Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 23242526272829 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
501 Sheniloiu
501 Sheniloiu [15c]
27-08-2012, 13:52

Membru din 26-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna-ziua! Nr. de tel. al dl. dr. peia il gasiti in orice revista formula as cu care acesta colaboreaza. acolo sunt date nr. de telefon si adresa dumnealui. in ceea ce priveste tratamentul, mama ca neoperata a avut anumite medicamente iar prietenul operat, altele. de exemplu mama a luat capsule de boswellia, napraznic, zheoshark, anumite ceaiuri sau pulberi din plante care au actiune antitumorala. stiu ca foarte multa lume priveste cu scepticism medicina alternativa, naturista, poate si eu am crezut inainte ca este apa de ploaie, dar credeti-ma la mama si la prietenul nostru au avut efect pt. ca alt tratament nu au urmat.
Va doresc o zi buna si sanatate tuturor!
502 Maria_Anca
502 Maria_Anca [2c]
27-08-2012, 16:24

Membru din 24-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

euandreea ai reusit sa mai afli ceva de clinica din GERMANIA ?
In timpul radioterapiei si chimioterapiei a mai luat ceva ?
503 nicoletadumitrache
27-08-2012, 17:36

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Multumesc Sheniloiu. am gasit nr doctorului. credeti ca e nevoie sa mearga la timisoara cu mama bolnava? sau e de ajuns sa vb cu doctorul?ele stau in bucuresti. mama ei a inceput prima cura de citostatice.
504 Sheniloiu
504 Sheniloiu [15c]
28-08-2012, 21:42

Membru din 26-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Cu mare placere, d- na n.d.! sigur nu e nevoie de mers cu persoana la tm. eu am fost singura caci mama locuieste la c-ta si cred ca dl. dr. ( care dupa cate stiu opereaza la Seghet, aici are numai acest cabinet de reflexoterapie), o sa va dea tratament si prin telefon. Eu peste o ora plec la mama la c-ta si ma intorc peste o saptamana dar daca aveti nevoie de ceva (cazare sau orice ajutor), cu mare drag!
Apropo de vidatox si dl. dr. ne-a recomandat numai ca noi n-am avut de unde sa-l procuram.
Noapte buna si sanatate!
505 iris_dariana@yahoo.com
29-08-2012, 22:29

Membru din 23-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Buna seara.nu am mai scris de ceva vreme dar am urmarit discutiile.mama a fost operata din nou, pe 01.08.la doar 11luni dp prima operatie.operatia a decurs ok, nu a ramas cu sechele, dar dp 2sapt dp operatie a inceput sa ii amorteasca mana iar akum nu isi mai simte partea dreapta nicîcum.face injectii d tramadol de 2ori pe zi dar nici astea nu isi mai fac efectul.o doare capul mai non~stop.si abia akum ni sa spus ca daka bea medrol nu are voie sa manance sarat.iar ea de cand a iesit din spital a mancat mancaruri numai sarate, nu a putut manca nimic dulce.acuma sunt disperata pt ka mi s-a spus k daka continuam cu mancare sarata o omoream.acum i sa prescris furosemit, aspacardin si sa continue cu medrol16mg.sper sa fie doar asta motivul durerilor.ahhh, si am fakut si ct acum o sapt si nu are nimic doar edem si lichid asa k sper ca de la tratament va fi mai bine.
506 RaulDuke
506 RaulDuke [7763c]
29-08-2012, 23:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, medrol e ce trebuie, dar intr-o doza mai mare. nu trebuie sa manance sarat, pentru ca va face retentie de sare si lichide; mai bine decat furosemidul merge MANITOLUL, daca are edem pe ct-ul cerebral. iar pentru dureri, trebuie escaladat tratamentul antialgic, cu tramadol, ulterior cu opioide, daca e nevoie.
507 dalina82
507 dalina82 [8c]
30-08-2012, 13:07

Membru din 30-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna,

Condoleante tuturor pentru pierderile suferite si putere multa celor care inca se lupta cu boala asta.
D-le Raul, am rugamintea sa-mi spuneti parerea dumneavoastra vis-a-vis de ce va voi relata despre diagnosticul tatalui meu.
In 27 decembrie 2011, tatal meu a suferit o semipareza pe partea dreapta cu o convulsie urata si a fost diagnisticat cu AVC (facuse un CT la spitalul de urgenta unde a fost transportat). Si-a revenit in cca 2 ore de la acel eveniment dar a mai stat 3 zile in spital pentru monitorizare. A fost trimis acasa cu tratament pentru hipertensiune si colesterol. Are 57 de ani. In momentul internarii a avut tensiunea 180 cu 120. In rest tensiune normala mereu. La sfarsitul lunii februarie a inceput sa se simta tot mai rau in sensul ca vorbea tot mai neinteligibil, ii amortea mana dreapta si nu mai avea control asupra ei si schimbarile astea se produceau de la o zi la alta. In 3 martie eram programati la Cluj la RMN (suntem din Alba Iulia) si in ziua in care am ajuns acolo era intr-o stare de afazie mixta. Nu stia ce anotimp e, cati ani are, cum ma cheama etc. Numarai pe degete cuvintele pe care le mai putea spune. Mana dreapta nu si-o putea folosi. La RMN a fost evidentiata o formatiune tumorala temporo-parietala-stanga 4 cm cu edem si parca impreuna cu edemul avea 8 cm (nu mai am foaia aceea de la clinica unde a facut RMN pt ca a ramas la neurochirurgie). Ni s-a spus ca ce suferise in decembrie nu fusese nici o clipa AVC ci era de la tumora totul. A facut 6 zile perfuzii cu dexametazona si nu mai stiu ce, dupa care a fost operat in 9 martie. Operatia a decurs bine, pe fisa de externare a scris ablatie totala. Dupa operatie si-a revenit perfect cu vorbitul, cu mana...era totul bine, mai putin o stare de irascibilitate si nervozitate mai accentuate. Rezultatul histopatologic ne-a spus un diagnostic tare neplacut: astrocitom anaplazic gradul III. Apoi a urmat 30 de sedinte de radioterapie concomitent cu temodal, la Cluj, si acum face chimio cu temodal aceeasi schema de 5 zile cu 23 zile pauza. A suportat destul de bine radioterapia si chimio...doar putin mai slabit si unele nopti cu insomnie dupa radio. A...mai ia si orfiril pentru preventia convulsiilor. Luni, 27 august 2012 a repetat RMN tot la Cluj, de control. Concluzie: formatiune tumorala temporo-parietal stanga - aspectul este sugestiv pentru tumora recidivata (astrocitom anaplazic/glioblastom). La diagnostic de trimitere mai scrie: examenul RMN nativ si cu substanta de contrast evidentiaza temporo-parietal stanga, cortico-subcortical o formatiune tumorala polilobata, inomogena, relativ bine delimitata, cu componenta chistica captare intensa si inomogena a substantei de contrast, predominant periferic. Formatiunea prezinta edem perilezional si efect de masa asupra cornului temporal al VLS.
Dr oncolog si Dr neurochirurg au spus dupa acest RMN ca ce se vede acolo e posibil sa fie efectul radioterapiei si peste 3 luni sa repete RMN. El se simte relativ bine...in sensul ca e pozitiv, desi stie diagnosticul, s-a reintors la munca cu jumate de norma. A ramas cu acea stare de nervozitate si parca incepe sa se incurce cand vorbeste...inverseaza literele in cuvinte.Dr neurochirurg ne-a spus ca daca in intervalul de timp pana la urmatorul RMN se altereaza stare lui, sa mergem de urgenta la el. Ei bine de luni seara incoace citesc pe net din nou despre nenorocita asta de boala si am citit si acest topic in intregime si sunt ingrozita...
Intrebarea mea este.Ne-au dus cu zaharelul ca ar putea fi de la radioterapie sau chiar asa este, a recidivat tumora? Cum suna ce scrie pe diagnosticul de trimitere de la RMN?
508 RaulDuke
508 RaulDuke [7763c]
30-08-2012, 21:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu stiu daca se poate spune ca "da, v-a dus cu zaharelul...", pentru ca asa ceva nu se poate confirma decat printr-o biopsie, care in momentul de fata oricum nu are niciun rost. nu este exclus ca ei chiar sa fi crezut asta, acest lucru fiind defapt posibil. totusi improbabil, iar imaginea RMN descrisa spune fara prea mare drept de tagada ca este vorba de o recidiva. mai multe detalii v-as putea da daca ti putea sa reproduceti protocolul operator de la interventia neurochirurgicala + examenul histopatologic al piesei rezecate. acolo se vede daca erau factori de prognostic majori pentru recidiva.

altfel genul acesta de tumoare este, din pacate, marcata de o rata mare de recidive iar riscul sa se intample asta era extrem de mare oricum. nu stiu daca chirurgii mai au, in acest caz, multe lucruri sa va propuna...
509 dalina82
509 dalina82 [8c]
30-08-2012, 21:48

Membru din 30-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Multumesc pentru rapuns,

Nu am la mine biletul de iesire din spital dupa operatie, insa dimineata il iau de la parinti si o sa scriu ce e pe el in cursul zilei de maine. In schimb am rezultatul anatomopatologic care spune asa: Macroscopic - piesa de 5, 5/4/1 cm cu aspect neomogen pe sectiune, cu arie albicioasa de 3/2 cm si arie galbuie de 2/2 cm. Microscopic - s-au examinat 4 fragmente de parenchim cerebral, care prezinta o proliferare tumorala astrocitara difuza de tip gemistocitic, cu arii extinse de necroza, structuri vasculare trombozate, infiltrat inflamator limfocitar in peretii vasculari si perivasculari, de asemena se constata arii cu aspect microchistic. Concluzie: aspectul histologic descris apartine unui astrocitom gemistocitic, dar asocierea necrozei extinse si dimnesiunile mari ale formatiunii tumorale, necesita incadrarea intr-un astrocitom anaplazic grad III OMS. Si mai scria diagnosticul clinic cu care a fost trimisa piesa: tumora parieto-temporala stanga. Afazie mixta. Crize Jacksoniene motorii.
510 RaulDuke
510 RaulDuke [7763c]
30-08-2012, 21:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu vad factori de risc suplimentari, cum ar fi ceva care sa sugereze o excizie incompleta a tumorii... totusi iti poti imagina ca e de multe ori absolut imposibil sa scoti o tumoare complet DIN CREIER. asta presupune sa tai pur si simplu din creier, deci... lucru fie incompatibil cu viata fie incompatibil cu ramanerea in stadiu de non-leguma al pacientului. data fiind evolutia ulterioara, chiar in fata acestei recidive, nu pot spune, pe aceste date, cum ca neurochirurgii ar fi facut o treaba altfel decat foarte buna, data fiind situatia. poate daca obtii si protocolul operator.
511 dalina82
511 dalina82 [8c]
30-08-2012, 21:58

Membru din 30-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Mai am la mine si biletul de iesire din spital dupa sedintele de radioterapie, iesirea fiind la data de 12 iulie 2012. Pacientul in varsta de 57 de ani se prezinta cu diagnosticul de astrocitom anaplazic temporo-parietal stang gradul III operat in 9 martie 2012 prin ablare macroscopica in totalitate confirmata prin CT postoperator. A urmat un ciclu de chimioterapie cu temozolomide. La internare - IK-90, RPA IV, fara hipertensiune intracraniana sau de evolutivitate neurologica. Sub tratament anticonvulsivant cu orfiril 600 mg/zi. Ex. biochimie, hemoleucograma - valori normale. Avand in vedere histologia, varsta s-a decis radioterapie conformationala cu scop curativ concomitent cu chimioterapie cu temozolomide 75 mg/mp/zi adica 160 mg/zi. A fost iradiat cu: Dt=60 Cy, 30 de fractiuni, 45 de zile pe tumora primara. Iradiere 3 D conformationala. Imobilizare cu masca termofora. Aparat: Al. Varian. Energie 6 MV. Pe parcursul tratamentului a prezentat la nivelul zonei de iradiere eritem care dupa tratament cu oximed spray s-a ameliorat. La externare: IK-90, fara HIC. Toxicitate RTOG 0. Ex. biochimie, hemoleucograma - valori normale. Pe urma scrie recomandarile la externare..curele lunare cu temozolomide, rmn, etc.
512 dalina82
512 dalina82 [8c]
30-08-2012, 22:04

Membru din 30-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Nu am pus nici o secunda la indoiala ceea ce a facut neurochirurgul impreuna cu echipa sa. Am o stima deosebita fata de dansul. Eu sunt doar speriata de recidiva asta...adica nu stiu daca este o recidiva sau efectul radioterapiei cum au spus ca este probabil sa fie. Stiu ca n-avem alta varianta decat sa asteptam sa vedem, insa incertitudinea asta parca ma termina.asta pe langa faptul ca este atat de greu de acceptat diagnosticul asta.
513 RaulDuke
513 RaulDuke [7763c]
30-08-2012, 23:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

inteleg foarte bine. trebuie sa vedeti si un oncolog intre timp.
514 iris_dariana@yahoo.com
31-08-2012, 22:59

Membru din 23-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Dl RaulDuke.multumesc pt k ati citit.manitol nu mai poate lua pt k a fakut perfuzii foarte multe deja ku manitol(2sapt tot cate500ml de 2ori pe zi)dar daka nu v-a fi mai bine tot la manitol v-a ajunge.de 2zile ia furosemid dar deja e mult mai bine si de maine imi scad si dóza de tramadol(la100mg pe zi)pt ka nici capul nu o maph doare.sper sa fie bine.
515 RaulDuke
515 RaulDuke [7763c]
01-09-2012, 10:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, o sa fie bine! dar asta nu va fi la nesfarsit si trebuie sa fii pregatit pentru orice, mai ales pentru lucrurile rele. iti uram mult noroc!
516 dalina82
516 dalina82 [8c]
06-09-2012, 10:39

Membru din 30-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Domnule Raul,

Aseara tatal meu a avut un episod...nici nu stiu cum sa-l numesc. A avut acea senzatie de amorteala pe partea dreapta (a inceput cu mana, burta, picior - senzatie de arsura) si nu a mai vorbit bine. Cam intr-o jumate de ora i-a trecut. Acum vorbeste bine din nou...dar nu stiu pana cand. Am sunat la Cluj la neurochirurgul care l-a operat si e plecat din tara pana luni. I-am explicat asistentei lui despre ce este vorba si mi-a spus sa revin luni dimineata si imi va spune doctorul ce este de facut. Insa pana luni mai sunt 3 zile in care se poate intampla orice. Din experienta dumneavoastra ce inseamna asta? Ce ma sfatuiti sa fac? (aveti expusa mai sus pag. 17-18 toata povestea tatalui meu)
517 elyelena
517 elyelena [8c]
06-09-2012, 22:46

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna seara tuturor! am citit postarile voastre si mi-am permis sa scriu si eu cateva randuri... cu disperare as putea spune ca am incercat sa fac ce mi-a stat in putinta.. Pe date de 3 iulie mama a fost diagnosticata cu glioblastom si pe 6 iulie a fost operata. Sunt 2 luni de atunci si starea mamaei s-a inrautatit., a facut manitol 15 zile a fost 3 saptamni bune, cu un progres bun, incepuse sa mearga, sa vorbeasca coerent (pt ca inainte de operatie timp de o saptamana intrase in stari de confuzie si delir, iar pe partea stanga semipareza)...incepand cu a 4-a saptamana mama nu mai putea sa mearga , obosea si cand vorbea ...treptat nu a mai putut sa mearga si nici sa mai vorbeasca, acum abia mai deschide gura sa inghita o lingurita de apa.e foarte agitata noaptea si tot timpul se zgarie daca nu e tinuta de mana, oare sa fie din cauza durerilor? acum face inectii cu tramadol.. ma simt neputincioasa si nu pot suporta acest chin ce il indura, nu stiu ce sa mai fac, nici macar nu mai stiu daca exista sansa desi am incercat si pe cale naturista. :(((
518 luminella
518 luminella [10c]
07-09-2012, 20:38

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara tuturor,
mama mea in virsta de 73 ani a fost operata de glioblastom pe 1/09/2011 la spitalul Bagdasar de DOMNUL DOCTOR MUNTEANU, am tinut neaparat sa specific de cine a fost operata pt ca am vazut mesaje jignitoare la adresa d-lui.Vreau sa mentionez si faptul ca am fost informati de dumnealui referitor la ce inseamna glioblastom si ravagiile pe care le face.NU NE-A CERUT NICI UN BAN, ca semn de multumire i-am oferit un cadou modest si sa stiti ca nu am vazut nici-o modificare a comportamentului d-lui fata de pacient nici inainte si nici dupa, a ramas constant.
MESAJ PT DOMNUL RAUL:voi scrie in cele ce urmeaza rezultatul RM cerebral si as dori sa-mi spuneti care este parerea d-voastra, inteleg ca este in regresie dar mai sunt si alti termeni pe care nu ii cunosc.deci:reducerea in dfimensiuni a formatiunii expansive parieto-occipitale stingi cu componenta tisulara gadolinofila dominanta, necroza minima, masurind actual 4cm antero posterior, 22mm transversal si cranio -caudal, dar se remarca o componenta tisulara nodulara de 11mmnevizibila la examenul anterior pe versantul postero medial al formatiunii in intim contact cu trigonul ventriculului lateral sting.reducere in intindere moderata a edemului perilezional.
sistem ventricular si modificari de substanta alba periventriculara nemodificate (amprentare similara a VL sting, linie mediana fara deplasare, plaje de hipersemnal FLAIR periventriculare in context vasculo degenerativ +/-postradioterapie)
reducerea prizei de contrast durale in dreptul voletului.
regresie dimensionala importanta in ansamblul a PEIC parieto occipital sting, dar cu cresterea componentei tisulare.

menzionez ca in afara de tratamentul dat de oncolog nu am facut nimic in plus.
acum 2 luni i-am facut o transfuzie de singe pt ca avea trombocitele scazute si nu putea continua cu temodalul.
va multumesc si astept un raspuns
519 RaulDuke
519 RaulDuke [7763c]
08-09-2012, 14:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

luminella: examenul RMN este valabil in conditiile punerii in context cu tratamentul si in ordine cronologica. altfel nu pot sa deduc decat urmatoarele: a fost operata, a fost bine, dupa care a recidivat, ca atare a inceput un tratament cu RADIOTERAPIE si TEMODAL, pana in momentul de fata continuand cu temodal. daca ma insel, spune-mi si unde anume.

RMN-ul de mai sus (cred) descrie ce pare a fi o REMISIE PARTIALA a tumorii cerebrale, deci o indicatie a continuarii tratamentului cu temodal. tratamentul va fi, ca atare, continuat PANA LA PROGRESIA BOLII (evidentiata fie printr-un RMN fie prin aparitia simptomelor) sau pana la aparitia unor efecte adverse insuportabile la tratament.

separat... intreb: are simptome ? mai are vreun tratament ?
520 luminella
520 luminella [10c]
09-09-2012, 00:08

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara domnul Raul,
a-ti intuit bine...operata -a fost bine-in decembrie 2011 a facut cobalto-si de atunci suntem cu obisnuitele deacum cure de temodal.
chiar de luni incepe o alta serie si va dura doar 4 zile din 5 pt ca analizele de singe nu aveau valorile optime.
ca simptome..ametelile pe care le-a avut de dupa operatie, confunda destul de tare lucrurile, persoanele, se dezorienteaza, nu are dureri, maninca foarte bine, merge greoi pt ca nu mai are forta, vorbeste dar are probleme de exprimare in sensul ca iti cere cana si de fapt ea vrea bastonul dar stie ce anume vrea numai ca de cele mai multe ori nu poate pronunta cuvintul respectiv.Nu stiu la cum va evolua dar pina acum se pare ca stam destul de bine in comparatie cu ce am mai citit pe forum.
in afara de temodal mai ia si medrol, famotidina, carbamazepina si aspacardin.

va multumesc pentru atentia acordata.
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 23242526272829 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp