Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 2 3 4 ..... 891011121314 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
201 Elena60
201 Elena60 [25c]
06-03-2011, 14:07

Membru din 18-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 25

Si eu am facut ABVD la Clinica de hematologie din Cluj. Am terminat citostaticele in luna mai si in iulie am inceput radioterapia cu terminare in august!
Am preferat sa fac controlul la Hematolgie! Si primul cu CT l-am facut in luna octombrie 2010. Apoi am mai fost in decembrie cand o parte din analizele care priveau ficatul(TGO si TGP), Ureea, acid uric, etc. au iesit f. proaste, desi eu ma simteam bine! Si pentru ca atat eu, cat si medicul am considerat ca s-a produs o eroare, am convenit sa le repetam in ianuarie. Atunci toate au iesit in parametrii normali. Acum trebuie sa merg din nou(adica in martie) sa refac analizele biochimice.
Deci cred ca modul in care se face controlul periodic depinde de evolutie si de medic. Nu cred ca exista o schema de control.
La mine acum incep sa se simta urmarile radioterapiei. Am dureri in umeri la rotirea mainilor si medicul reumatolog a considerat ca de la radioterapie s-au produs ceva modificari. Voi face o radiografie saptamana viitoare si voi avea o imagine mai clara a ceea ce se intampla. Sper sa fie ceva minor!
Va doresc numai bine tuturor! Sanatate !
202 daniela cico
202 daniela cico [11c]
06-03-2011, 14:46

Membru din 31-12-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna Sabina,
Ce sa zic, tocmai de asta nici nu am mai intrat pe forum, Sebi a inceput sa faca complicatii, a facut si o convulsie iar pe 9 feb a murit. A facut complicatii la plamani, la ficat si nu a mai reusit sa treaca peste...suntem darmati, nu sunt cuvinte sa va explic ce durere este. Aveti grija de voi, , , , , , , , , ,
203 Sabina C.
203 Sabina C. [56c]
08-03-2011, 00:32

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@ daniela cico
Ufff, imi pare foarte rau pentru Sebi...tratamentul a fost prea dur pentru el. Crezi ca medicii au facut greseli?

@deeafily
Controlul incepe cu palparea tuturor ganglionilor( gat, clavicula, sub brate, in zona inghinala), apoi ii palpeaza abdomenul pentru a vedea daca exista o eventuala marire a splinei/ficatului, il cantareste, masoara( este inca in crestere), ii analizeaza culoarea tegumentului. Analizele de sange sunt: fosfaza alcalina, LDH-ul(lactat dehidrogenaza), hemoleucograma cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici, VSH-ul.
Ecografie abdominala si radiografie pulmonara/tomograf. Pt. ca tomografia din vara a iesit bine si nu era nicio suspiciune de recidiva, acum a facut doar radiografie.
Vorbiti cu medicul despre administrarea de viusid, eu am citit prospectul pe net si e foarte bun.
"Indicatii
Viusid se recomanda in:
- stari de imunodeficienta cauzata de diverse boli (leucemii, hipogammaglobulinemii, agranulocitoze, limfoame, SIDA, diabet, ciroze, neoplazii), imunodepresii post-iradiere accidentala, imunodepresii induse iatrogen (citostatice, corticoterapie prelungita, roentgen/cobaltoterapie);
-adjuvant in tratamentul bolilor infectioase febrile sau afebrile, precum si al tuberculozei;
- profilaxia imbolnavirilor din timpul epidemiilor de gripa sau alte viroze ale tractului respirator; -adjuvant in tratamentul bolilor cardio-vasculare, recuperarea dupa accidente vasculare cerebrale, meningite, meningoencefalite etc.;
-afectiuni cronice hepatice si hepatobiliare;
-adjuvant in terapia herpesului genital si labial, a zonei zoster si varicelei, insotind terapia topica cu Epigen.
Astfel, complexitatea produsului Viusid ii confera acestuia proprietati ce-l fac utilizabil in: boli infectioase, pediatrie, hematologie, neurologie, chirurgie, ortopedie, ginecologie, dermatologie, oncologie, pneumoftiziologie, medicina sportiva (preparatul necontinand nici o substanta dopanta)."
204 deeafily
204 deeafily [36c]
10-03-2011, 17:44

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt Elena60.Am facut si eu analizele ieri la hematologie, iar hemograma a iesit ok.In schimb analizele la ficat au iesit prost.Cel putin m-a sunat medicul si m-a intrebat daca am avut in ultima perioada stari de greta sau urina inchisa la culoare, ca indicii care au iesit mariti sunt cei care sunt verificati in caz de hepatita.Ori eu nu stiu sa fi avut simptomele astea.Ma simt bine, nu sunt palida.Medicul mi-a zis sa revin saptamana viitoare sa le repet.Tu cum te simti?La cat timp ai repetat analizele si care erau analizele care ti-au iesti prost?Sanatate multa!
205 Elena60
205 Elena60 [25c]
10-03-2011, 19:07

Membru din 18-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 25

Pentru Deeafily : Eu primesc intotdeauna 3 buletine: - Hemograma
- examenul citologic al frotiului sanguin -analiza din deget
- inca un buletin pe care sunt de obicei Fosfataza alcalina, TGP si TGO(care sunt analizele pt. ficat), LDH, glucoza si ureea.

Singura analiza care in permanenta imi e cu valori mai crescute decat normal este VSH-ul(dar mi s-a spus ca e firesc pt. persoanele "ca noi").
In decembrie ultimul buletin (cel de-al treilea) avea absolut toate valorile mari si f mari adica TGP si TGO undeva la valori de 200, LDH era 1546, glucoza era 140, ureea era cam 90. De aceea am dedus ca probabil aparatul a dat eroare.(sau poate mi-au fost incurcate analizele). Le-am refacut in ianuarie(aproximativ la o luna) si toate valorile sunt in limite normale.Deci nu te ingrijora. Pentru ca analizele sunt facute cu aparate, ele mai pot da erori. Incearca in perioada urmatoare sa-ti protejezi un pic ficatul asta insemnand mancaruri fara grasimi, mai putine oua, poate si vinete nu prea multe, legumele un pic fierte, carne de porc mai putina si cel mai probabil analizele urmatoare vor fi bune!
In ceea ce priveste sanatatea multumesc eu zic ca bine. Chiar daca atunci cand ma imbrac am deja tehnica pt. ca ma dor f tare umerii daca ii torsionez; am vreo 3 pietricele la colecist(care mi s-au descoperit la un ecograf inainte cu 2 saptamani de-a primi diagnosticul de limfom) care mai dau din "picioruse", dar bucuria de-ai spune Soarelui in fiecare dimineata bun gasit si de-ai ura Lunii- o noapte usoara imi umpl;e sufletul de fericire!
Multa sanatate si bucurie in suflete!
206 deeafily
206 deeafily [36c]
10-03-2011, 20:40

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt Elena 60.Iti multumesc pt raspunsuri.Da ai dreptate asa mi s-a efectuat si mie controlul in sensul ca mi s-a facut hemograma, analiza din deget si apoi cele pt ficat(LDH, ureea, TGO, TGP-am vazut ca erau bifate pe biletelul cu care te trimit la laborator).Pt ca heograma ti-o da pe loc, am mers cu ea la medic pt interpretare, era ok din cate am vazut-o si eu si mi-a zis si medicul ca e ok. Celelalte analize urmau a fi luate azi de medic.De asta zic ca eu nu le-am vazut, doar medicul m-a sunat si mi-a spus sa merg luni sa le repet pt ca unii indici de la ficat nu au iesit cam in limite normale si cand l-am intrebat ca e chiar asa nasol mi-a zis ca astia sunt cei care ar arata hepatita.Ori eu nu pot sa zic ca ma simt rau si nu am nici simptomele indicate de medic.Cu mancarea nu pot sa zic ca ma dau in vant dupa oua, carne de porc sau grasimi.Mersi inca odata.Multa sanatate!
207 stanislav
207 stanislav [2c]
14-03-2011, 17:37

Membru din 14-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

buna ziua, am si eu o problema si am decis sa discut pe acest forum ptr ca am vazut multe comenturi.am un verisor care are 11 ani si a fost diagnosticat cu limfon hodgkin stadiu 4B, a facut 5 reprize de chimioterapie si totusi este rau, acum il dor picioarele si oboseste repede, si il doare maduva si face febra mare...va rog frumos o sugestie, un raspuns pozitiv daca se poate din partea voastra..va multumesc mult
208 Sabina C.
208 Sabina C. [56c]
16-03-2011, 11:51

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@satnislav.
Cel mai probabil verisorului tau ii este rau din cauza tratamentului, important este cum reactioneaza boala la tratament, daca a inceput remisia. Unde se trateaza verisorul tau?
209 alenushy
209 alenushy [1c]
16-03-2011, 16:10

Membru din 16-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna anita si eu am fost diagnosticata cu limfomul lui hodgkin si deasemenea am facut biopsie, sa stii ca nici eu nu am nici un fel de sintom, eu sunt in satgiu 2 sclerozi nodulari, clasic e o forma mai putin avansata
am avut norocul sa vin in italia sami fac toate analizele si credema nu sunt putine deci nu prea au cum sa greseasca, dar miau spus ca se trateaza in 85 din cazuri f bine, asa ca stai linistita si urmeaza sfatul lor multa sanatate
210 stanislav
210 stanislav [2c]
17-03-2011, 20:56

Membru din 14-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

@sabina, el se trateaza in republica Moldova, nu este din Romania, si face tratament la chisinau, nu am mai vorbit cu mama lui pentru ca iar au plecat la tratament la chisinau...mesri pentru raspuns.cand o sa vorbesc cu ei o sa va contactez cat de curand.
211 deeafily
211 deeafily [36c]
19-03-2011, 12:11

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt Elena60.Ai avut dreptate, am refacut analizele saptamana asta si a fost "eroare de laborator"exact asa mi-a zis medicul.Am facut si ecografie abdominala si totul e ok, organe normale ecografic.Analizele (biochimia )de ficat mi le-a si lasat medicul mie si am vazut ca toate sunt in parametrii normali.Probabil fiind multa lume cand le-am facut prima data, s-or fi incurcat.

As mai avea o intrebare pt toti: v-ati racit cumva dupa terminarea tratamentului.Eu ma simt oarecum racita, m-a usturat gatul zilele astea si sunt un pic ragusita.Nasul nu imi curge, dar de dimineata cand m-am fortat sa tusesc am eliminat o sputa urata. Nu stiu ce sa iau, sa folosesc antibiotice sau doar banalele Fervex, Paracetamol etc?Multa sanatate tuturor!
212 agentul oo7
212 agentul oo7 [19c]
17-04-2011, 21:56

Membru din 17-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 19

m-am ingrozit ce am citit dar..este trista realitate in care ne aflam, in primul rand ca poti fi bonlav la orice varsta, ca trebuie sa ne obisnuim cu gandul, ca trebuie sa luptam eroic cu noi insine si asta este partea cea mai usoara, partea cea mai grea este cu sistemul care nu ne ajuta care ne face din oameni, neoameni de 2 luni am aflat si eu ca am acesti limfomi {care sunt ai mei si nu-i dau la nimeni} deci ma alatur voua celor care suferiti
213 RaulDuke
213 RaulDuke [7763c]
17-04-2011, 21:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

spune-ne mai multe despre boala ta, diagnostic, stadiu, tratamente facute si unde te tratezi!
214 Sabina C.
214 Sabina C. [56c]
18-04-2011, 04:36

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@ agentul 007
Nu fi ingrozit, majoritatea celor care au scris aici sunt supravietuitori. Ei au invins cancerul. Asa ca scapa cat mai repede de "limfomii" tai.
215 bk
215 bk [55c]
18-04-2011, 23:04

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

Asa cum zice Sabina C, agent 007, nu trebuie sa te ingrozesti.asta e realitatea si daca mai scriem inca inseamna ca sintem bine...:))..bafta multa, sanatate si capul sus
216 RaulDuke
216 RaulDuke [7763c]
19-04-2011, 10:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

limfomul hodgkin are per total un prognostic excelent cu sanse foarte bune de vindecare !
217 bk
217 bk [55c]
19-04-2011, 10:41

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

sansele de vindecare sunt peste 90%
218 RaulDuke
218 RaulDuke [7763c]
19-04-2011, 11:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cam da, la modul global, sunt pe acolo.
219 agentul oo7
219 agentul oo7 [19c]
21-04-2011, 09:21

Membru din 17-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 19

cu ajutorul fratelui meu am ajuns in londra la un spital foarte mare si azi imi ia biopsie din maduva osoasa sper sa fie bine, am emotii fff mari sper sa fie un rezultat bun pentru mine.
cum am ajuns aici cu ajutorul cumnatei mele m-am inscris la medic de familie aici sunt niste pasi pe care trebuie sa-i respecti ca sa ajungi la spital 1 sapatmana medicul de familie m-a chemat pt masurat, cantarit, sange( care se i-a la medicul de familie pentru analizele normale), urina (care o analiza o face asistenta), intre timp am vorbit cu medicul si mi-a recomandat sa merg la spital din acel moment a inceput tot, am mers la spital la medic hematolog pentru un control normal de atunci adica de 1 saptamana suna telefonul cumnatei mele in disperare ma cheama spitalul sa fac tot felul de analize azi fac biopsia(este joia mare sper ca doamne doamne sa nu ma uite ), miercuri dupa paste ma duc la raze x asa spun cei de aici, joi cardiologie si.inca astept cine stie la ce ma mai cheama, oricum aici umbla spitalul dupa tine nu ca la noi ca am asteptat dupa o banala programare cu plata 1 luna de zile ( am facut endoscopia ).
sistemul din sanatate la noi in tara este altfel este fara banii care ar trebui sa fie am lucrat 14 ani cu carte de munca si cand am fost internata in spital am platit, pana si RMN am platit ce era sa fac???va doresc o zi buna ca ma duc la ghilotina.
220 RaulDuke
220 RaulDuke [7763c]
22-04-2011, 00:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, pai la noi sunt prea putine resurse, prea putine spitale si clinici specializate si sunt prea multi bolnavi... ce sa-i faci ?
Răspunde la topic
919 comentarii 1 2 3 4 ..... 891011121314 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp