carcinom cu celule Merkel la pleoapa superioara ochi

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
84 comentarii 1 2 3 45 INAINTE ›
61 monagan
61 monagan [46c]
27-02-2013, 16:28

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

buna ziua.
Eu revin si tot revin dar...din pacate pentru mama nici pana in ziua de azi nu a sosit Tarceva, azi noapte am chemat salvarea si am fost cu ea la urgenta pentru ca a inceput sa tuseasca destul de rau si acuza si are o durere in spate la plamanul drept.are dureri mari de cap, . greata si durere de stomac( suportabile ) si diaree, a iesit cam de 8 ori azi noapte afara. Cei de la Urgente au diagnosticat-o cu enterocolita. Au trimis-o acasa ca nu erau locuri disponibile in spital. Dupa ce am ajuns acasa a inceput sa faca febra, cam 38.8 si frisoane mari. Este foarte slabita, doarme aproape non-stop...e apatica si nici nu are pofta de mancare.
Am sunat la oncologie la medicul ei si mi-a spus sa-i dau augumentin 5 zile iar pentru dureri de cap algocalmin, spunand ca poate fi si ceva gripa pe care a contactat-o.
Vreau sa va intreb, in cazul in care este vorba de plamani astea sunt semnele ca boala avanseaza ? Poate sa debuteze atat de brusc de la o zi la alta ? ce analize credeti ca mai trebuie facute, ce medicamente ar putea sa-i fie utile cand are dureri de la tusa ? Cum sa-i alin durerile si ce sa-i mai fac ? Nu mi-au spus sa o duc la onco in cazul in care se inrautateste situatia.
imi cer scuze...si poate pun intrebari aiurea dar chiar nu stiu cum sa o ajut acum.
62 RaulDuke
62 RaulDuke [7763c]
27-02-2013, 20:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nici in momentul de fata, recitind cat pot din discutie, nu am in minte un diagnostic si un stadiu. poate ar fi bine daca ai lua pur si simplu in mana un bilet de externare pe care sa fie scrise aceste lucruri esentiale, caci altfel totul, tot ce zicem, este pura speculatie, si nu putem tine loc de act medical prin conversatii pe internet.

in tot cazul, inteleg ca este vorba de un cancer pentru care nu a primit tratament de niciun fel, nu ? nici chimioterapie nici nimic. ca atare sansele sunt ca, evident, un cancer fara tratament progreseaza si simptomele devin din ce in ce mai complicate.
63 monagan
63 monagan [46c]
04-03-2013, 21:06

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

singurele rezultate si analize pe care le am sunt cele postate aici, altele nu mai sunt si nici nu a facut.Tot este aici
V-am scris ca s-a simtit foarte rau zilele trecute...si pana la urma am ajuns cu ea la spitalul de boli infectioase...diagnosticul : enterocolita.
Va scriu mai jos si rezultatele de pe biletul de iesire din spital:

DIAGNOSTIC EXTERNARE:
Gastroenterocolita acuta SDA GRI/II. Carcinom neuroendocrin cu celule Merkel al pleoapei super. Stg. Operat, Anemie feripriva. HTA
Stare la esternare : Ameliorat

A09 Diaree si gastro-enterita probabil infectioase
D50.8 Alte anemii prin carenta de fier
D04.1 Carcinom in situ pielea pleoapei, inclusiv cantul
110 Hipertensiunea esentiala (primara)
E86 Hipovolemia, deshidratarea

EPICRIZA:
Examene paraclinice :Radiologie:Examinare:Rg pulmonara:"™"™fara modificari active pleuro-pulmonare"™"™

ANALIZE DE LABORATOR :

VSH1h (sange integral)=26
APTT (sec)(plasma) =25.0 sec
Fibriogen (plasma)=424.3 mg/dl
PT(sec)(plasma)=14.9 sec
INR (PLASMA)=1.28 INR
PT(%)(plasma)=62.5%
Coprocitograma=fara leucocite
Coprocultura Yersinia=fara crestere bacteriana
Creatinina=1.05 mg/dl
CRP=8.4mg/dl
Gicemie=82mg/dl
GOT=19u/l
GPT=15u/l
K=3.9mEq/l
Na=144mEq/l
Uree=30.1 mg/dl
BIL=neg
UBG=normal
KET=neg
ASC=neg
GLU=normal
PRO=neg
ERY=neg
PH=5
NIT=neg
LEU=neg
SG=1.015
Leucocite=7.3*10/uL
Limfocite=0.72*103/ul
Limfocite%=9.8%
Monocite=0.37*103ul
Monocite%=5.0%
Neutrofile=6.18*103/ul

Neutrofile%=84.3%
Eozinofile=0.05*103/ul
Eozinofile%=10.7%
Bazofile=0.01*103/ul
Bazofile%=0.2%
Eritrocite=3.65 103*103 /u
Hemoglobina=10.7g/dl
Hematocrit=33.5%
MCV=92Fl
MCH=29.5pg
MCHC=32.1 g/dl
RDW=13.1%
Trombocite=157*103/Ul
Mpv=8.5Fl
Colesterol total=181 mg/dl, Calciu total=8.35 mg/dl, Proteine totale=5.6 mg/dl, Trigliceride=67mg/dl
Magneziu=1.65 mg/dl, Fosfataza alcalina=69u/L, hdl-Colesterol=48 mg/dl, LDH=157 U/L, Fier=21.4 ug/dl, GGT=20 u/l, LDL-Colesterol=124 mg/dl
CRP=0.27 mg/dl, Proteine totale=6.1 mg/dl

Coprocultura Shigella-Salmonella=fara crestere bacteriana

EPICRIZA :

Pacienta in varsta de 74 de ani cunoscuta cu HTA, Coxartroza bilaterala si Carcinom neuroendocrin cu celule Merkel al pleoapei superioare operat, se interneaza de urgenta in serviciul nostru pentru : numeroase scaune diareice apoase, greturi, varsaturi, febra(38.5 grd ) frisoane, tuse seaca, inapetenta, astenie, adinamie, simptomatologie debutanta cu 3 zile anterior internarii.
Obiectiv la internare : pacienta afebrila cu stare generala mediu alterata, obeza, tegumente si mucoase palide si uscate, stetacustic pulmonar: MV si suflu tubar fiziologic prezent, fara raliuri supraadaugate, aparat cardiovascular: zgomote cardiace ritmice, bine batute, TA=130/70 mmHg, AV=72b/min, fara sufluri, abdomen liber, loje renale libere, manevra Giordano negativ bilateral.
Biologic: sindrom inflamator, anemie, hipocalcemie, hipoproteinemie, hiposideremie.
S-a interpretat cazul cu diagnosticul de mai sus.Sub regim dietetic, reechilibrare hidroelectrolitica, tratament cu Normix si simptomatice evolutia a fost favorabila.

RECOMANDARI: Regim de tranzitie inca 5 zile, tratament cu Enterol si Maltofer 2*100mg timp de 6 saptamani.

iar in ceea ce priveste tratamentul pentru cancer..asa e, nu a primit nimic si nu a facut nici chimioterapie... pentru ca inca nu a sosit aprobarea de la CAS pentru Tarceva ( din decembrie il asteptam). Este palida si doarme foarte mult dar...ce ma bucur este faptul ca are pofta de mancare.
ce parere aveti de aceste analize ?..

Credeti ca anemia care a aparut acum...se poate rezolva doar cu niste pastile de Maltofer?..oare este suficient atat ? sau ce as mai putea sa-i dau ca sa-i intareasca sistemul imunitar.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa si nu stiu in ce masura am fost coerenta si explicita dar asta e tot ce am la ora actuala ca rezultate de laborator si bilete de externare.
As avea multe intrebari dar acum nu-mi vin in minte nici una
64 RaulDuke
64 RaulDuke [7763c]
04-03-2013, 21:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi tin sa marturisesc ca nu inteleg absolut nimic din legatura cazului pe care il prezinti si "dosar de tarceva"... dupa cate stiu si dupa cate functionez, TARCEVA nu are nicio legatura cu "carcinomul de pleoapa cu celule Merkel", fie el si cu componenta neuroendocrina. pur si simplu nu are nicio logica. Tarceva in romania (si cam pe oriunde in lume) se foloseste doar in 2 cazuri: un anumit tip de cancer pulmonar SI un anume stadiu de cancer pancreatic (avansat). deci chestia cu tarceva, din relatarea ta, ma uimeste total. ai cumva niste explicatii, niste detalii suplimentare pentru asta ? cine l-a propus, cine a facut dosarul, in ce scop, ce ti-a zis, etc ?
65 monagan
65 monagan [46c]
04-03-2013, 23:21

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

In urma operatiei de pleoapa unde s-a stabilit ca are carcinom Merker, la 3 luni a aparut un un ganglion malign langa ureche...a fost operata de acest ganglion...iar pe biletul de iesire din spital scria asa :

Diagnostic principal : C77.0 -Tumora maligna ganglioni limfatici ai capului, fetei si gatului
C44.1-.Tumora maligna pielea pleoapelor, inclusiv cantusul
I10 Hipertensiunea esentiala (primara)
Z92.4- Istoric personal...
Interventia chirurgicala principala : E02804-Excizia totala a glandei parotide cu conservarea nervului facial
Interventia chirurgicala secundara : I00702-Excizia regionala de ganglioni limfatici cervicali
C07706-alte corectii ale pleopaei

EPICRIZA
In data de 23.07.2012 se intervine chirurgical in AG cu IOT si se practica Parotidectomie totala stanga. Disectie cervicala selectiva stanga. Recupa palpebrala superioara stanga. Drenaj aspirativ tip redon. Piesele ablate se trimit la examen HP.
Evolutia postoperatorie sub tratament antibiotic, antiinflamator steroidian si antialgic a fost favorabila


am dus materialul la biopsie iar rezultatul HP este acesta :

REZULTAT EXAMEN HP

Diagnostic clinic: Carinom cu celule Merkel pleoapa superioara stg operat. Metastaza intraparotidiana.
Piesa: 1. lob superficial glanda parotida
2. lob profund
3. nivel II A
4. nivel II B
5. nivel III
6. NIVEL V A
7. pleoapa superioara stg.
MACROSCOPIE:
1. Piesa de 5/5/5 cm reprezentata de glanda salivara cu infiltrare adipoasa si cu prezenta pe sectiune de formatiuni nodulare albicioase, consistenta elastica, cu diametrul intre 0.4 si 1 cm.
2. Au sosit multiple fragmente care cumulat masoara 5, 5/3, 7/2 cm, reprezentata de parechim de glanda salivara cu infiltratie adipoasa.
3. Piesa de 2.8/2/1.5 cm reprezentata de tesut adipos si limfoganglioni.
4. Piesa de 3.3/1.5/1 cm reprezentata de tesut adipos si limfoganglioni.
5. Piesa de 2.7/1.7/0.4 cm reprezentata de tesut adipos si limfoganglioni.
6.Piesa de 5.5/2/0.5 cm reprezentata de tesut adipos si limfoganglioni.
7. Piesa cu lungime de 0.5 cm.

MICROSCOPIE:
1. Fragment de glanda salivara cu infiltrare extinsa si staza sanguina. Parenchim de glanda salivara, care prezinta infiltrare adipoasa, cat si 7 limfoganglioni din care unul cu placarde de celule tumorale de talie medie si mare, cu nuclei rotunzi, ovalari si pleomorfi, veziculosi, cu 1-2 nucleoli, mitoze tipice si atipice, citoplasma redusa, eozinofila sau vacuolata, focal PAS pozitiva.
Imunohistochimie : CK 7 si TTF-1 pozitive pe celule tumorale sustin originea pulmonara sau tiroidiana a procesului proliferativ, dar in carcinomul anaplazic tiroidian TTF-1 este negativ, CK20, CK5/6, HMB45 si Chromogranina negative pe celulele tumorale.
Restul limfoganglionilor prezinta infiltrare adipoasa, hiperplazie foliculara si histiocitoza sinusala.
2. Parenchim de glanda salivara cu infiltrare adipoasa, staza sanguina si arii reduse de fibroza.
3. Limfoganglioni (4) cu infiltrare adipoasa si histocitoza sinusala.
4. Limfoganglioni (2) cu infiltrare adipoasa si histocitoza sinusala.
5. Limfoganglioni (2) cu infiltrare adipoasa, histocitoza sinusala, staza si hiperplazie foliculara.
6. Limfoganglioni (5) cu infiltrare adipoasa, histocitoza sinusala, staza si hiperplazie foliculara.
7. Fragment de tegument cu hialinizarea dermului si minim infiltrat inflamator limfocitar in derm. Nu se sonstata celule tumorale in materialul examinat.

CONCLUZII:
Aspectul histologic descris in corelatie cu imunomarcajul apartine unei metastaze limfoganglionare de adenocarcinom slab diferentiat (G3) cu punct de plecare pulmonar.
Incadrare ICD-03 : C77.8 M 8140/6


In urma acestui rezultat doamna doctor a stabilit ca trebuie sa i se aplice Tarceva, pentru ca zice dansa S-AR PUTEA ca punctul de plecare sa fie plaman sau pancreas. Dosarul banuiesc ca a fost intocmit de d-na doctor, mie nu mi s-au dat explicatii decat ca...acest tratament trebuie urmat.
66 RaulDuke
66 RaulDuke [7763c]
06-03-2013, 00:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai in acest caz diagnosticul principal oncologic de pe cam toate biletele de externare pe care le aveti trebuie schimbat in ceva de genul "metastaza ganglionara/cutanata de carcinom cu punct de plecare necunoscut, probabil pulmonar". iar in conditiile astea ar trebui sa aiba un CT de torace cu substanta de contrast care sa arate cam cum sta treaba cu plamanii.
67 monagan
67 monagan [46c]
06-03-2013, 22:28

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

dar un CT cu substanta de contrast are facut inainte de a o opera la ganglionul acela care aparuse dupa operatia de pleoapa, ca sa vada daca nu exista ceva si in alte parti ale organismului. Va copiez rezultatul din buletinul Radiologie-imagistica:
CT TORACE CU CONTRAST
Fara leziuni focale hepatice, apncreatice, renale sau pulmonare sugestive pentru determinari secundare. Fara adenopatii mediastinale.
CONCLUZIE:
Fara determinari secundare
CT-ul a fost facut la inceputul lunii iulie 2012..operatia de ganglion in 27 iulie 2012

Dupa care a urmat o pauza de cateva luni si...a fost trimisa la PET-ul din Oradea pentru o alta investigatie. Va trimit si de acolo rezultatul


Stare parotidectomie stanga fara semne de recidiva tumorala. Fara altesemne de recidiva tumorala. Fara alte modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivel cranio-cerebral sau la nivelul gatului.
Fara adenopatii latero-cervicale sau supraclaviculare
Plamani expansionati bilateral, fara leziuni focale. Fara colectii pleurale.
Fara modificari morfologice sau de activitate FDG la nivelul glandelor mamare.
Fara adenopatii mediastinale sau axiale.
Fara modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivelul organelor parenchimatoase abdomino-pelviene sau la tubului digestiv.
Fara lichid intraoeritoneal. Fara adenopatii retroperitoneale, pelviene sau inghinale.
Fara modificari morfologice de activitate FDG decelabile la nivelul scheletului.
CONCLUZIE :

Fara leziuni hipercaptante FDG de tip malign detectabile la examenul PET/CT.

acum 3 zile am scos-o din spital ca a colectat o viroza..si acolo i s-a facut radiografie la plamani si tot nu are nimic.


Nu sunt in domeniu dar ma indoiesc ca ar avea ceva la plamani, ca de fapt mama acuza dureri la ochi, o doare capul rau si acum mi-a spus ca simte durerea ca ii coboara uneori si in piept in partea inimii. Si daca ma uit atenta la fata ei..uneori parca se si umfla, dar des la schimbari de vreme.
Si daca s-au inselat si nu e pulmonar...unde ar trebui sa merg ? incotro sa ma indrept...spre ce specialitate ? ORL..OFTA...DERMA ? sau...ce sa fac ca sa nu se mai tergiverseze atat ca deja dureaza de aproape un an si inca nu s-a stabilit un diagnostic clar. Macar sa ia un tratament ceva... Innebunesc eu mai repede... ca bat pasul pe loc si timpul tace si trece.
68 stevens
68 stevens [301c]
06-03-2013, 23:58

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Uitati-va la acest link si vedeti daca seamana vreun pic cu cazul mamei, ma refer la partea cu pleopa :

http://www.youtube.com/watch?v=AEU5ZRPL6bM
69 RaulDuke
69 RaulDuke [7763c]
07-03-2013, 21:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

monagan, trebuie sa te calmezi ! nu poti face NIMIC in plus, si de altfel nu poate face nimeni nimic in momentul de fata. a fost operata de un cancer, care pare a fi fost localizat total in parotida, iar la ora actuala, conform PET/CT, nu mai exista boala maligna pe nicaieri. intr-adevar posibilitatea ca acel cancer sa fi fost in plamani ramane, dar este extrem de mica! cu atat mai mica totusi cu cat ganglionii de prin zona NU au fost invadati iar PET/CT-ul este complet "curat", ca sa zic asa. treaba cu Tarceva ramane deci o vorba in vant, pana una alta, eu personal nevazand absolut nicio indicatie si nici o logica pentru care s-ar putea folosi. defapt daca eu personal m-as afla in comisia nationala si as vedea dosarul tau, as stii foarte clar ca nu e niciun motiv pentru a aproba acest medicament in acest moment. desigur ca probabil as intra in conflict cu oncoloaga ta care m-ar demoniza si tu m-ai injura in sinea ta fara macar sa ma cunosti.

DECI, in momentul de fata tot ce se poate face pentru ea este sa ramana sub urmarire, din punct de vedere oncologic, spre a se surprinde din pripa daca apar cumva semne de recidiva a bolii canceroase. intre timp, tot oncologic vorbind, as incerca sa o programez la RADIOTERAPIE pentru iradiere pe zona unde s-a aflat tumora. oncologic vorbind, cred ca ar putea fi foarte util. cred ca ar fi trebuit deja sa discuti aceasta problema pana acum si cu oncoloaga ta de care vorbesti. problemele simptomatice trebuiesc tratate separat, la fel ca si restul bolilor pe care le are. pentru ele adreseaza-te intai medicului de familie !

se intelege ceva din tot ce am scris ?
70 monagan
70 monagan [46c]
09-03-2013, 20:03

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

pentru Stevens

pleoapa mamei nu arata asa...de fapt mama nu are nici o umflatura pe pleoapa, e normala doar ca pleoapa de sus si cea de jos sunt intoarse putin spre interior acolo la baza nasului si o freaca pe cornee ceea ce o supara foarte tare, uneori insuportabil. Si nu il poate tine deschis.Cam astea sunt diferentele. Nu stiu daca m-am facut inteleasa.
Va multumesc foarte mult.

pentru RaulDuke

Da, am inteles.
Am sa merg sapt viitoare pana la oncoloaga sa stau de vorba cu ea, voi vedea cum am sa pun problema asa mai..delicat si sa-i sugerez Radioterapia. Sincera sa fiu eu ma bucur ca nu i s-a aprobat dosarul inca pentru Tarceva..probabil cineva din comisie se uita mai atent. Simptome altele noi nu are decat o mica tusa.
Va tin la curent cu ce am rezolvat si va multumesc tare mult. Sabia deasupra capului tot o am dar...temporar m-am linistit sau cel putin incerc.
71 monagan
71 monagan [46c]
29-03-2013, 21:18

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

Buna seara
Am ceva noutati...adica ieri am dus-o la un examen RMN ( GAT, OCHI)
Rezultatul de la Radiologie -imagistica este acesta :
IRM tesuturi moi ale gatului si orbita cu contrast
Formatiune tumorala de aprox 1.5/2 cm diametru situata in unghiul infero-intern al orbitei stangi.
Formatiunea este situata extra-orbitar ( precantal) cu dezvoltare anterioara globului ocular (apartenenta palpebrala).
Dupa administrarea substantei de contrast paramagnetice formatiunea descrisa se incarca intens avand aspect structural heterogen.
Globul ocular aparent neinteresat tumoral.
Fara modificari retrobulbare.
Stare post parotidectomie stanga
.
Nu se pot individualiza mase tumorale in loja parotidiana stanga.
Fara adenopatii cervicale-semnificative dimensional.

Concluzii:
TU palpebral stanga
Stare post parotidectomie
Fara adenopatii cervicale
* Se recomanda corelarea cu datele clinice.

A fost internata pentru o zi, ca sa i se poata face RMN...iar pe Epicriza-scrisoare medicala este scris asa: ``se externeaza cu recomandarile- revine la control conform indicatiilor``.

Banuiala mea este ca aceasta tumoare a aparut din octombrie 2012...pentru ca la ultimul RMN nu s-a depistat nimic tumoral.

Am trimis rezultatul RMN la doctorita oncolog prin tatal meu...iar dansa a spus ca, citez : ``nu e nici o problema majora..are doar un fir de par in ochi si ar trebui consultat un oftalmolog``
Va rog dati-mi dvs o interpretare a acestui rezultat...si daca puteti sa-mi dati indrumari despre ce pasi ar trebui sa fac in continuare si cat de grava este situatia ?
72 RaulDuke
72 RaulDuke [7763c]
31-03-2013, 13:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pare a fi vorba de o RECIDIVA locala sau locoregionala a bolii de pleoapa care a fost operata initial. in contextul unei chirurgii incomplete initial + in absenta unui tratament complementar ca RADIOTERAPIA, acest lucru este foarte probabil. acum trebuie sa vedeti din nou un chirurg si eventual si un radioterapeut, ideal fiind ca acestia 2 sa se consulte intre ei, chiar in prezenta unui oncolog. as incepe intai cu chirurgul oftalmolog.
73 monagan
73 monagan [46c]
31-03-2013, 19:28

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

La Cluj de unde suntem, nu exista sectie de oftalmologie numai ORL, in institutul oncologic.Dar este programata in alta parte la oftalmologie dar abia in 17 aprilie ca nu exista locuri mai devreme de aceasta data de 17, pare-se. Oare nu e cam mult sa asteptam atat ?
imi era frica ca va recidiva, de asta ma temeam cel mai tare.sper ca voi reusi sa o duc la medici buni pentru ca nu am nici o cunostinta in domeniu.
va multumesc tare mult
74 RaulDuke
74 RaulDuke [7763c]
01-04-2013, 21:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
75 monagan
75 monagan [46c]
18-06-2013, 12:14

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

buna ziua,
am revenit, cam tarziu aici.De cand v-am scris nu am facut mare lucru numai am batut inutil la usile oftalmologilor. Pana intr-un final am ajuns la un neurochirug care initial a spus ca se ocupa doar de pleoapa inferioara, sa-i faca o operatie de corectie, ca sa nu o mai jeneze pleoapa..iar tumoarea o lasa in seama oncologilor. Pana la urma s-a razgandit si a spus ca o sa-i scoata ochiu ca el altceva n-are ce sa-i faca. Asta a fost decizia lui..instant. Motivul a fost ca..nu se poate inlatura doar tumoarea ca e dificil de umblat p-acolo( nu cred asta ) asa ca mai bine scoatem tot.
vreau sa va intreb, in cazul in care tumoarea din orbita vrea sa o scoata, oare cancerul nu se raspandeste mai repede in tot organismul ?
nu exista ceva medicamente care sa-i poata stopa evolutia tumorii ? auzeam de la altii ca ar fi ceva pastile, ca banuiesc ca e greu sa se faca chimio sau radioterapie acolo la ochi.
Intre timp mai luam si ceva naturiste si avem grija la hrana dar nu e suficient. De aceea intreb ca oare altceva in afara de o decizie atat de drastica nu ar exista.
Medicul nostru oncolog..nu a spus nimic.
76 RaulDuke
76 RaulDuke [7763c]
18-06-2013, 19:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu prea exista alte solutii. ca sa faca iradiere, oricum nu se poate face pe ochi. iar alte solutii de stopare a cresterii tumorii, care nu implica operatie si radioterapie, nu exista.
77 monagan
77 monagan [46c]
18-06-2013, 21:31

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

auzeam de criogenie...oare poate fi eficienta ?

as incerca orice altceva numai sa nu i se scoata ochiul...ca in acel moment sunt 120% sigura ca se va incheia tot.
E in faza ca refuza absolut orice ajutor in plus a cazut si psihic si stiu ca daca ajunge la chirurgie, nu mai are curaj sa lupte si nu o va face si nici nu vrea...s-a resemnat
78 monagan
78 monagan [46c]
31-07-2013, 20:24

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

buna ziua domnul Duke

vreau sa va intreb ceva. Tocmai i-am facut mamei un set de analize. Markeri din sange. Inca nu am primit toate rezultatele...le am doar partiale. Dar va rog tare mult sa mi le interpretati, ca are doua care sunt incercuite si nu stiu ce inseamna si mi-ar placea sa cunosc parerea unui specialist.
Creatinkinaza (CK)= 62
Fosfataza alcalina=96
D-dimeri
Latex-aglutinare automata cu detectie fotometrica=0.58
IMUNOCHIMIE
PTH ( Parathormon intact)
Electrochemiluminiscenta =23.7

FT4 ( Tiroxina libera )
Electrochemiluminiscenta kit 3=19.8
Cyfra 21 - 1 (Cytokeratin 19 fragment)
Electrochemiluminiscenta= 2.2

NSE (Enolase neuron specifica)
Electrochemiluminiscenta=19.64

Calciu ionic= 4.36
Calciu seric=10
Proteine totale serice=7.2


e incercuit la D-dimeri si NSE
79 RaulDuke
79 RaulDuke [7763c]
01-08-2013, 13:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu vad nimic ingrijorator la aceste analize, dar totusi nu sunt complete si cel mai indicat este sa le vada medicul care le-a recomandat.
80 monagan
80 monagan [46c]
01-08-2013, 17:55

Membru din 12-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 46

Nu mi-a recomandat nici un medic sa-i fac aceasta termografie si aceste analize. A fost ideea mea de a o duce la un termograf, ca sa nu mai fie radiata atat si sa mai verific starea ei. Ca substanta de contrast de la CT nu prea o suporta si i se face rau de la ea. Vroiam sa evit CT-ul dar ala e sfant..aia e clar.
Dvs ce imi sugerati...ce analize mai complexe as putea sa cer sa-i mai faca ? Ca de la doamna doctor care se ocupa de cazul mamei, nu prea vin initiative de nici un fel...Daca cer eu ceva e ok...daca nu..tot ok este.

iar pe mail am primit azi urmatorul raspuns si comentariu la analizele astea. Ele sunt facute de dr. care a efectuat termografia.

Comentarii clinice
D-dimeri indica o tendinta spre tromboza venoasa, ulcere varicoase, in acest caz va sfatuiesc sa faceti un Doppler vascular membre inferioare prin serviciul cardiologie
NSE - marker ce implica in primul rand plamanul, dar si suprarenalele si sistemul neuro-endocrin. Sfatul meu este, avand in vedere terenul patologic al mamei d-voastre sa efectuati un CT cu substanta de contrast toracic si abdomino-pelvin pt a exculde proliferari adiacente.Trebuie sa mentionez ca NSE in schimb, poate sa indice si o bronsita, pneumonie incorect tratata, nu neaparat proliferari secundare, insa este precauta efectuarea unui CT in acest caz.
Răspunde la topic
84 comentarii 1 2 3 45 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp