.clar si ne va "lumina " mai mult

sarumana
448 RaulDuke
448 RaulDuke [7763c]
15-04-2012, 11:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, asteptam si noi! sper ca medicii de la coltea sa iti fie de ajutor. din cate stiu, coltea nu e un spital foarte mare, dar in sectia lor de oncologie se treateaza destul de multi paicenti... deci poate ca oamenii au oarecare experienta.
449 mariandreea
449 mariandreea [46c]
15-04-2012, 11:52

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

multumesc mult de tot pentru suport si explicatii !
va sciu dupa CT si va tin la curent

oricum sincer sincer eu am un "dubiu" la Faslodex caci.sincer parca nu mi-a facut asa bine
dar..sa steptam...medicii stiu mai bine
450 mariandreea
450 mariandreea [46c]
20-04-2012, 15:31

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Buna ziua
domnule Raul am luat rezultat CT de care am tot vorbit in ultimele postari
Citez concluziile : Determinari secundare hepatice, Dterminari secundare pleurale drepte, Determinari secundare osoase
In rest la capitolul pe larg scrie ca ; Splina, pancreas, rinichi si gland erenale sunt ok, fara adenopatii sau lichid liber in zona abdominala, fara dilatatii de cai biliare intra sau extrahepatice, ficat cu dimensiuni in limite normale dar cu prezenta de multiple imagini hipodense spontan diseminate aleator la nivel ambii lobi hepatici cu dimensiuni intre cativa mm si maxim 28 mm( portiune caudala a segmentului VI )

Parenchime pulmonare expansionate la peretii toracici, ingrosare neregulata cu aspect micronodular a pleurei si scizurilor de parte stanga, fara adenopatii mediastinale, fara lepansament lichidian pleural

cam asa suna
luni merg la coltea si revin
451 RaulDuke
451 RaulDuke [7763c]
20-04-2012, 19:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mariandreea, despre CE diagnostic vorbim ?al cui e CT-ul respectiv si la ce se refera ? suntem pe sectiunea cu titlul "GLIOBLASTOM" iar informatiile venite de la tine uneori nu sunt concordante si ma confuzeaza foarte tare...
452 euandreea
452 euandreea [4c]
21-04-2012, 12:27

Membru din 21-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua! Tatal meu a fost operat in data de 20.03.2012 la Bagdasar Arseni de o tumora carebrala cara s-a dovedit a fi un glioblastom. A fost indepartat iar saptamana viitoare incepem radioterapia la Gral medical dar si tratamentul cu temodal. La CT de control a iesit totul in regula multumim lui Dumnezeu numai ca citind de pe acest forum trebuie sa recunosc ca sunt foarte foarte speriata.
Acum domnule RaulDuke va rog si pe dumneavoastra sa imi spune-ti ce parere aveti despre tratarea acestui tip de cancer cu celule dendritice. Am gasit o clinica in Germania care foloseste aceasta terapie combinata cu hipertermia si au rezultate imbucuratoare in sensul ca au pacienti care la 6 ani de la diagnosticare sunt bine sanatosi putand sa-si reia stilul de viata. Va las si adresa http://www.medical-center-cologne.com/ poate aveti timp sa arunca-ti o privire. Mai trebuie sa va spun ca am vorbit la clinica si mi s-a spus ca ei prefera ca noi sa facem radioterapia iar apoi chimioterapia si celulele dendritice sa le facem in paralel.
As vrea sa fiu sigura ca luam cea mai buna decizie pentru el si din cauza asta incerc sa ascult cat mai multe pareri.
Va multumesc din suflet!
Multa sanatate tuturor si Doamne ajuta!
453 danielaradu
453 danielaradu [13c]
21-04-2012, 19:25

Membru din 02-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

buna Andreea, nu am mai scris de mult timp, dar urmăresc subiectul în continuare. este adevărat ca toţi puşi în fata cancerului ăstuia păcătos vrem sa facem tot ce e posibil sa salvam pacientul. noi, ca aparţinători, vrem sa facem totul pt a fi împacaţi cu noi înşine, dar uitam un lucru care se pare ca e cel mai important - si anume pacientul, bolnavul, persoana noastră draga care e pusa în fata acestei încercări..
încearcă tot ceea ce poţi face pt tatăl tău, însa nu vreau sa par răutăcioasa boala asta e una crunta si are acelaşi sfârşit, nu ştiu pe nimeni care sa fi trecut de un an, mama s-a stins la 9 luni de la prima operatie in urma careia a fost diagnosticata cu astrocitom, nici măcar glioblastom, a doua operaţie a suferit-o la sase luni dupa prima si a mai trait fix o luna si 3 săptămâni exact cum au spus medicii. eu am facut tot ceea ce am putut sa o salvez, si mereu ma gandesc la ce mi-a spus dupa prima operatie: trebuia sa ma lasi sa mor in liniste, fara sa ma chinui ca acum. cu a doua operatie nu am fost de acord insa toata familia m-a convis sa o facem pt ca poate e o minune.
ceea ce ti se spune la primul CT, crede-ma nu e conform cu realitatea. mama a avut recidiva la o luna si jumatate dupa prima operatie si medicii nu mi-au spus nimic.
pregateste-te pt ce e mai rau de acum incolo, fii alaturi de el si alinati-i durerea sufleteasca pt ca va va parasi, si el stie desi nu o sa va spuna. durere fizica nu e.
cel mai mult pe forumul asta m-au ajutat sfaturile medicale ale lui raul si sfaturile morale ale unei doamne care a povestit despre tatal sau.
sper ca nu mi iei in nume de rau ceea ce ti-am spus, dar e bine sa fii pregatita pt ce va urma.

ce medici l-au operat pe tatal tau?
454 Clara_beby
454 Clara_beby [35c]
21-04-2012, 20:29

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Buna seara, pe 22 martie (la 1 an si 2 luni de la operatie glioblastom) sotul meu a facut Rmn ul si a iesit f bine, fara urma de evilutie tumorala.urmeaza in continuare acelasi tratament.multa sanatate tuturor!
455 danielaradu
455 danielaradu [13c]
21-04-2012, 22:09

Membru din 02-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

buna seara, doamna clara. ma bucur mult pt sotul dvs, sunteti, cred, singurul caz pe care l-am auzit sa treaca de 13 luni. cati ani are sotul dvs si ce tratament urmeaza?
desi mama nu mai este, eu in continuare ma informez despre aceasta boala. ma obsedeaza.
456 Clara_beby
456 Clara_beby [35c]
21-04-2012, 22:16

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Sotul meu are 37 de ani. Urmeaza tratamentul cu temodal(5 zile pastile, 23 zile pauza)ge132, venin de scorpion albastru.imi pare rau pentru mama dvs...
457 danielaradu
457 danielaradu [13c]
21-04-2012, 22:35

Membru din 02-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

multumesc.
multa sanatate in continuare si sa luptati mereu.
458 Clara_beby
458 Clara_beby [35c]
22-04-2012, 08:23

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Multumesc!va doresc si dvs sanatate!
459 iris_dariana@yahoo.com
23-04-2012, 19:10

Membru din 23-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

buna ziua tuturor.desi de 7 luni ma tot imformez in leg cu aceasta boala pana acum nu am gasit ac site.as povesti pe scurt povestea noastra.totul a inceput anul trecut in 09 iunie cand mama mea a lesinat in piata.a dus-o smurdul la cea mai apropiata sectie de urgente care se alfa la 30 de km de oraselul unde sta mama mea.
acolo toti medici au spus ca a lesinat din cauza calduriisi din astea iar noua nu nea fost greu sa credem asta pt ca era f cald.am dus-o acasa i-au prescris o gramada de vitamine si cu asta au trimis-o acasa.totul bine si frumos cateva saptamani(eu in toata perioada asta m-am mutat inapoi acasa sa pot sa o ingrijesc si so ajut ).stand to timpul cu ea am observat ca pe zi ce trece ea in loc sa fie mai bine ea era tot mai rau, a inceput cu durerile de cap, apoi i sau spart arterele in ochi, avea probleme de vb si avea semipareza pe patea dreapta.ahhhhhhhh si avea si tulburari de comportament.eu am 23 de ani asa ca va dati seama ca a fost f greu pt mine sa o ajut singura.la fiecare problema am apelat la medic, am cerut trimitere si pt CT si am umblat din spital in spital o luna in fiacare zi dar toata lumea ne trimitea acasa spunand ca nu are nmk si sa mai continue cu vitaminele.de 2 oritrebuia sa ii faca CT dar nu i-au facut niciodata doar pe acte si din cauza medicilor de tot rahatul era sa moara...Dar intr-o zi cand iar a picat si iar a dus-o smurdul la marghita m-am hotarat sa o duc la oradea la o clinica particulara la CT.acolo am aflat cea mai rea veste din viata mea-ca mama are tumora cerebrala maligna---gliobastom multiformde 2cm cu edem care ii acoperea toata partea stanga a creierului.am simtit ca mi se rupe inima de durere, am plans in hohote a fost groznic.ea nu a avut nici o boala in viat aei, nu a consumat acool si nici tutun, dar a avut o viata f grea si cred ca asta i-a cauzat boala.in momentul acela am fost doar eu cu dumnezeu, nici n-am siut atunci ce inseamna glioblastom sau cat de grava este situatia dar nu am avut timp de pierdut.Am primit o putere de nedescris si am inceput sa fac un plan.in 02.09 a fost diagnosticata si in 05 am si dus-o la Targu mures unde medicul cu care vorbisem deja ne astepta pe folul spitalului.i-au facut toate analizele si in 09.09 a fost operata.operatia a durat apox 8 ore.Domnul dr Gyorki Gabriel a operato si ca printr-o minune mama a scapat fara nimic.in fiecare zi ma rog pt dl dr pt ca a salvat-o, e un onm extraordinar de bun si merita tot binele din lume, salvaza zeci de vieti in fiecare sapt..la o sapt dupa operatie a fost externata si dupa ce am primit histopatologicul am inceput chimio-radioterapia(radioterapia la Debrecin).i-a picat parul si a durut-o capul de cateva ori DAR_multumit lui DUMNEZEU este foarte bine.toata lumea, toti medici care au vazut-o se mira pt ca cu o asemenea boala nu au mai vazut pe nimeni sa fie asa de bine.s-a ingrasat un pic, e cu moralul foarte ok, analizele in fiecare luna i-au iesit foarte bune si nici de la temodal nu ii este rau, rar mai are putin senzatie de voma in prima zi de administrare.am luptat f mult ssa o pot duce la tratamente si zilnic 30 de km la debrecin la raze, dar acuma cand ma uit la ea si vad k se simte f bne siu ca a meritat tot efortul.am avut cateva luni groaznice, cei care au pe cineva cu aceasta boala siu destre ce vorbesc si stiu ca nu mai are mult de trait dar macar siu ca a mai avut zile frumose.si stiti ce spun eu ca indiferentde cate are un om multe sau putine conteaza cum le traieste, iar ce pt noi inseamna putin la Dumnezeu poate fi si foarte mult...va spun sincer ca am incercat si tratamente naturiste(si ceaiuri si ceva tincturi)si ma gandesc ca si alea au avut efect pozitiv.
Oricum eu sper ca ne va ajuta Dumnezeu si vom avea putere sa trecem peste orice.eu lupt si in prezent, ma tot informez, ma uit la tot felul de articolo, alte cazuri si incerc sa fac sa imi adun tot timpul inf noi.cred cu tarie ca orice se poate invinge daca avem vointa...
sa nu va pierdeti speranta nicodata.
daca stiti ceva tratament nou eficient va rog sa imi scrieti sa ii cumpar si eu la mama.orice tratament.
nu conteaza cude cand si cum dar si eu sunt disperata si as incerca orice
va multumesc ca ati citit aceasta poveste, simt ca m-am usurat ca am putut povesti unor persoane care chiar ma inteleg
460 RaulDuke
460 RaulDuke [7763c]
23-04-2012, 19:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am citit tot. mama ta are un RMN de cap mai recent facut ? ce zice ?
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 20212223242526 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp