Dupa Chimio si Radioterapie analize markeri si mai mari

Secțiunea: Chimioterapie
44 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 qaby
1 qaby [7c]
28-01-2014, 11:40

Membru din 28-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Buna ziua !

Sotul meu, 65 ani, 70 kg.
Adenocarcinom de jonctiune esogastrica, operat 2011, la 8 luni dupa operatie s-au facut 6 luni de chimioterapie, apoi 30 sedinte radioterapie tintita. Acum, la ultimile analize efectuate markerii tumorali CA19.9 = 374 si CAE = 14, iar VSH 46.
La ultimul tomograf ( acum 2 luni ) s-au mai 2 gasit adenopatii mediastinale.

Facem deja dosarul pentru un PET-CT.

Va intreb: ce mai e de facut ? Am urmat terapiile indicate de oncolog, ce mai urmeaza acum, ce sa mai facem ?
De ce nu scad markerii astia ?.

Restul analielor arata o usoara anemie, leucocite usor sub limita, dar e de inteles, cred eu, daca acum 3 saptamani a terminat radioterapia.

Pana la PETCT ar mai fi inca o luna de asteptat, ma gandesc sa nu fie ceva pancreatic sau altceva...
Pot face ceva intre timp? alte analize de sange ? Asteptarea asta nu mi-e deloc comoda...

Multumesc pentru orice indrumare.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
22-11-2013, 13:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate cel mai probabil markerii nu scad din cauza ca boala a recidivat. trebuie deci facuta o reevaluare, pentru care acest PET/CT este foarte util. cu oncologul ai discutat ceva ? cel mai probabil va trebui reluat tratamentul, cu ce anume, in functie de ce a facut anterior, care a fost extensia initiala si ce se va vedea acum pe PET/CT.
3 qaby
3 qaby [7c]
22-11-2013, 14:36

Membru din 28-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Am vorbit chiar azi, a facut demersurile pentru PETCT, insa nu ne-a dat nici o alta informatie. Cred ca asteapta sa vada rezultatul acestui PET pentru a vedea ce si unde a mai aparut ceva.
Ne gandeam sa facem o termografie, e concludenta ?. Am auzit de asta acum, recent.

Markerii nu au scazut niciodata nici in timpul tratamentului EOX nici radio.
Culmea...e ca inainte de operatie, cu tumora localizata si identificata, markerii erau ok, in limite foarte normale. De aceea suntem derutati, parca e exact pe dos.

I s-a scos o portiune de esofag unde era tumora si au facut ascensiune de stomac. O alta serie de citostatice nu cred ca mai facem, din moment ce prima serie nu a fost de nici un folos. La ce bun ?
4 stevens
4 stevens [301c]
22-11-2013, 19:09

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Nici nu va puteti astepta la rezultate pozitive de la chimioterapie, felicitari ca ati sesizat regresul dupa efectuarea lor ! Sunteti o raritate pe forum unde regula este sa se mearga cu chimioterapia pana la stari grave de intoxicatie sau chiar pana la moartea apropiatilor, dar sperand totusi pana in ultima clipa intr-o minune !
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
24-11-2013, 23:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

termografia nu are nicio indicatie aici. nu e concludenta. daca nu doriti sa mai faceti tratament, atunci ce rost are PET/CT-ul ? ce ati discutat cu oncologul ?
6 qaby
6 qaby [7c]
26-11-2013, 18:21

Membru din 28-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Nu am mai discutat in vreun fel, a spus doar ca in ultima perioada a intalnit numai cazuri atipice...Spune ca analizele sunt mai proaste din cauza inflamatiilor care inca persista in urma radioterapiei.
Insa nici dupa chimioterapie nu au fost mai bune, i-am spus...si...s-a uitat cam lung la mine. Nu stiu de ce se deranjeaza medicii doar ca faci o observatie din ceea ce vezi, ca doar nu mi-am dat cu presupusul.
A zis sa asteptam sa facem PET-CT pentru a vedea mai exact.

Ideea e ca radioterapia a costat foarte mult, am facut-o la Amethyst, 28 sedinte. Dupa tehnologia folosita ma asteptam la rezultate mai bune.

Facem PEt-ul pentru a sti exact ce efecte " benefice" au avut terapiile medicale recomandate de medicii oncologi ( 2 ). Apoi...nu mai stim...Nu ne-a spus nici oncologul nici radiologul ce ar mai urma.

Inseamna ca nu au dar rezultate tratamentele, nu ? Eu asa inteleg...
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
26-11-2013, 22:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca rezultatul asteptat sau dorit a fost cel de vindecare, atunci ca nu, ma tem ca tratamentul nu a avut acest rezultat, dupa cum par lucrurile in momentul de fata. totusi nu cred ca se poate spune ca nu a ajutat la nimic sau ca viata lui nu ar fi fost cu mult mai scurta in lipsa oricarui tratament!
8 qaby
8 qaby [7c]
27-11-2013, 10:24

Membru din 28-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Medicul oncolog o sa propuna o alta schema de citostatice, cum credeti ca o sa accepte sotul ? Nici eu nu as mai face alta serie dupa ce prima nu a dat rezultate deloc. Normal, nu ne asteptam la vindecari totale, dar la o regresie a bolii, da.

Nu fac nici un bine, insa rau poate ca da, pe termen lung. Nu toata lumea raspunde la fel, asta o sa-mi spuneti...stiu, am mai auzit.
Dar ar trebui sa ne fi informat medicii oncologi ca exista si varianta asta, sa nu raspunda la tratament.
Restul efectelor secundare ni le-a enumerat, le stiam.

Inainte de operatie markerii erau normali iar dupa...foarte mari. De aici tind eu sa nu am incredere in ei si numai in ei. De aceea l-a programat pentru o alta tomografie. Asta asteptam.

Sanatate, am sa revin cu noi informatii.
Multumesc
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
27-11-2013, 11:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in tot respectul: i-ati intrebat daca exista posibilitatea asta ? sau... ce posibilitati exista ?
10 qaby
10 qaby [7c]
28-11-2013, 10:35

Membru din 28-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Sa-i intrebam noi ?, apoi cand ne-am dus la medic, dupa aflarea vestii, ne-am dus cu incredere, ne-a spus ce terapie sa urmama si gata, ce sa-i intrebam mai mult ? Daca se face bine sau nu ?., daca va avea rezultate sau nu tratamentul ?.

Scuzati-ma, dar in Romania, pe unde am mai fost pe la medici, in diferite probleme nu prea am indraznit sa intrebam multe. Numai daca insisti pe o problema sau iti dai cu parerea, deja te da afara prin : " pai daca stiti mai multe ca mine...de ce ati mai venit aici ? ".

Nu demult asta am auzit de la dr. Ditoiu, Fundeni, cand am fost la gastroenterologie pentru o endoscopie de control.
Am solicitat-o cu anestezie si a refuzat asta, spunand ca el stie mai bine.

Deci, nici nu stiam ce sa intrebam despre o boala ca asta, mai cu seama despre tratament.

La radioterapie a fost altfel. Pe banii multi platiti, macar de explicatii am avut parte mai mult.
Mai multe informatii am aflat de pe internet si de pe forumuri ca acesta, unde am intalnit oameni cu probleme similare. Asta cautam, oameni cu aceleasi experiente, chiar daca cu rezultate diferite, si bineinteles, cu atat mai bine, daca este si o parere avizata medica ( e de luat in seama ).

Ajuta mult sa vorbesti cu cineva, chiar daca si virtual, asta ar trebui sa asigure statul nostru, consilierea gratuita pentru bolnavii cronici, nu platita ca acum.

Sanatate tuturor !
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
28-11-2013, 21:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Inteleg, dar totusi a-ti da cu parerea si a solicita lucruri fara a stii daca sunt sau nu rezonabile, este una, iar a pune intrebari despre prognostic, sanse de vindecare, optiuni de tratament, este altceva si cu totul legitim, dupa parerea mea. O intrebare cum nu se poate mai simpla este "se poate spera la vindecare, de pe urma acestui tratament ?" daca raspunsul este "nu" atunci se poate intreba "atunci ce ofera in plus tratamentul ? traieste mai mult ? sufera mai putin ? etc". cu siguranta ca ajuta sa vorbesti cu cineva, dar nu cred ca isi poate permite un medic, pe nicaieri, sa tina un mic curs medical fiecarui pacient in parte, si nicio societate din lume nu reglementeaza asa ceva. de asemenea, de exemplu, eu nu cred ca statul ar trebui sa se ocupe de asta, ci mai degraba sa faca tot posibilul ca orice bolnav sa primeasca ingrijirea medicala de care are nevoie dpdv tehnic.
12 stevens
12 stevens [301c]
28-11-2013, 22:36

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Statul trebuie sa se ocupe de voi sa va trimita la reeducare, la cercetare si sa NU MAI SUBVENTIONEZE niste imbecilitati de tratamente (neintamplator foarte scumpe ) care iata fac mai mult rau ! Asta trebuie sa faca statul si atunci oamenii in mod natural vor cauta cai mai ieftine si mai eficiente de tratament !
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
29-11-2013, 12:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

statul trebuie sa tina oamenii ca tine incarcerati si pe sedative puternice, stevens!
14 qaby
14 qaby [7c]
29-11-2013, 12:37

Membru din 28-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Mda..ca intotdeauna, e vina pacientului...
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
29-11-2013, 15:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pentru ce anume sa fie vina pacientului ?
16 stevens
16 stevens [301c]
29-11-2013, 15:12

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Ma refeream la nesubventionarea anumitor citostatice ale caror concluzii de eficienta sunt cel putin fortate daca nu chiar MASLUITE ! Aici ar trebui sa intervina statul, legea si niste comisii CREDIBILE de medici, fiindca lantul de omologare este corupt, cumparat !!

P.S. In aceeiasi ordine de idei spune-ne cam cati bani ai vrea ca sa faci studiile alea in vitro si studii comparative cu alte citostatice pentru bicarbonat ?!
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
29-11-2013, 19:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

e o intrebare interesanta. in orice caz, nu as face asa ceva pentru ca nu cred ca poti sa cercetezi ceva despre care crezi ca e o aberatie absoluta; stiu ca nu functioneaza, deci nu as face decat sa accept bani practic degeaba. daca nu mi-ar pasa de asta cred ca as face-o in romania pentru nu mai mult de un salariu mediu pe economie, in conditiile in care ar fi asigurat ca nu am nicio limitare tehnica a laboratorului in care lucrez. pentru asta iti recomand sa iei legatura cu un laborator de cercetare, de exemplu cel de la IOB Fundeni, ca sa iti faci macar o idee despre aceste costuri. dar inainte de toate, cum ar fi sa faci o cercetare istorica si sa vezi, de mai bine de 100 de ani, daca nu cumva s-a incercat deja, si de catre niste oameni de stiinta de foarte buna credinta, si sa vezi ce s-a obtinut !
18 stevens
18 stevens [301c]
29-11-2013, 22:07

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Poti ne recomanzi un biolog sau biochimist bun de la IOB care sa faca acest lucru in conditiile mentionate de tine, adica 15-20 de mil lei vechi ?! Cred ca putem aduna acesti bani numai de aici de pe forum !
Altfel nu ma intereseaza credinta sau convingerile medicului respectiv, important e sa fie perfect obiectiv si sa nu submineze sau sa saboteze de-a dreptul studiul !
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
29-11-2013, 23:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu vei gasi niciunul! toti cei care se ocupa cu studiul acestei boli stiu defapt granitele cunoasterii si unde se duce batalia adevarata despre ce trebuie aflat in acest domeniu. singura ta sansa este deci sa gasesti un om foarte tanar care sa creada pe de o parte in asa ceva si apoi sa fie suficient de amarat incat sa faca aceasta treaba contra unei sume relativ mici. dar sa nu crezi ca rezolvi ceva cu 1500 de lei pe luna; costurile alea grele, de ordinul zecilor si sutelor de mii de euro, sunt cele ale punerii bazei si apoi a intretinerii laboratorului, cu toate lucrurile de acolo, atat de multe si complicate incat si numai sa gasesti un om care sa-ti spuna ce si cum... deja e greu. despre "obiectiv"... nici nu mi-e clar ce inseamna asta. eu sunt obiectiv: stiu ca ipoteza cu terapie alcalina e apa de ploaie. sa stii ca un lucru nu valoreaza doi bani nu inseamna ca nu esti obiectiv! stiu ce functioneaza si cat functioneaza si ce se cerceteaza si de unde vin sperantele adevarate. nu va inventa nimeni roata si focul decat dupa o eventuala apocalipsa.
20 stevens
20 stevens [301c]
30-11-2013, 00:53

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Si ce va impiedica sa valorificati sperantele acolo unde ele exista ? Sper ca nu asteptati calendele grecesti sau apocalipsa, ca sa spuneti ca voi ati tot incercat dar s-a terminat timpul, ca la lucrarea de control ! :)
Răspunde la topic
44 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp