Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 23 4 5 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
21 doina218
21 doina218 [22c]
16-03-2009, 09:26

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

buna ziua, daniel.
de tratamentul de la istambul nu stiu nimic, chiar daca am citit foarte mult despre acest domeniu. Probabil ca se refera la inteventii chirurgicale cu gama knife , pentru a distruge numai celulele canceroase. O asemenea interventia a vut si prietena mea , la bagdazar. Prietena mea a urmat si tratamente naturiste de la novosibirk si de la belgrad. Consider ca si aceste tratamente au avut o influenta pozitiva asupra starii ei de sanatate, prelungindu-i viata . Am adresele de la aceste centre, daca te intereseaza.
In urma prietenei mele au ramas doua fete de 13 si 5 ani.
Cat despre cauza acestei boli nu stiu ce sa spun.
22 daniel2485
22 daniel2485 [7c]
16-03-2009, 11:09

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

sincer nu cred in naturiste ca ar putea trata asa ceva dar merita incercat orice. Nu am nevoie de adrese mama a murit pe 1 martie :((( (multumesc oricum) . Ce greu e pt acea femeie sa stie ca raman doi copilasi in urma , Dumnezeu sa le aiba in paza ca au o soarta foarte grea. Eu nu pot crede nici acum ca mama nu mai e. Am vorbit la istanbul cu un turc si mi`a trimis un filmulet cu acel tratament Cyber Knife, nu e operatie ci un fel de radio terapie ce elimina celulele canceroase aproape 100%, costa in jur de 9000euro. Practic e un robot care se misca cu 0,02 mm si distruge celulele daunatoare. nu cred ca prietena ta a facut asa ceva acel aparat este doar in franta , istanbul si germania sau america
23 doina218
23 doina218 [22c]
16-03-2009, 13:04

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

da, asa este, prietena mea a avut doar o interventie chirurgicala cu gama knife, restul interventiilor au fost clasice. cat despre tratamentele naturiste, nici eu nu sunt pro, dar impreuna cu dorinta de a trai poate sa influenteze pozitiv, cred...
eu am vorbit cu un medic oncolog din america, i-am trimis analizele prietenei mele, au monitorizat-o un an de zile, dar nu i-au acordat nici o sansa. Aceasta boala este cea mai urata forma de cancer.
Mama ta ce varsta a avut? Printre factorii care au declansat boala a fost si stresul? Mama ta a vut vreo lovitura inainte?
24 daniel2485
24 daniel2485 [7c]
17-03-2009, 10:10

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

http://www.youtube.com/watch?v=7z-7FTzRp84&feature=related acesta e cyber knife , repet la noi nu exista asa ceva si acest aparat nu opereaza este un robot cu niste raze care distruge celulele canceroase fara interventie chirurgicala. Cred ca dorinta de a trai si a lupta este cel mai bun tratament dar in unele boli nu este suficient , am ajuns sa cred ca aceasta boala este mai urata decat chiar renumita SIDA la care exista tratament si se poate lungi ani buni de zile. Mama avea 52 de ani si aceeasi factori mi s`au zis si mie , stresul , supararile , neajunsurile etc , nu a avut lovituri.
25 shtirba
25 shtirba [11c]
17-03-2009, 11:02

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna ziua

Daniel, condoleante...
Intr-adevar, cred ca este cea mai urata boala care poate exista si care nu-ti da nici o sansa, cat de mica. Am privit-o pe mama, o femeie activa, tanara si plina de viata, cum se stingea pe zi ce trece si ce e mai rau e ca nu poti face absolut nimic. Nu a stiut nimeni sa-mi spuna care au fost cauzele, probabil cate un pic din fiecare: alimentatie, stres... se pare ca celulele canceroase se dezvolta atunci cand organismul cedeaza din alte motive, cand nu are timp sa se "ocupe" de asta si atunci ele se dezvolta in voie. La mama, prima tumora a crescut doi centimetri in zece zile iar a doua in sase saptamani a ajuns chiar mai mare decat prima. La cea de a treia nu am mai putut face nimic, era prea mare chiar si pentru cyberknife. Am intrebat si mi s-a spus ca este eficient la tumorile mai mici... A mamei avea deja 6 cm.
Mama ar fi implinit 57 de ani pe 9 martie... Nu ne mai ramane decat sa ne amintim de ele cu placere.
Dumnezeu sa le aiba in paza.
26 doina218
26 doina218 [22c]
17-03-2009, 15:28

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

buna ziua,
prietena mea ar fi implinit pe, 22 martie, 40 de ani. am citit ca acest glioblastom apare la persoane de peste 50 de ani. eu nu mi-a imaginat nicioadata ca o boala poate sa transforme un un om in asa fel, doar in cateva luni. am ramas marcata de ultima ei privire catre mine, de disperare, cerea ajutor...nu i-l puteam acorda...
cand putea vorbi imi spunea ca ii este frica sa inchida ochiii, voia sa stea treaza tot timpul...sa vada tot...
era o frumoasa, a terminat liceul cu 10, facultate tehnica cu 10, era super....si au ramas 2 fete foarte inteligente, cea mare este olimpica la matematica pe tara...
a luat la el numai persoane deosebite...oare de ce? are dumnezeu vreu plan cu oamenii deosebiti?
dumnezeu sa le odihneasca
27 daniel2485
27 daniel2485 [7c]
18-03-2009, 11:40

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

sincer imi pare rau de prietena ta au ramas 2 fetite care poate nu isi vor aminti prea multe de mama lor , cred ca a fost cumplit gandul acelei mame ca raman 2 copii in urma si ca ea nu va apuca sa le vada crescand.....Foarte dureros. Dumnezeu ia numai oameni buni si greutatile le da celor care pot sa le duca. Dumnezeu sa le odihneasca in pace si pe voi sa va intareasca fetelor ca viata poate fi foarte scurta uneori. Condoleante si tie shtirba si Dumnezeu sa te intareasca .
28 maysa
28 maysa [29c]
16-04-2009, 16:12

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna
Am citit cu emotii mesajele voastre si sunt numai lacrimi. Mama mea a fost operata in 9 martie 2009 si se simte binisor. Din pacate acceleratorul de la Elias este stricat si abia in mai incepem radioterapia. Sincer pana sa citesc mai speram sa fie bine dar de cand am citit cat de repede se poate extinde tind sa cred ca radioterapia pentru ea nu va fi de ajutor. Sper doar sa nu sufere si mai sper sa avem putere sa trecem peste ce va urma. E bine ca va am alaturi si am gasit pe cineva cu care sa vorbesc....
29 doina218
29 doina218 [22c]
17-04-2009, 08:01

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

buna maysa,
Dumnezeu sa te intareasaca, sa iti dea puterea sa treci peste aceasta durere, stiu cum este.
Ce varsta are mama ta?
Sanatate multa!
30 maysa
30 maysa [29c]
17-04-2009, 12:23

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Draga Doina,
Iti multumesc pentru mesaj. Poate este greu sa crezi dar zilele trecute chiar m-am gandit la tine si la prietena ta. Imi pare sinncer rau. Mama mea are 59 ani si din pacate nu prea se mai simte bine. Chiar astazi mi-a spus ca nu mai simte zona capului unde a fost operata si ca o doare din ce in ce mai rau. Sunt foarte trista si nici Pastele nu o sa-l mai simt ca alta data. Mama era o persoana foarte activa si acum in prag de sarbatoare la noi mirosea a cozonaci. Imi este greu ca nu pot face nimic dar si mai greu ca ea nu stie rezultatul si noi ne facem ca o sa fie bine. Te pup si Paste Fericit.
31 cliuta
31 cliuta [11c]
18-04-2009, 01:31

Membru din 08-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 11

buna
Citesc perioadic mesajele trimise de voi dar nu am mai avut puterea sa mai scriu nimic. E ziua pastelui, dar nu mai are farmecul de alta data, biata mama voia sa ma ajute la pregatirea mancarurilor, voia sa-mi explice, dar nu reusea decat sa vorbeasca o limba stiuta doar de ea, sa gesticuleze cu o mana.
Mama a mai suportat o operatie pe creier in luna decembrie la spitalul OBREGIA, apoi in februarie una la plamani era suspecta si de cancer la plamani, din fericire la plamani a fost doar o infectie.
Ma tot gandeasc sunt deja noua luni de cand tot prin spitale stam alaturi de mama, starea ei nu s-a ameliorat, e neputiincioasa si neputiinciosi suntem noi, acum este in afazie partiala, plange mereu
Vreau sa o ajut as vrea sa o vad ca se ridica din pat, merge, vorbeste, glumeste,....
32 daniel2485
32 daniel2485 [7c]
18-04-2009, 16:04

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

buna fetelor
maysa si cliuta vedeti ca exista un tratament cyber knife in turcia e in jur de 8000 de euro cica reusita e in procent foarte mare. Am aflat prea tarziu si nu o mai ajuta cu mama pe nimic. Poate reusiti voi ceva cautati si pe net ca sunt poze filmulete etc.
33 daniel2485
33 daniel2485 [7c]
18-04-2009, 16:06

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

http://video.google.com/videoplay?docid=7434398953993166159 uitati aici cam despre ce e vorba
34 doina218
34 doina218 [22c]
21-04-2009, 09:49

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Hristos a Inviat!
Constat cu parere de rau ca pe aceasta "lista" se incriu din ce in ce mai multi indurerati, cu persoane dragi , diagnosticate cu glioblastom, e groaznic...
Sunt alaturi de voi, dar sunt rezervata in ceea ce priveste tratamentele cu sanse de vindecare...pentru ca prietena mea a avut toate posibilitatile materiale, a avut posibilitate de mearga oriunde in lumea asta pentru un tratament dar , nu vreau sa dezamagesc pe nimeni, numai Dumnezeu poate face minuni. Eu am fost foarte dezamagita cand mi s-a spus ca o investigatie si un tratament cu acelasi Temodal dar in alt dozaj, contra unei sume de 50.000 dolari...nu garanta nici macar o prelungire a vietii, ba din contra un medic oncolog din SUA mi-a spus ca nu sunt sanse. Imaginati-va cat de cumplit a fost si cat m-am rugat la Dumnezeu sa o ajute pe prietena mea. A fost operata de 4 ori in 2 ani, la inceputul lui septembrie 2008 isi dorea sa mai petreaca o mica vacanta alaturi de familia ei, spera ca analizele de la sfarsitul lui septembrie sa ii indeplinesca aceasta dorinta, dar... Repet, sunt alaturi de voi, va inteleg durerea, dar Dumnezeu cred ca are un plan cu aceste persoane minunate si dragi noua, este peste puterile noastre sa intelegem. Sanatate si putere sa trecem peste durere.
35 alina0282
35 alina0282 [2c]
22-04-2009, 14:42

Membru din 22-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Adevarat a Inviat!
va scriu pt prima oara si mi-as fi dorit sa nu o fac. In urma cu o saptamana tatal meu a fost diagnosticat cu o tumora cerebrala, cel mai probabil gliom. Are 52 de ani. Din pacate tumora e foarte mare si prost situata si nu poate si operata nici chirurgical, nici cu Cyberknife. Le-am scris deja celor din Turcia care propun IMRT, adica radioterapie cu intensitate modulata, dar l-a un pret mult prea mare pt noi, cam 30,000 euro. Aveti idee daca aceasta varianta de radioterapie e disponibila si in Romania? Sanatate si putere va doresc si eu.
36 cliuta
36 cliuta [11c]
22-04-2009, 15:50

Membru din 08-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 11

draga Alina
Nu te plafona, incearca sa mergi la spitalul OBREGIA din Bucuresti este domnul Academician Danaila specializat pe neurochirurgie (cauta pe wikipedia) dumnealui te poate ajuta.
O alta solutie este sa mergi la spitalul din Targul Mures~doctorul Balasa, noi la dumnealui am operat-o pe mama in august cand nimeni nu ne dadea nici o sansa si nu voiau neurochirurgii sa o mai opereze.
Cea mai indicata salutie e sa mergi la Hanovra in Germania dar e foarte costisitor...
Radioterapia la Institutul Oncologic Bucuresti si nu uita de un medic oncolog care sa te ajute urgent cu temodalul(antitumoricul vital pentru tatal tau)
bafta!!!
P.S. astept sa iei atitudine, si -----------------* sa-ti trimit o lucrare de doctorat despre glioame/glioblastom


(*modificat de administrator)
37 maysa
37 maysa [29c]
24-04-2009, 09:41

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Adevarat a Inviat!
Draga Alina, mama mea a fost operata acum o luna si jumatate la Obregia si am stat cu ea internata doua saptamani. Daca ai nevoie de informatii cu drag te ajut. Profesorul Danaila intra in operatii si asista , mai ales la cele grele, dar nu mai pune mana pe bisturiu(are peste 70 ani si de aceea). Dar nimic nu se misca acolo fara aprobarea lui. Doctorul Stefanescu este foarte bun si chiar daca mai tanar este Dr. Ciocan. Un NU ferm pentru Dr Petrescu.
Cu privire la glioblastomul mamei sunt suparata. Am asteptat o luna si jumatate sa se repare aparatul de la Elias(pe noi acolo ne-a trimis si fiind din Ploiesti era mai usor la elias) si ieri ne-au spus ca nu-l repara. Mamei i-a diaparut deja pofta de mancare si simte ca se sufoca. Nici nu stiu ce sa-i mai spun pentru ca ea nu stie de fapt adevarul. Cum sa-i spun ca dr mi-au zis ca mai traieste 6 luni???
Am scris doctorilor din Turcia si America(cei cu cyber) si au fost foarte draguti si promti in raspunsuri. Costa 11500eur ne ajuta ei si ne ia de la aeroport. Dar mai intai trebuie sa le scanez actele sa in tre intr-o comisie si sa-mi spuna daca sunt sanse de reusita. Pentru ca platim acum 12000eur dar daca peste un an apare iarasi nu avem cum sa facem rost de bani din nou. Oricum o sa scanez toate actele si o sa le trimit. O sa incerc totul. As vrea doar sa va mai intreb ceva? Aveti idee daca acest cancer se mosteneste? Si mai am o curiozitate...tumoarea asta oare o are de ani de a ajuns la gradul patru? Sau de cand s-a format a fost asa? Ma gandeam ca poate daca am fi descoperit-o acum 5 ani(dc exista atunci) poate nu mai era maligna. Oricum nu mai pot da timpul inapoi dar tare greu imi este sa stiu ca n-o sa mai am cui spune MAMA. Mama n-a avut dureri foarte mari. Avea nasul infundat si mereu ii spunea ca are sinuzita. Dupa tratamentul cu antibiotice mereu era mai bine. De cativa ani si eu am dureri de cap ff puternice si mereu le-am dat pe baza tensiunii mici 9/6. Acum nu mai stau. Am o fetita care are nev de mine. Luni imi fac tomografie. Va mai scriu dupa.
38 maysa
38 maysa [29c]
24-04-2009, 09:44

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

draga cliuta,
te rog mult trimite-mi si mie lucrarea despre glioame/glioblastom ----------------*
multumesc mult


(*modificat de administrator)
39 doina218
39 doina218 [22c]
24-04-2009, 10:44

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

buna maysa, iti raspund in masura competentei mele:
prietena mea, avea 37 de ani cand a fost diagnosticata, nu a avut pe nimeni in familie cu un astfel de diagnostic sau cu o alta forma de cancer. A fost diagnosticata de prima data cu glioblastom, gr IV in luna august 2006. Ca si simtome, de prin primavara anului2006 avea cateva tulburari de personalitate, ca apoi , prin august a avut o criza in urma careia a ramas cu o pareza pe partea dreapta... Pana atunci a fost perfect sanatoasa. Pentru noi a fost un soc cand am aflat ,ca in urma investigatiilor , a fost diagnosticata cu acesta boala...si dupa 2 ani a plecat...
In ceea ce te priveste nu trebuie sa iti faci griji, trebuie sa iti faci cateva investigatii, ca e normal sa nu te simti bine cand ai pe cineva drag , bolnav...dar va fi bine....
sanatate si putere sa depasesti aceasta situatie...
40 alina0282
40 alina0282 [2c]
24-04-2009, 14:40

Membru din 22-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

draga maysa,
neurochirurgul mi-a zis ca glioblastomul nu se mosteneste., dar din pacate este o tumora extrem de agresiva, care recidiveaza f repede si in general nu raspunde bine la tratament (dar s-au mai vazut si cazuri surprinzatoare). Probabil ca mama ta nu o are de 5 ani. Nu te invinovati, nu aveai cum sa stii. Tata are o tumora de 6,5 cm, imensa si pana acum 10 zile nu a avut simptome evidente. Poate l-a mai durut capul din cand in cand, dar nu s-a plans si oricum pe cine nu doare. Dr mi-a zis ca probabil o are de 5-6 luni, doar...
Noi la Obregia am fost la Dr.Ciubotaru care este un om extraordinar, dar nu il poate opera. deja am scris si la Hanovra si in Turcia, dar la fel, raspunsul e doar radioterapie;
Am fost astazi la dr. Ionescu la Fundeni care i-a stabilit planul de radioterapie; incepem de luni. Oncologul mi-a zis ca nu se face chimio, eventual dupa ce terminam radioterapia :(( Ma mai duc luni si la Sp Universitar sa discut cu Oncologul de acolo.
Tata se simte deocamdata destul de bine este cam ametit, un pic slabit si foarte trist....din cand in cand mai are dureri de cap, dar mai cedeaza la calmante. Imi este teama pt ca stiu ca se va simti rau dp radioterapie..
sanatate va doresc la toti
Răspunde la topic
831 comentarii 1 23 4 5 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp